Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№20 (548), 17 травня 2007 року


АТАС!


ШВИДКЕ ЩАСТЯУ ЧЕРНІВЦЯХ В ЛОТЕРЕЮ ВИГРАВАЛИ І ПІВМІЛЬЙОНА, І ТРИ З ПОЛОВИНОЮ


Скромного вигляду дідусь підійшов до касового віконця поштового відділення. З гаманця витяг 5-гривневу купюру і простягнув касирові, яка йому дала лотерейний білет. "Я граю, щоб не було нудно жити. Трапляється, і виграю по дріб'язку. І завжди сподіваюся зірвати джек-пот", – розповів пенсіонер.

ТЕМА ТИЖНЯ


DANCING!ЗАМІТКИ ПРО ВІДМОРОЖЕНИХ В ЕПОХУ ЄВРОПОТЕПЛІННЯ


Україна розгубилась: виступ і друге місце Сердючки на "Євробаченні" у Гельсінкі – то успіх чи поразка? Українці, як завжди, між двома вогнями. Бо, якщо пристати на думку впливової The Times, то саме Україну на конкурсі й обікрали. "Будь-якому дурневі, який дивився конкурс "Євробачення", зрозуміло, що перемогти повинна була пісня Вєрки Сердючки "Dancing Lasha Tumbai".

НАШОГО ЦВІТУ...


СВІТ ДОБРИМИ ОЧИМА


ВІДБИВАЄТЬСЯ У ПОЛОТНАХ ХУДОЖНИКА ШТЕФАНА ФЛОРЕСКУ


Він народився і виріс на Буковині – у селі Молодія Глибоцького району. Тут робив свої перші кроки у незбагненний світ мистецтва, хоча й прийшов у нього не одразу. Як і кожен селянський хлопець, пізнав працю біля землі, ходив до звичайної школи, а коли настала пора – служив і у війську. Саме тут на художній хист буковинського юнака звернув увагу один із старших товаришів. І мовив: та тобі, хлопче, Бог дав справжній дар. Тобі треба обов'язково вчитися.
Ці слова стають напутніми для Штефана і в 21 рік, після служби в армії, він вступає у Чернівецьку художню студію під керівництвом Івана Холоменюка, який став першим професійним вчителем для молодого хлопця з Молодії. А далі у Штефана Флореску були роки наполегливого навчання у Вижницькому училищі прикладного мистецтва, Львівському поліграфічному інституті імені Івана Федорова (факультет графічного оформлення книг).
За інститутським направленням він потрапив у Херсонську область. Перед ним відриваються можливості стати головним художником одного з ткацьких підприємств. Але Штефан розуміє, що це "конвеєрна робота" жорстокого радянського виробництва, а йому хочеться вільної думки, вибору тем у мистецтві, мати своє світобачення оригінального художника. І він полишає фабрику, а в 1973 році переїжджає у місто Бельці, де проживає і творить донині, є членом Спілки художників Молдови.
У численних і багатожанрових творах Штефана Флореску світ сповна відбитий його добрими очима, любов'ю до рідного краю і людей, де б вони не проживали. Полотна буковинського художника експонувалися на семи персональних виставках (1967-2005 роках), сумісних та міжнародних виставках в Україні, Молдові, Росії, Румунії, Туркменії. Як і кожен митець, він багато мандрує, зокрема, побував у Росії, Прибалтиці, Середній Азії, Вірменії, Румунії. Та особливий слід у його житті залишила зустріч із видатним вірменським майстром пензля – Мортиросом, який, розглядаючи твори Штефана, сказав пророчі слова: "Ти будеш справжнім художником".
Свого часу молодому хлопцеві Флореску захотілося стати монахом, він навіть побував в одному з монастирів, де заночував. Власне, з роками він ще не раз відвідуватиме монастирі, зокрема і в Румунії, звертаючись до Бога. Та ще тоді, після першого відвідування монастиря, Штефан дійшов висновку, що буде "монахом" у мистецтві, не полишаючи "світського життя". І невипадково син Штефана Флореску – Роман, мистецтвознавець Спілки художників Молдови, назвав свою монографію-альбом, що вийшла у Кишиневі наприкінці 2006 року, "Штефан Флореску – буковинський "монах" у мистецтві Молдови". Цю прекрасно проілюстровану книгу творами Штефана художник вже презентував у Молдові. Привіз понад 20 примірників і на Буковину, де знову побував нещодавно. Штефан Іванович, окрім рідної Молодії, відвідав Вижницю і Чернівці, де зустрічався зі своїми педагогами, колегами і, звісно, подарував їм, в тому числі й Івану Холоменюку, привезені книги.
Наша коротка розмова з художником відбулася у Молодії напередодні його від'їзду у Молдову. І ось що додав на прощання Штефан Іванович.
– Одна мрія моя вже здійснилась – книга з моїми творами вже побачила світ. Маю ще одну – новозбудованій школі в Молодії подарувати кілька своїх полотен, аби знайшли тут місце поряд з книгою.
Тринадцятого травня Штефану Флореску виповнилося 73 роки і дай, Боже, йому ще многая літа і міцного здоров'я.

Василь ГЕЙНІШ, Глибока, "ДОБА"ГАРЯЧА ДОБА


Площу Філармонії розмістять в Інтернеті


Встановити веб-камеру на площі Філармонії пропонує ВАТ "Укртелеком" міський голова Микола Федорук.

Дороги облаштують пандусами


Передбачити спеціальні бордюри для заїзду дитячих та інвалідних візків під час виконання ремонтних робіт на дорогах міста доручив міський голова Микола Федорук.

Чернівецькі вулиці підпишуть й латинською


Передбачити виготовлення для вулиць центральної частини міста аншлагів українською мовою та з латинською транскрипцією доручив міський голова Микола Федорук.

Наші панки пролізуть усюди


Чернівецькі нео-панки "Серцевий напад" увійшли до першої української збірки панк-року "Punk-Rock Season: Spring 2007", випущеної нещодавно незалежним лейблом "Steady Music Aliiance", – повідомив фронтмен формації Дмитро Рябий. Метою випуску цієї збірки є пропаганда українського панк-року та підтримка українських колективів.

У Садгорі виявили кістки


Під час проведення будівельних робіт по встановленню басейну на вул. Клубній, що у Садгорі, було виявлено кістки невідомого походження.

Шилепницький запропонував допомогти храму


Реставраційно-археологічні дослідження, які проводяться у храмі Святого Вознесіння Господнього з дозволу релігійної громади, об'єктивно перешкоджають проведенню богослужінь згідно з церковними канонами.

Карткоманія поширюється


На кожного третього мешканця Буковини припадає по одному картковому рахунку.

Лісівники-пожежники


У високогірному Селятинському лісництві на території складу створено лісопожежну станцію. За словами директора Путильського держлісгоспу Івана Ковбиша, на рішення фінансувати створення станції особливо вплинула минулорічна лісова пожежа у сусідньому Вижницькому районі.

Софія Майданська та Леонід Фінкельштейн запрошують


У четвер, 17 травня, відома українська письменниця Софія Майданська представлятиме у Чернівцях свої дві нові книги – збірку вибраної поезії "Зійшло мені сонце печалі" та книгу повістей "Провідна неділя", які щойно побачили світ у київському видавництві "Факт".

Культура - в загоні


Депутати Чернівецької обласної ради – члени постійної комісії з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики занепокоєні станом збереження історико-культурних пам'яток Буковини. За словами голови комісії Ольги Киналь, в області досі немає карт із межами археологічних пам'яток, як того вимагають положення Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Не лише вивозити, а й прибирати


Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради зобов'язав МКП "Чернівціспецкомунтранс" та фірму "Альтфатер-Чернівці", які забезпечують у Чернівцях вивезення та утилізацію твердих побутових відходів, власними силами прибирати майданчики для збору відходів після спорожнення контейнерів, або ж укласти угоди на виконання цих робіт з підприємствами, які утримують житлові будинки та прибудинкові території.

На Буковині бракує пасічників


У Чернівецькому обласному центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді відбувся майстер-клас "Штучне виведення бджолиних маток" для педагогів, які навчають учнів основ бджільництва.

Санепідемслужба "прочистила" траси області


Чергову квартальну перевірку закладів громадського харчування та торгівлі, незалежно від форм власності, які розташовані на автотрасах та при автозаправних станціях, було здійснено вздовж автотрас Сторожинецького, Вижницького, Кельменецького, Заставнівського, Глибоцького, Герцаївського, Путильського та Новоселицького районів.

Індивідуальне опалення – поза законом


Прокуратура міста Чернівці за результатами перевірки внесла припис ВАТ "Чернівцігаз" з вимогою припинити незаконні дії щодо видачі дозволів на влаштування індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних будинків з централізованим теплопостачанням без відповідного рішення міжвідомчої комісії, яка працює при виконавчому комітеті міської ради.

На Буковині вилучають вибухонебезпечні предмети


З початку року на території Чернівецької області зареєстровано 28 випадків виявлення вибухонебезпечних предметів. Як правило, знаходять cнаряди переважно під час проведення земляних робіт на полях, городах та присадибних ділянках.

Медсестра торгувала наркотиками


Медсестра однієї із районних лікарень Чернівецької області із власної квартири продавала заборонені препарати, які містять психотропні речовини.

Зима коштуватиме Чернівцям 24 мільйони


На підготовку міського комунального господарства Чернівців до роботи в умовах осінньо-зимового періоду 2007-2008 років передбачено спрямувати майже 24 млн грн, в тому числі з бюджету міста – 10,588 млн грн. З Держбюджету на зазначені заходи місто очікує отримати 5,705 млн грн. Ще 7,44 млн грн планують витратити власних коштів комунальні підприємства.

У Чернівецькій області з'являться реєстрові козаки. Їх очолить директор "Укрпошти"


У Чернівецькій області з'явиться Буковинський курінь реєстрового козацтва. Очолить його директор Чернівецької дирекції ДП "Укрпошта" Ярослав Цюпак.

ПРИЇХАЛИ


ТЕПЕР ТЕХОГЛЯД У СЕРПНІ БУДЕ ДОВГИМ


Цей рік для автовласників почався з сюрпризів: спочатку зросла вартість проходження технічного огляду (ТО) під час первинної реєстрації старих автомобілів віком 8 років і більше. А тепер змінюється порядок проведення державного технічного огляду транспортних засобів.

ЗАХІД НАМ ДОПОМОЖЕ?


ГОЛОД НА ЛЮБОВВ УКРАЇНІ "САМОТНІХ" ДІТЕЙ ЗАРОБІТЧАН В ДЕСЯТКИ РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ДІТЕЙ-СИРІТ, А У КОЖНОЇ ШОСТОЇ БУКОВИНСЬКОЇ ДИТИНИ БАТЬКИ ПРАЦЮЮТЬ ЗА КОРДОНОМ


У пошуках "довгої гривні" мільйони українців їздять по світах. Їхні ж діти змушені задовольнятися лише матеріальною увагою збоку і бути обділеними батьківською турботою та любов'ю. Як повідомили "Добі" у шкільному відділі управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, за оперативними даними на січень 2006 року, кількість дітей заробітчан в області сягала 14,5 тисячі.

АКТУАЛЬНО!


ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ НА БУКОВИНІ МАЛО. ЗАРЕЄСТРОВАНИХ


Україна посідає перше місце в Європі і 5-те у світі за темпами поширення ВІЛ/СНІД. Минулого року наша держава побила антирекорд, досягнувши найбільшого показника захворюваності на ВІЛ/СНІД за всі роки спостереження: минулого року вперше ВІЛ-інфекцію було виявлено у 16 тис. людей.

АТИ-БАТИ


ЦЬОГО РОКУ ВІЙСЬКО ПОПОВНЯТЬ 730 БУКОВИНЦІВЦьогорічної весняної призовної кампанії Збройні сили України та інші військові формування поповнять 730 буковинців. Хоча у районних призовних комісіях в області підлягає виклику значно більше призовників.
Зменшення їх кількості пов'язане з реформуванням та скороченням армії.

ДОБА ПАРКЕТНА


Юрій ВИННИЧУК: "Я ЗАСПОКОЇВСЯ І ПЕРЕСТАВ БУТИ ГУЛЬВІСОЮ ТА ПРОЙДИСВІТОМ"Юрій Винничук відомий як поет, прозаїк, перекладач, упорядник та журналіст. Нещодавно побував у Чернівцях, ставши спеціальним гостем, "цвяхом" дефіляди авторів з нагоди підбиття підсумків п'ятого літературного конкурсу імені Вадима Коваля. Зачитавши зі сцени обласного театру ляльок уривки з власного роману "Весняні ігри в осінніх садах", львівський письменник зірвав справжній шквал емоцій і оплесків. Відповівши на досить гострі запитання глядачів і незважаючи на втому від далекої дороги з міста Лева, Юрій Винничук люб'язно погодився на ексклюзивне інтерв'ю "Добі".

ЩО НОВЕНЬКОГО?


ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ПАСПОРТИЗУЮТЬ


Сьогодні вже ніхто не дивується, коли при прийомі на роботу, при одержанні допомоги, кредитів, при оформленні договорів купівлі-продажу вимагають надати ідентифікаційний податковий номер (ІПН). Він присутній практично у всіх сферах життєдіяльності людини. Його впровадження у 1994 році викликало неоднозначну реакцію в релігійному середовищі, оскільки частина віруючих категорично відмовилась їх сприймати.

ПОДІЯ


ПЕРЕМОЖЦЯ ВИЗНАЧИЛИ ПЕНАЛЬТІ11-12 травня на штучному майданчику студмістечка у Чернівцях проходив турнір з міні-футболу серед жіночих команд, присвячений Дню матері. За головний приз змагань вели боротьбу 5 команд. У матчі за 3-є місце зустрілися ДЮСШ (Великий Кучурів) і "Колос" (Зарожани). Перемогла великокучурівська команда 2:0.

СТАРТ


ПОТРІЙНІ ПЕРЕМОГИ


Два дні у легкоатлетичному манежі ФСТ "Україна" тривав чемпіонат області з панкратіону, в якому взяли участь понад 120 спортсменів. Змагання проходили у трьох розділах – лайд-егон, фул-егон та опломачія.

ПРОРИВ


НОВОСЕЛИЦЬКІ ЮНАКИ НАГОСТРИЛИ ЛИЖІ В ГОСТІ ДО ЗІДАНА. НЕ ВДАЛОСЯЗавершилися зональні змагання західного регіону з футболу на призи клубу "Шкіряний м'яч" серед юнаків 1995 р.н., які проходили у Новоселиці. За єдину путівку на фінальний турнір вели боротьбу чорнівський "Ротор", ЗНЗ №25 (Івано-Франківськ) та команда ужгородського спортінтернату. Перемігши іванофранківців – 4:1 та ужгородців – 3:0, до фіналу вийшла чорнівська команда.

ПОСТФАКТУМ


КАРАТЕКИ ПІДКОРЮВАЛИ "ОЛІМПІЮ"У спортзалі ФОК "Олімпія" пройшов традиційний міжнародний турнір з карате "BUCOVINA-OPEN". У змаганнях взяли участь 275 спортсменів з Буковини, Києва, Львова, Одеси, Вінниці, Червонограда, Іллічівська, Івано-Франківська, Чорткова, а також з Росії, Азербайджану і Грузії.

СПОРТИВ-НО


Баскетбол


Хотин побив Варшаву і Чернівці
У Хотині пройшов міжнародний баскетбольний турнір серед команд дівчат 1991 р.н. і молодших. У змаганнях взяли участь дві команди Хотина, два колективи Кам'янця-Подільського, Хмельницького, Чернівецької ДЮСШ №1 і Варшави. Перше місце виборола старша команда Хотина, яка перемогла усіх суперників.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.