Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№ 16(134), 13 квітня 2001 року.


СВОЄ МІСЦЕ


ФІЛОСОФІЯ ПИСАНКАРКИ МАРІЇ


На Великдень у великій родині Романюків, що в Іспасі Вижницького району, буде подвійне свято. Саме цієї світлої, благословенної днини найменшенькій донечці Ганнусі виповниться 3 рочки. У святково прибраній світлиці, помолившись, сядуть за стіл батьки – Марія Іллівна та Іван Юрійович, десятеро дітей, четверо зятів, п'ятеро онуків. І найкращі слова звучатимуть для мами. За те, що біля неї, як біля сонечка, так тепло й затишно, за її невтомні руки, які уміють все на світі – і дітей колихати, і хліб пекти, й килими ткати. А ще – розмальовувати писанки, та такі дивні та пишні, що за ними вже із зими стають у чергу не лише ґаздині із рідного Іспаса, а й сусідніх сіл

АТАС!


ЖАХ НА ПАЛИЧЦІ


В ІГРАШКАХ ДЛЯ НАЙМЕНШЕНЬКИХ ВИЯВЛЕНО МИШ’ЯК ТА КАДМІЙ


Наприкінці шістдесятих серед японських рибалок, які промишляли у відкритому морі, спалахнуло загадкове захворювання. Чоловіки масово вмирали жахливою смертю: з іще живих у них сповзало з кісток м’ясо. Спричинив трагедію великий викид кадмію, яким буквально просякли всі довколишні води. "Належачи до речовин 1-го класу небезпеки, кадмій легко проникає через шкіру, здатний викликати серйозні отруєння, - розповідає військовий токсиколог запасу, співробітник медакадемії Володимир Білоус. – Першими ознаками отруєння кадмієм є втрата нюху, точкові крововиливи у носі чи навіть утворення дірки на внутріносовій перегородці. Віддаленим проявом може стати рак шкіри чи інше онкозахворювання, генетичні мутації."

НОВОСЕЛИ


ОСЬ ДЕ ЦЯ ВУЛИЦЯ, ОСЬ ДЕ ЦЕЙ ДІМ


У новому просторому житлі відзначатиме цьогорічне Великоднє свято перший заступник голови обласної державної адміністрації Микола Шевчук. Щойно наприкінці минулорічного жовтня прийшов він на нелегку працю в ОДА з Путили, а вже навесні 2001 р. встиг стати (як переведений з іншої місцевості) №1 на квартирному обліку за місцем роботи з 2000 р. у списку позачерговиків. Отож цілком справедливо, що саме Микола Михайлович згідно протоколу №17 спільного засідання адміністрації та профкому апарату Чернівецької обласної державної адміністрації від 13.03.2001 р., який було затверджено виконкомом Чернівецької міськради, отримав ордер на чотирикімнатну квартиру площею майже 100 кв. м по вул. 28 Червня

ТЕМА ТИЖНЯ


СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ – "ЛАФА ДЛЯ УРЯДУ"?


Мабуть, наші доморощені політики таки люди невіруючі. Бо весь Страсний тиждень в Україні вирували серйозні пристрасті. Щоближчою ставала дата 17 квітня – день звіту уряду у парламенті, – то все більше можна було утвердитися у дивних паралелях. Ні, Ющенко, звичайно, не Ісус Христос, але відчуття того, що його ведуть на наступновівторкову Голгофу під свист і улюлюкання усієї цієї центристсько-парламентської компанії з її "пушками": телеканалами і газетами, не залишало ні на хвилину

NO COMMENT


НІГЕРІЙЦЮ ДАЛИ 7 РОКІВ ЗА ВБИВСТВО УКРАЇНСЬКОЇ ТЕЩІ


Вперше в своїй історії Харківський облсуд розглянув справу про вбивство, скоєне афроукраїнцем. Екс-громадянин Нігерії, а зараз громадянин України 28-річний Якобс Джексон засуджений місцевою фемідою до 7 років ув’язнення за вбивство власної тещі, 47-річної Зінаїди Райкової

АВТОНОМІЯ


КРИМСЬКОМУ СПІКЕРУ "ШИЮТЬ" КРИМІНАЛ


У Криму навколо парламенту автономії виник черговий скандал, на цей раз кримінальний. У Нахімовському райсуді Севастополя закінчився розгляд найгучнішої за останні кілька років справи. У здирництві звинувачувалися вісім громадян України, серед яких три депутати – Верховної Ради АРК В. Шаманін і Сімферопольської міської ради С. Воронков і С.Крюков. Останні двоє мали в Криму не лише політичний вплив, але й значну власність і досить погану репутацію. На лаві підсудних опинилися лише четверо з восьми – Сергій Воронков, Юрій Негру, Вадим Гулькевич, Андрій Байматов. Решта перебувають у розшуку

АРСЕНАЛ


"GO WEST" ЧЕРЕЗ УКРАЇНУ


ЛИШЕ МИНУЛОГО РОКУ НЕЛЕГАЛЬНІ МІГРАНТИ СПУСТОШИЛИ ДЕРЖАВНУ КАЗНУ НА 9 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ


Минулого тижня керівництво Чернівецького прикордонного загону вирішило започаткувати демократичну новацію – регулярно проводити прес-конференції і зустрічатись із буковинськими журналістами. Не знаємо, як надалі, але перша така зустріч преси із начальником прикордонного загону, полковником Василем Чуб’юком виявилась вельми цікавою. У приміщенні штабу загону Василь Васильович "просвіщав" журналістів щодо нюансів українського законодавства, пов’язаного із нелегальною міграцією. Виявляється, на сьогодні це вельми серйозна проблема, яка реально загрожує економічним інтересам та національній безпеці нашої держави. За словами Василя Чуб’юка, згідно з "середньоєвропейськими" квотами, кількість мігрантів у країні не повинна перевищувати 0,1% її населення. Тобто, Україна може прийняти лише близько 50 тис. іноземців. Реальна ж кількість мігрантів у нашій країні, за оцінками фахівців Міжнародної організації з міграції, перевищує євростандарти майже у 25 разів!

ПРИЇХАЛИ


ДОРОГИ "З’ЇЛИ" ЛЕВИ


ЧЕРНІВЧАНАМ ЗАЛИШИЛИСЬ МРІЇ


Минулого року чернівчани стали свідками небачених дорожньо-ремонтних робіт. І хоча прининення руху транспорту на окремих ділянках створювало чималі проблеми, з ними терпляче мирилися заради Мети. На вулиці Червоноармійській її таки було досягнуто: розширення проїжджої частини ліквідувало колись доволі часті пробки та й візуально вулиця стала відповідати іміджу міської

ЗНАЙ НАШИХ!


БУКОВИНСЬКИЙ "ЖИВЧИК" ЖИВЕ У КАМ’ЯНІЙ


Чи багато знайдеться нині підприємств, чию продукцію ледве встигають відвантажувати у різні точки України, а цехи працюють у напруженому ритмі у дві, а то й три зміни? Принаймні адреса одного з таких нам відома – це ЗАТ "Буковинапродукт", що в селі Кам’яна Сторожинецького району. Підприємство не нове. Знане на ринку давно, що, власне, й дає право писати тепер на етикетках "25 років досвіду і бездоганної якості"

ЮВІЛЕЇ


ОЛЕКСА РОМАНЕЦЬ: "Добре слово краще за шматок хлІба"


Початок квітня в Чернівцях минув під знаком Олекси Стратоновича Романця – вченого-літературознавця, фольклориста, педагога, інтелектуала. Йому виповнилося 80, а сприйняття життя, пам'ять, іскристе почуття гумору – як у юнака. Про Олексу Стратоновича є кому і є що сказати найкраще, найдостойніше. І не тільки українцям, а й молдованам, румунам, бо, як висловився один із його учнів, Романець все життя наводив мости між різними культурами. А й справді, його "Б.Хаждеу й східнослов'янсько-румунські взаємини" – одна з найцікавіших і найдосконаліших праць.
Як згадує сам ювіляр, чи не найсильніше враження, що вплинуло на все його життя, він отримав у студентські роки. У 1945-му на роботу в Чернівецький університет прибув професор Микола Фатов. Багатьом це ім'я мало що говорить, а Фатов у 30-і був одним із найвідоміших радянських пушкіністів. На жаль, не вгодив тодішній владі, отож відправили його з Москви в якусь із областей Росії, а по війні – у Чернівці. Студента Романця разом з іншими послали на вокзал, щоб розвантажити й перевезти майно професора, яке займало... увесь вагон! Довго ламали голову студенти, що ж у тім вагоні, а коли відчинили, то здивувались: він був закладений книгами. "Тоді я усвідомив, що книга – це дуже цінний скарб", – каже Олекса Стратонович.
Після закінчення філологічного факультету О.Романця залишили працювати в університеті. Однак, як підкреслив один із його учнів, нині кандидат філологічних наук Микола Юрійчук, "була велика несправедливість щодо нього. Йому не завжди дозволяли вільно йти своєю дорогою. Я, учень, був на кафедрі асистентом, а він, мій учитель, – лаборантом". У чому ж причина? Адже Олекса Стратонович пройшов усю війну, нагороджений орденами й медалями. У ті часи все було просто: Романець – син репресованого в 1938 році голови колгоспу, якого покарали за те, що видав людям по 10 кілограмів зерна на трудодень. Це розцінили як розтрату.
Однак несправедливе ставлення керівництва не зробило з молодого науковця мізантропа. Навпаки, кожен, хто був з ним пов'язаний роботою, засвідчує високість його душі. Як реліквію, зберігає професор, доктор філологічних наук Богдан Мельничук верстку своєї першої поетичної збірки з правками Олекси Стратоновича, який був її редактором. І оборонцем.
"Ці убогі рядки про найбільшого поета української прози" – автограф на книзі про Марка Черемшину, подарованій Вікторові Косяченку на початку 60-х років.
– У цьому написі, – вважає Віктор Трохимович (кандидат наук, автор багатьох літературознавчих досліджень про українську байку), – штрих до того, чого досягнув Олекса Романець у житті. А сьогодні, як і раніше, дає нам приклад справжнього громадянства, співпрацюючи з "Просвітою". Слово його правдиве, дієве.
У повісті "Монолог перед обличчям сина" Михайло Івасюк згадує, як у 1964-му саме Олекса Стратонович рекомендував його завідувачу кафедри історії української літератури професорові Лесину як освіченого, талановитого чоловіка, потрібного університету.
Але це говорить старше покоління. А що ж молодші? Володимир Вознюк, відомий поет, також учень Олекси Романця, вважає, що йому пощастило на вчителя:
– З ним завжди відчуваєш себе рівним. Він – поважна в науці людина – не висить над тобою брилою.
Для ще одного поета, Миколи Бучка, Олекса Стратонович – найперший консультант в усьому, що стосується історії й культури Буковини.
На жаль, такий могутній чоловік у культурному й науковому житті краю не зміг випустити перед ювілеєм своїх творів (а "потягнув" би на "зібрання"), не має, окрім воєнних, жодних урядових нагород. Хоча, за твердженням Миколи Бучка (і з ним погоджуюсь), для всіх найвищих чинів було б честю вшановувати таку людину, як Романець.
Сам Олекса Стратонович вважає, що добре слово краще за шматок хліба. І це Слово прозвучало з уст тих, хто вже згаданий вище, а також – Авксентія Яківчука, Марії Довгань, Володимира Михайловського, – усіх, хто прийшов недавно до обласної наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка на зустріч із ювіляром.
Живіть довго, дорогий Олексо Стратоновичу, бо ваше життя гарне й наповнене щирістю та працею, а посаджені вами дерева розквітають для нас щовесни.

Парасковія НЕЧАЄВА, "ДОБА"У ЦЕХУ КРИТИЧНОМУ


ЗЕРНА ПРОЗРІННЯ Й ЛЮБОВІ


ЗАКОДОВАНІ В НОВІЙ ПОЕТИЧНІЙ ЗБІРЦІ КАТЕРИНИ МІЩЕНКО "ЗАВІЯ МЕДІВ" (МУНІЦИПАЛЬНЕ ВИДАВНИЦТВО "МІСТО")


Творчість Катерини Міщенко – авторки вже трьох книг, – як шиття білим по білому: неозброєним оком не завжди побачиш візерунок і усвідомиш тонкощі майстерності автора.
Царівна миті (власне визначення Міщенко) і робітниця Слова з тих, які знають усі таємниці свого фаху. Якщо ж розвивати образ "білим по білому", то що тут шовкова нитка, а що – полотно? Нитка – слово, а полотно – наше життя. Воно, правда, не завжди біле, але чарівна чистота ще є у природі і в людських почуттях. Просто кожен з нас на початку свого життєвого шляху отримує згорточок і вишиває кольорами й візерунками, які добере сам

КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ


КНИГИ ПОРОЗУМІННЯ


У ЧЕРНІВЦЯХ РЕПРЕЗЕНТОВАНІ ПІДРУЧНИКИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ ШКІЛ УКРАЇНИ З РУМУНСЬКОЮ МОВОЮ НАВЧАННЯ


Нещодавно вчителі та учні румуномовних шкіл міста мали нагоду взяти участь у репрезентації підручників з української мови для шкіл України з румунською мовою навчання. Це перші вісники змін на краще у вирішенні проблеми викладання державної української мови у школах з національною мовою навчання

СЕНСАЦІЯ?


БРИТАНЦІ СТВОРИЛИ ФОТОРОБОТ ІСУСА ХРИСТА,


ЯКИЙ ЗОВСІМ НЕ ВІДПОВІДАЄ ТРАДИЦІЙНОМУ УЯВЛЕННЮ ПРО ОБРАЗ СПАСИТЕЛЯ


Корпорація Бі-Бі-Сі пішла на дуже ризикований крок, відтворивши за допомогою новітніх комп'ютерних технологій вигляд Ісуса Христа. Клерикалів навряд чи потішить, що комп'ютерний Христос абсолютно не схожий на Христа канонічного

ЦЕ Ж ТРЕБА!


ГРАФ ДРАКУЛА ЗАХИЩАВ РУМУНІВ ВІД ТУРЕЦЬКОЇ НАВАЛИ


Румуни хочуть відкрити тематичний розважальний парк, на честь князя Влада Дракули, національного героя і за сумісництвом найпопулярнійшого персонажу різноманітних жахів. Парк використовуватиме образ Дракули-вампіра, створений у ХІХ сторіччі ірландським романістом Бремом Стокером, і підтримуватиме контакти з 4000 клубами Дракули у всьому світі. Щоправда, існує невеличка проблема: румуни бачать в князі Владі свого національного героя, який був хоча й грізним, однак справедливим і успішно захищав країну від турків

НЕВЖЕ?


КЛЕОПАТРА БУЛА МАЛЕНЬКОЮ, ТОВСТОЮ І НЕКРАСИВОЮ


Клеопатра, цариця єгипетська, яка вбила римського імператора Цезаря і його спо-движника Марка Антонія своєю нібито неземною красою, насправді була... малень-кою, некрасивою, неохайною дамою, до того ж потребувала допомоги професійного дантиста. Образ фатальної жінки-легенди – останньої правительки єгипетського еліністичного царства, яку в різні роки грали такі визнані красуні світового кінематографа, як Вів’єн Лі, Софі Лорен і Елізабет Тейлор, – збираються розвінчати організатори нової виставки в Британському музеї, повідомляє НТВ

ЕКСКЛЮЗИВ


ВІКТОР МАТВІЄНКО: "У "ДИНАМО" МЕНЕ ВІДПРАВИЛИ ПРИМУСОВО"


У 1974-1975 роках уболівальники багатьох стадіонів Європи аплодували блискучій грі футболістів київського "Динамо". Був серед них і Віктор Матвієнко. Він, безперечно, зробив неоціненний внесок до успіхів команди Лобановського і Базилевича на міжнародній арені. Після завершення кар'єри футболіста Матвієнко працював тренером та у Федерації футболу України. Днями зірка українського спорту побувала у Лужанах, де слідкувала за перебігом подій на Всеукраїнському турнірі серед аматорських команд. З гостем зустрівся кореспондент "Доби" Олексій Мамчук.

ЗНАЙ НАШИХ!


ПРИЗОВІ МІСЦЯ КОМАНДИ ЧЕХІМСЬКОГО


Блискуче виступила на Всеукраїнському баскетбольному турнірі "Прикарпатська весна-2001" серед дівчат 1987-1989, 1989-1990 років народження команда Чернівецької загальноосвітньої школи №22. Підопічні Руслана Чехімського, виступаючи у двох вікових групах одним складом, зуміли двічі вибороти призові місця

ПОДІЯ


У ЛУЖАНАХ БУДЕ КОМАНДА МАЙСТРІВ?


Нещодавно у селищі Лужани відбувся Всеукраїнський футбольний турнір серед аматорських команд, присвячений десятій річниці незалежності України

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.