Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№52 (580), 27 грудня 2007 року


ПОПУЛЯРНА БІОЛОГІЯ


ЗРОБІТЬ ЩУРИКУ МІШІ МАНІКЮР – ЦЕ ЙОГО РІКСеред безлічі подарунків напередодні новорічно-різдвяних свят особливий попит на символ-2008 – пацюки. Люди вірять у те, що там, де пацюки, – там і харчі та достаток, а тому завдяки такому талісману у домі увесь рік буде ситно. Глиняними, керамічними і гіпсовими фігурками за ціною від 3 до 50 гривень та м'якими пухнастими іграшками на кшталт Чіпа і Дейла вартістю від 50 до 100 доларів нині завалені усі магазини і ринки.

ТЕМА ТИЖНЯ


ПРОДОВЖЕННЯ ВИСТАВИ,АБО ПРО ВЕЛИКУ БУКОВИНСЬКУ ПАРИТЕТНІСТЬ


Парадокс: блискавичні зміни на столичному владному Олімпі та запевнення Президента про довгоочікувану "продуктивну більшість і конструктивну опозицію" на місцях лише посилили очікування другої дії захоплюючої політичної вистави – продовження ротації губернаторів та виборів до місцевих органів влади.

АКТУАЛЬНО!


БУДІВЕЛЬНІ МАТЕРІАЛИ ПОДОРОЖЧАЛИ. ЧИ ПОДОРОЖЧАЄ ЖИТЛО?


Впродовж останнього часу будівельні матеріали на Буковині подорожчали на 10%. При цьому експерти прогнозують збереження такої динаміки і надалі. Цього року серйозно подорожчали цегла і цемент. Значний "внесок" у подорожчання будматеріалів внесло щомісячне підвищення вартості цементу, яке за цей період склало 23,0%. Відтак усі будівельні матеріали, що виготовляють на основі цементу, дорожчають.

ПРИЇХАЛИ


"ЛЕБЕДИНА ПІСНЯ" ПЕРЕВІЗНИКІВ18 грудня чернівецькі транспортники традиційно скликали журналістів і знову "заспівали" передноворічну "лебедину пісню": ми, перевізники, – дуже бідні, тому хай Чернівецька міськрада обов'язково підвищить з нового року тарифи на проїзд. Зібралися квартетом: начальник Чернівецького тролейбусного управління Іван Іванічек, директор МКП "Автобусно-тролейбусне підприємство" Микола Альбота, голова правління ВАТ "Денисівка" Віктор Харабара та ще один приватний перевізник.

ГАРЯЧА ДОБА


За приватизацію археологічних пам'яток – до криміналу


Через неналежну експертизу земельних ділянок, які планують або вже передали до приватної власності, у деяких районах Чернівецької області, зокрема Сторожинецькому, Хотинському, Кіцманському, Заставнівському та Сокирянському, до приватних рук потрапили ділянки, на яких знаходяться цінні археологічні пам'ятки.

Бєдний знайшов гранату у стовбурі дерева


25 грудня при розробці суцільної лісосіки головного користування Вашковецьким лісопунктом Хотинського держлісгоспу в кварталі 77 Сокирянського лісництва (урочище Волошкове, за 200 метрів від державного кордону з Молдовою) знайдено ручну гранату часів Другої світової війни.

За ялинки затримали 65 осіб


З метою упередження та недопущення несанкціонованої вирубки та реалізації хвойних дерев на території області створено 48 тимчасових постів на дорогах, залізничних станціях і в населених пунктах області, на яких здійснюються перевірки документів на право перевезення та реалізацію ялинок.

Нас стало менше на 1100 осіб


Чисельність населення Чернівецької області за січень-жовтень 2007 року зменшилася на 1100 осіб і становила 905 тисяч 200 осіб. Про це повідомили в Головному управлінні статистики в області.

Понад тисячу міліціонерів святкуватимуть в області новий рік на вулиці


Залучити до охорони громадського порядку в Чернівецькій області під час новорічно-різдвяних свят планують понад тисячу співробітників міліції.

Хотинську РДА очолив екс-міліціонер і бізнесмен Віктор Гончар


Розпорядженням Президента України №307/2007-рп від 18 грудня головою Хотинської районної державної адміністрації призначено Гончара Віктора Васильовича, – повідомили в прес-службі ОДА. Віктор Гончар – депутат Чернівецької обласної ради від НСНУ, керівник ТзОВ ВКТ "АРГО".

Подорожчало все


На Буковині подорожчали борошно, крупа манна, яловичина, молоко, сметана, масло вершкове, сир кисломолочний, яйця курячі, цукор, олія соняшникова, сало, макаронні вироби, капуста, буряки, цибуля – такими є результати моніторингу, проведеного Державною інспекцією з контролю за цінами у Чернівецькій області.

Наступного року у дороги Буковини закопають 300 мільйонів


У наступному році планується залучити у дорожнє будівництво та капітальний ремонт утричі більше коштів, аніж цьогоріч, – повідомили в прес-службі ОДА.

Комунальники хотіли обрахувати споживачів на півмільйона


За результатами перевірок підприємств житлово-комунального господарства Буковини у листопаді 2007 р. споживачам повернуто 136,8 тис. грн, попереджено обрахування споживачів на 491,4 тис. грн та зменшено фінансування з бюджету 192 тис. грн.

Менше, ніж гумовики, заробляють лише селяни


Як повідомляє Головне управління статистики в Чернівецькій області, у листопаді поточного року розмір нарахованої заробітної плати на одного працівника в середньому становив 1147 грн.

На Буковині майже 3 мільйони боргів із зарплати


Рівень боргу із зарплати на активних і непрацюючих підприємствах станом на 1 грудня становив 2 млн 761,7 тис. гривень, – повідомили в Головному управлінні статистики в Чернівецькій області. Протягом поточного року загальний борг із зарплати зменшився на 930 тис. гривень, проте за останній місяць відбулося збільшення боргу на 0,2%.

Реалізацію жувальних цукерок у вигляді кісток, вампіра та черепа, а також скелета заборонили


Головним державним санітарним лікарем Чернівецької області ще влітку були винесені постанови про заборону реалізації на території області: цукерок Skе1еtоn Рорs (скелет, на голові якого смоктальна цукерка), Dubix, Dedito, Тоох (продовгуваті палички).

Чернівчани отримали 18 китайських автобусів


На чотири автобусних маршрути – № 7, 9А, 10 та 10А, які є одними з найдовших у Чернівцях, вийшли одразу 18 нових автобусів, – повідомив директор міського центру організації пасажирських перевезень Ігор Кожуленко. За умовами конкурсу перевізників попередили про потребу замінити транспортні засоби на нові.

Підраховано кількість безквартирних офіцерів


Cтаном на 1 грудня 2007 року на квартирному обліку у виконавчих органах місцевих рад Чернівецької області перебуває 241 військовослужбовець, з них: 99 – понад 15 років, 59 – понад 10 років.

Буковинці розраховуються за світло та газ на 97 та 90 %


Під час селекторної наради в ОДА було заслухано інформації начальника управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації Олександра Соломка, голови правління ВАТЕК "Чернівціобленерго" Ярослава Команяка про стан сплати за спожиті енергоносії.

ІМПРЕЗА


ЗАПИСАНИЙ У ЧЕРНІВЦЯХ ДЖАЗ "ГЕТЬ ВІД НАТОВПУ" ЗІБРАВ У ПОСОЛЬСТВІ НІМЕЧЧИНИ У КИЄВІ СПРАГЛИХ СУЧАСНОЇ МУЗИКИНа перший погляд, саме два місяці й було достатньо для того, щоб побачив світ спільний україно-німецько-угорський проект – перший CD джазової музики талановитого джазмена, першого секретаря Посольства Німеччини Жан-П'єра Фрьолі, записаний на чернівецькій студії звукозапису "Інтервал" разом з провідними українськими джазовими виконавцями контрабасистом Максом Гладецьким, барабанщиком Олександром Хорєвим і зіркою вітчизняного джазу Володимиром Зіньковським.

РАКУРС


НЕ РУБАЙ, КОЗАЧЕ, В'ЯЗА – ЧАПЛЯ ТАМ ГНІЗДО ЗІВ'Є


У КЛІВОДИНСЬКОМУ ОРНІТОЛОГІЧНОМУ ЗАКАЗНИКУ ОПИНИЛИСЯ ПІД ЗАГРОЗОЮ ЦІННІ ПТАХИ


278 із 514 європейських видів птахів потребують уваги з боку природоохоронних установ, а тому визначені як види загальноєвропейської значимості (SPEC види). До таких на території нашої області належить квак, який віднесений до категорії SPEC 3 (види, що широко розповсюджені, але мають несприятливий охоронний статус). Одним з місць, де живуть кваки, є Кліводинський орнітологічний заказник у Кіцманському районі.
Орнітологічний заказник місцевого значення у Кліводині був створений у 1984 році. Він розміщений на залізничному перегоні Кіцмань – Кліводин і знаходиться у віданні Чернівецької дистанції захисних лісонасаджень Львівської залізниці. До речі, формування снігозахисного лісонасадження на даній дільниці розпочалося в 1949 році. Те, що лісонасадження розміщені вздовж річки Совиці, створення в долині одразу кількох рибних господарств та відсутність поблизу великих населених пунктів і посприяли тому, що на початку 80-их років минулого століття тут сформувалася колонія чапель: квака та великої сірої чаплі. Колонія займає частину лісопосадки площею 1,1 га.
– Заказник унікальний тим, що тут у значній кількості гніздяться чаплеві птахи, – каже завідувач відділу природи Чернівецького обласного краєзнавчого музею Ігор Скільський, – бо ж, окрім квака, там ще гніздиться сіра чапля. Ці види занесені у відповідні додатки до Бернської конвенції, яка свого часу була ратифікована Верховною Радою України. Крім того, Кліводинський заказник з колоніальним поселенням чапель підпадає під визначення ІВА-території – заповідних зон, які мають важливе значення для збереження видового та кількісного розмаїття птахів у Європі.
За словами Ігоря Скільського, наш орнітологічний заказник нещодавно потрапив на сторінки виданого у Великій Британії міжнародного двотомника, в якому описані такі території Європи. У рідній державі заказник є просто зареєстрованим... забутим місцем – позаяк орнітологія в Україні не розвивається і є лише кілька фахівців-орнітологів на всю країну. Можливо, саме тому багато птахів просто вимирає – Ігор Скільський каже, що у 90-х гнізд чапель і кваків у Кліводині було більше.
І все ж – у чому ж причина зменшення кількості чапель? Відповідь на це питання шукав експедиційний загін краєзнавців Чернівецької гімназії №1. Як повідомив "Добі" керівник експедиції, заслужений вчитель України і вчитель біології гімназії №1 Віктор Басняк, основна причина зменшення кількості птахів та, що місцеві жителі без дозволу рубають дерева на заповідній території. Тож дерев для гніздування птахів стало менше, та й площа заказника у порівнянні з 90-ми роками минулого століття істотно зменшилася. І є загроза, що через декілька десятків років заказник вирубають повністю, тому необхідно, щоб обласна екоінспекція чи інші природоохоронні органи взяли на контроль вирубки у заказнику.

Володимир БОТЮК, "ДОБА"АТАС!


УДАРИМО ПЕТАРДОЮ ПО СВЯТУ?ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ІГРАШКИ ПРОДАЮТЬ НА РИНКАХ ТА В МАГАЗИНАХ ОБЛАСТІ


Одним з атрибутів зимових свят є феєрверки, петарди, що, вибухаючи у вас під ногами, не сприяють святковому настрою. Особливо, якщо вони ще й стають причиною пожежі.

ДОБА І МИ


НЕЗАБУТНЄ-2007Свинський 2007 рік завершується. У якомусь з численних наприкінці року опитувань більшість українців погодилися з тим, що він справді був свинським – з крутим норовом, непередбачуваним і складним. Утім, кажуть, цьогоріч Свиня таки потурала людям з чистим серцем і щирими намірами.

ДОБА СМІХУ


НОВОРІЧНИЙ ХА-ХА-БАР ВІД ФЛОРІАНА БОДНАРАЩурячі Хи-хи-хиМери


• Мишолав.
• Мишине прання.
• Підвальне помишкання.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.