Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№9 (641), 12 березня 2009 року


MEMENTO MORІ


ДВІЧІ НАРОДЖЕНІ


ПЕРЕЖИВШИ КЛІНІЧНУ СМЕРТЬ, ЛЮДИ СТВЕРДЖУЮТЬ, ЩО ЖИТТЯ ПІСЛЯ ПОВЕРНЕННЯ З ПОТОЙБІЧЧЯ - Є!


Людей, які в силу тих чи інших обставин побували, як кажуть, на тому світі, серед нас – чимало. Переживши клінічну смерть, одні з них уникають розмов про те, що з ними трапилось, інші – навпаки, охоче розповідають неймовірні історії побаченого й пережитого "там", за межею земного буття. Факти воскресіння й оживлення мертвих особливо вражають у селах, де далекі від медицини й науки люди по-своєму інтерпретують такі випадки. Від розповідей про воскресіння померлих мурашки повзають по спині, однак факти залишаються фактами.

ТЕМА ТИЖНЯ


РЕЙТИНГ NON GRATAЗі шпигунського скандалу, що днями так гордо прокотився Бухарестом і Києвом, Чернівці також вхопили собі трохи "слави" – український інтернет повідомив, що з України випроваджений секретар Генконсульства Румунії в Чернівцях Юстиніан Фокша. Разом з військовим аташе з питань оборони Посольства Румунії в Києві Філіпом Раду їх "попросили" з України за дії, "спрямовані на нанесення шкоди безпеці України" та порушення конвенції про дипломатичні і консульські зносини".

ГОРДІЇВ ВУЗОЛ


СПІЛЬНЕ БЕЗСИЛЛЯРеалізувати на практиці сформульовану у старовинному девізі Чернівців істину "Viribus Unitis", що у перекладі з латини означає "спільними зусиллями" в ювілейний для міста рік, на жаль, так і не вдалося. І це незважаючи на те, що відвертих опонентів такого єднання ні в центрі, ні на місцях нібито не було. Попри декларовану любов до одного з найвизначніших історичних міст більшості політичних сил країни та приналежності до міфічного "чернівецького світу" багатьох їх чільних представників – усі вони так і не змогли об'єднатися бодай перед ювілеєм. А відтак піднятися над своїм вузькопартійним егоїзмом, відмовитися від спроб отримати короткочасну, часто особисту, вигоду від майбутнього святкування. За роки активної підготовки до ювілею у країні кілька разів помінялися не лише урядові команди, але й парламенти. Проте ні сьогоднішня влада, ні вчорашня опозиція, яка часто змінювала її біля державного керма, так і не об'єдналися навколо реалізації амбітного проекту під назвою "Чернівці-600". Досягти порозуміння у багатьох питаннях часто не дозволяло вже навіть не згубне для всієї країни невміння політичних опонентів об'єднуватися задля досягнення стратегічної мети, а особисті чвари у середовищі, здавалося б, політичних однодумців.

Казав пан, кожух дам


З моменту урочистого відзначення 600-річного ювілею першої письмової згадки про Чернівці минуло майже півроку, однак тема досі на слуху. Шкода лише, що це не той випадок, коли велике бачиться на відстані. Ось і на останній за часом проведення сесії Чернівецької міської ради батьки міста вкотре попросили прем'єр-міністра України "подати руку допомоги". Приводом для розпачливого заклику "зберегти віру в уряд" послужила чимала заборгованість бюджету, який досі не розрахувався з 74 трудовими колективами та численними приватними підприємцями за ремонтно-будівельні роботи, виконані ними до 600-річчя Чернівців. Знайдуться, звісно, й такі, які заперечать: ну, хіба це заборгованість у якихось 70 мільйонів гривень? Так, дрібничка, особливо в масштабах держави. Але, мабуть, зовсім не сміховинною ця сума видається 14 тисячам буковинських робітників та членам їх родин, які досі не можуть отримати чесно зароблені кошти. Натомість з твердженнями тих, які закидають мерії, що нічого було влаштовувати святкування у борг, справді можна було б погодитися. Можна було б, якби не одна, проте визначальна обставина. Постанову Верховної Ради України № 2730-IV про виділення місту упродовж 2005-2008 років на підготовку до ювілею 150 мільйонів гривень не у Чернівцях ухвалювали. (І, до речі, досі не відмінили). А що робити із зізнанням голови постійної комісії Чернівецької міської ради з питань економіки, бюджету та фінансів Володимира Проніна, який ще влітку 2007 року повідомив журналістам: якби не обіцяні Києвом гроші, реалізовувати багато амбітних проектів місцева влада просто не починала б? Відтак за базар, бодай раз у цій країні, але хтось таки мав би відповісти. Бодай для того, щоб інші міста країни не спіткала сумна доля чернівецьких лебедя, рака та щуки.
Підписану 5 липня 2005 року тодішнім спікером парламенту Володимиром Литвином Постанову Верховної Ради України "Про заходи щодо підтримки соціально-економічного розвитку міста Чернівці у зв'язку з відзначенням 600-річчя його заснування", яка, власне, й рекомендувала Кабміну "передбачити у проектах законів про Державний бюджет України" поетапне виділення згаданих коштів, представники помаранчевого політикуму записали у свій актив. Відтак честь представити постанову у рідному місті випала одному з ініціаторів її ухвалення, впливовому депутату-"нашоукраїнцю" Віктору Королю. Щоправда, попри рекомендацію парламенту, очолюваний Юлією Тимошенко уряд гроші Чернівцям у 2005 році так і не виділив. Єдиній команді Помаранчевої революції, яка доживала останні дні, було вже не до коригування бюджету.
Рядок про фінансування заходів з підготовки міста до ювілею з'явився у головному фінансовому документі країни лише наступного 2006 року вже за прем'єр-міністра Юрія Єханурова. Перший транш у сумі майже 5,5 млн грн з обіцяних Чернівцям коштів міський бюджет отримав у квітні 2006-го. До остаточного затвердження у Міністерстві будівництва, архітектури та ЖКГ переліку об'єктів, які влада міста пропонувала ремонтувати за рахунок субвенції, отримані кошти чиновники не чіпали. (Хоча до 1 січня 2007 року стовідсотково встигли освоїти всі 52,8 млн грн субвенцій з Державного бюджету, які надійшли у місто в 2006 році).
Напевно, тому реконструкцію інженерних мереж на іміджевій для Чернівців вулиці імені Ольги Кобилянської на ділянці від вул. Шевченка до вул. Кафедральної генпідрядник ТзОВ "Енерготехнічна компанія" (Київ) розпочало лише 18 жовтня 2006 року. Саме цій вулиці, від ремонту якої чернівчани потерпали чи не найбільше, випала сумнівна честь стати символом того, до яких катастрофічних наслідків може призвести недотримання даних обіцянок та неузгодженість в діях влади. Відсутність коштів суттєво загальмувала темпи ремонтних робіт. Наприклад, якщо спочатку ремонт першої черги вулиці Ольги Кобилянської передбачалося завершити вже до 12 квітня 2007 року, то через брак фінансування довелося не тільки переносити строк здачі робіт на червень 2008 року, але й шукати нового підрядника для їх виконання. Щойно уряд припинив фінансування, як київський генпідрядник забрав з міста свою техніку, а розриту вулицю, на якій чернівецьким комунальникам довелося в авральному порядку встановлювати дерев'яні тротуари, інакше вона була просто непридатною для пересування, просто кинув напризволяще.

Рука допомоги чи дуля в кишені?


Попри те, що так звані помаранчеві партії на чергових виборах 2006-го року як у центрі, так і на місцях отримали більшість, а відтак мали усі шанси сформувати нову урядову команду, яка у питанні фінансування підготовки до ювілею Чернівців продовжила б практику своїх попередників, реальність виявилася іншою. За час, що минув з часу ухвалення Постанови про виділення місту упродовж 2005-2008 років на підготовку до ювілею 150 мільйонів гривень, багато змінилося в житті одного з її авторів. І хоча сам Віктор Миколайович Король вкотре встиг стати народним депутатом, проте підтриманий ним кандидат на посаду Чернівецького міського голови на виборах 26 березня 2006 року, так само як і політична сила, яку він представляв, вибори до міської ради навпаки програли, відтак змінилася тональність виступів самого нардепа.
Наприклад, вже у травні 2006 року з уст колишнього міліцейського генерала пролунали застереження щодо можливого нецільового використання ще навіть не до кінця отриманих містом для підготовки до ювілею коштів. Найбільше Віктора Короля, за його ж словами, схвилювало те, що до переліку з 106 позицій потрапили пересічні об'єкти, які мали би ремонтуватися у робочому порядку, а не за кошти Держбюджету. Усе це, на думку нардепа, в майбутньому мало значно ускладнити подальше отримання коштів на ювілей. Позаяк на ремонт "водостічних труб, вікон чи дахів в окремих будинках" виділяти гроші ніхто не буде. Більше того, Віктор Король навіть зізнався, що особисто звернувся до Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України з клопотанням призупинити фінансування об'єктів з цього переліку.
Забігаючи наперед, зауважимо, що міська рада у боргу перед автором Постанови ВРУ про виділення Чернівцям коштів не залишилася. На запитання журналіста, чи було прізвище Віктора Короля серед 440 осіб з 27 країн світу, офіційно запрошених на урочисте відзначення 600-річчя Чернівців, радник міського голови Володимир Килинич нервово відповів: у міста не було можливості власним коштом запросити на святкування ювілею всіх гідних такої честі.

Про шляк, який трафляє, і не тільки


Однак святе місце, як відомо, довго пустим не буває. Після провалу переговорів щодо формування помаранчевої коаліції і створення замість неї влітку 2006 року коаліції "антикризової" лаври головних лобістів перед'ювілейних Чернівців перебрали на себе регіонали. Вже на вересневій зустрічі з Чернівецьким міським головою Миколою Федоруком та губернатором області Володимиром Кулішем новопризначений перший віце-прем'єр-міністр України Микола Азаров пообіцяв: "місто отримає належну субвенцію з Держбюджету і в наступному році". Після такого оптимістичного початку, визнавши, що "якісь елементи неефективного використання коштів, можливо, були", але заперечуючи, що вони "були розкрадені", допомагати місту в отриманні передбачених розпорядженням Кабміну від 21 березня 2007 р. N 101-р "Про підготовку та відзначення 600-річчя заснування м. Чернівців" коштів заходився вже голова Чернівецької облорганізації Партії регіонів, новообраний депутат-регіонал Микола Романюк. (Уряд Віктора Януковича видав розпорядження, яке зменшило обсяг фінансування з 50 до 44 мільйонів гривень. Із переліку об'єктів, які мали ремонтуватися за рахунок Державного бюджету України, було виключено обласну філармонію). Тим більше, що, як він сам зізнався, "незалежно від будь-якої політичної приналежності у мене дуже добра співпраця з мером Чернівців і нормальні ділові стосунки з головою ОДА".
Щоправда, "нормальні ділові стосунки" губернатора з нардепом аж ніяк не завадили голові Чернівецької ОДА Володимиру Кулішу на прес-конференції з нагоди річного перебування на посаді вже у травні 2007 року заявити: "отримання додаткової субвенції... на проведення заходів з відзначення 600-річчя першої письмової згадки Чернівців, а також своєчасність проведення тендерних процедур під загрозою зриву". За словами губернатора, це відбувалося через те, що відповідний перелік об'єктів "досі не узгоджений з Міністерством фінансів". Відтак у червні 2007 року вже головному регіоналу Буковини Миколі Романюку довелося пояснювати журналістам, чому місто так і не отримало обіцяних коштів: "коли почали з'ясовувати, на що мають бути виділені кошти, виявилося, що у половини об'єктів немає робочої документації. Звичайно, на них кошти виділятись не будуть. Я мав розмову з Королем і він мене підтримав: там, де є захищена проектна документація, кошти будуть виділені, там, де її немає і вона незахищена, кошти в нікуди, в болото виділятися не будуть. Все! Крапка!"
До того, щоб Чернівці грошей так і не побачили, доклала руку й тодішня опозиція. Головний БЮТівець Буковини, народний депутат України Петро Гасюк не тільки звинуватив уряд у подорожчанні вартості проїзду у чернівецьких тролейбусах у серпні 2007 року, але й несподівано пов'язав його з... ювілеєм. За словами нардепа, "якби з Києва надійшли кошти, обіцяні на підготовку Чернівців до 600-річчя першої письмової згадки, то виконком міської ради не підвищив би ціни на проїзд у тролейбусах. Це завелика розкіш, коли немає надходжень з Держбюджету, щомісяця платити по 200 тисяч гривень за перевезення пільгових категорій громадян зі своєї економії". Далі – більше: "на превеликий жаль, обіцяні урядом 50 мільйонів гривень досі не виділено. Вони, коли чують про Західну Україну, їх шляк трафляє", – запевнив тоді журналістів Петро Гасюк.
Заради об'єктивності зауважимо, що першими тезу про ігнорування регіоналами потреб Західної України у політичній боротьбі обкатали не БЮТівці. Ще у 2004 році під час виснажливої передвиборчої кампанії її не раз використовував вже згаданий народний депутат-"нашоукраїнець" Віктор Король. Тому не дивно, що "нашоукраїнське" керівництво області також підлило масла у вогонь, розповсюдивши через власну прес-службу заяву про те, що "кошти на 600-річчя Чернівців "загубилися" в коридорах уряду". Зрозуміти логіку чиновників, яких публічно звинуватили у неспроможності підготувати і захистити в Кабміні необхідні для виділення грошей документи, можна, проте чим перед ними завинили чернівчани? Не дивно, що після таких заяв навіть кілька особистих зустрічей керівників міста та області з урядовцями, зокрема міністром регіонального розвитку та будівництва Володимиром Яцубою, численні письмові звернення чиновників у Кабмін справу з мертвої точки так і не зрушили. Обіцяних на 2007 рік 44 мільйонів гривень на підготовку Чернівців до ювілею місто так і не отримало.

Без Соломона


Після дострокових парламентських виборів 2007 року країна, а з ними і Чернівці замість грошей отримали новий уряд. Те, що нову парламентську коаліцію було сформовано на базі БЮТ, а до влади повернулася Юлія Тимошенко давало підстави сподіватися, що аж тепер Київ повернеться до Чернівців лицем. Тим більше, що, на відміну від тієї ж таки "Нашої України", яка під час виборів чернівецького міського голови 2006 року мала аж двох власних кандидатів, БЮТ свого кандидата не висував, а закликав своїх прихильників підтримати чинного мера Миколу Федорука, який тоді, власне, й переміг. Чимала фракція лояльного до мера БЮТ у складі Чернівецької міської ради, як і цілковита підтримка його дій з боку голови Чернівецької облорганізації ВО "Батьківщина", народного депутата України Петра Гасюка також дозволяли сподіватися, що на "синдром Короля" місто більше не захворіє.
Успіх і справді ввижався так близько, що навіть обережний міський голова, який зазвичай ніколи публічно не демонструє своїх політичних уподобань, не стримався, і майже як Штірліц під час псевдодопиту радистки Кет один лише раз, але проколовся. У січні 2008 року прес-центр міської ради поширив відповіді Миколи Федорука на 3 запитання Форуму офіційної сторінки міської ради. Відповідаючи "панові Климові" щодо трьох найбільших розчарувань 2007 року, мер, який у всіх своїх діях, вочевидь, керується істиною, що "покірне теля двох маток ссе", несподівано для себе відверто констатував: "урядовці не дотрималися прийнятих ними рішень стосовно фінансової допомоги місту на реалізацію заходів до 600-річчя Чернівців". Зрозуміти логіку зізнання нескладно. Попередня урядова команда щойно зійшла зі сцени, нова ж не тільки вселяла надію, але того ж таки місяця підтвердила намір якнайшвидше відновити фінансування. Головування у найвищому законодавчому органі країни земляка Арсенія Яценюка, який відверто лобіював проект "Чернівці-600", також надихало. Проблемні питання підготовки до 600-річчя Чернівців справді не тільки стали предметом обговорення на зустрічах міського голови Миколи Федорука з Головою Верховної Ради України Арсенієм Яценюком, першим віце-прем'єр міністром Олександром Турчиновим та кількома профільними міністрами, але й, як зазначено у поширеному за їх підсумками прес-релізі, "знайшли підтримку та порозуміння у керівництва держави". Проте не так сталося, як гадалося...
Вже до літа 2008 року, коли на переважній кількості об'єктів роботи було непочатий край, а до ювілею залишалося всього нічого, ледь стримуване роздратування у стосунках між Президентом України та прем'єр-міністром перекинулося на регіони. Попри власне зізнання нардепа Петра Гасюка, що коли господарі кабінетів на Грушевського бачили його разом з міським головою у стінах будівлі уряду, то "одразу кричали: "Чернівці – 600 років!", шанси отримати решту обіцяних на ювілей коштів з кожним місяцем виглядали усе примарніше. (Чи не єдине, що Петрові Гасюку спільно з мером таки вдалося вибити у кабінетах п'ятьох київських міністрів, це 74 мільйони гривень, виділених на добудову другої черги об'їзної дороги навколо Чернівців). Не задумуючись про наслідки своїх звинувачень, головний БЮТівець Буковини щиро зізнавався: досягнення могли бути вагомішими, якби уряду не доводилося долати "шалений опір не лише парламенту, але й деяких державних структур".
Змушені демонструвати лояльність до центру представники виконавчих органів влади краю відмовчуватися також не збиралися. Відтак вже в травні 2008 року голова Чернівецької ОДА Володимир Куліш так прямо і заявив: "справа не в тому, що по деяких містах, які святкуватимуть скромніші ювілеї, ніж Чернівці, у бюджеті прописано окремі рядки, а Чернівцям, як навмисно, цей рядок викреслено. Це просто ставлення. І краяни повинні це розуміти". З контексту, сказаного губернатором, випливало, що якийсь вже традиційно для обласної влади не названий на ім'я недоброзичливець має якісь претензії особисто до нього. "Якщо тільки в мені діло, не влаштовує губернатор, то тільки для того, щоб нас почули, готовий навіть поступитися посадою", – зопалу пообіцяв тоді Володимир Куліш. Кому адресувалися ці слова, можна лише здогадуватися. Щоправда, з огляду на те, що сказане збіглося з черговим весняним загостренням стосунків між Кабміном та Секретаріатом Президента, очевидно, що прозвучало воно більше для демонстрації чиновницької лояльності, ніж могло мати які-небудь реальні наслідки.
Проте обіцяної жертви Батьківщина, як невдовзі з'ясувалося, не потребувала. Як запевнив народний депутат Петро Гасюк, в успішно проваленому Верховною Радою України урядовому проекті змін до Державного бюджету на підготовку Чернівців до ювілею й так було закладено 25 мільйонів гривень. Щобільше, за словами все того ж Петра Гасюка, в останню мить до цієї суми додатково вирішили накинути ще рівно стільки ж. За словами нардепа, тільки втручання у бюджетний процес Секретаріату Президента України, який вніс до сесійної зали альтернативний проект поправок до Державного бюджету, не дозволили Чернівцям отримати обіцяних коштів. Заховатися за твердженням про те, що Президент не знав, як гостро для Чернівців стоїть питання виділення коштів для підготовки до ювілею, навряд чи вдасться. Адже ще влітку 2008 року на прес-конференції у Києві чернівецькі журналісти прямо запитали у Віктора Ющенка про перспективи отримання цих коштів. Президент не тільки погодився посприяти у їх отриманні "дискусії, які були проведені в рамках консультацій між Секретаріатом Президента і урядом, ми домовилися про те, що на 600-ліття Чернівців сума ця виділяється і, ви знаєте, у змінах до бюджету, це фінансування передбачене", але й пообіцяв "все робити для того, щоб ця позиція, яка, до речі, вже пройшла всі експертні висновки, була підтримана в проекті бюджету і була прийнята". Шкода, що й того разу політична доцільність вкотре взяла гору над здоровим глуздом. Відтак Президент не відмовив собі у задоволенні і тут вколоти уряд: " нам треба... провести зміни до бюджету, відмовитися від тієї політики попередніх п'яти-шести місяців, коли ці зміни ігнорувалися, і все буде чинним способом забезпечено". Катастрофічна липнева повінь 2008 року, яка нагодилася майже одразу по тому, надовго змінила урядові пріоритети щодо фінансування територій.
Своє ювілейне храмове свято Чернівці відсвяткували у жовтні. Загалом на підготовку міста до 600-річчя було витрачено 345 мільйонів гривень. Очевидно, що вже до наступного, схожого на нинішній, ювілею міста, через якихось лише 100 років, політичні чвари, які суттєво впливали на хід підготовки до свята в 2008-му році, забудуться. Натомість залишиться місто, а також пам'ять про тих, хто зумів піднятися над минущим заради вічного. Чи будуть серед тих, кого пам'ятатимуть вдячні нащадки, нинішні можновладці? Сумніваюся! Для цього їм треба було любити Чернівці трохи більше за себе. Пригадуєте притчу про біблійного царя Соломона, якому на суді довелося визначати, якій саме з двох жінок належить дитя? Лише рідна мати знайшла у собі сили і відмовилася від хитрого присуду розділити його між обома порівну, тільки б дитя жило. Здатних відмовитися від власних інтересів заради інтересів міста серед чернівецьких політиків, на жаль, не знайшлося.

Юрій ЧОРНЕЙ, "ДОБА", фото автораГІРКО


БЕЗЛЮДНА ХАТА


ГИНЕ У СЕЛАХ КІЦМАНЩИНИ, А З НЕЮ І СЕЛЯНСЬКИЙ ДУХ УКРАЇНЦІВ


На рубежі ХІХ-ХХ віків відомий український письменник Марко Черемшина із зовсім близького Снятина видав збірку новел "Село вигибає". У них майстер слова із жахом відзначав, що Покуття і прилеглі райони Буковини знелюднювалися.
Але сьогодні цей згубний процес триває.

АТАС!


ПОЧІМ ПУД СОЛІ У КРИЗУ?


Інформація про дефіцит солі у Харкові справила ефект запаленого сірника – народ почав масово скуповувати цей продукт у крамницях. Не обминула соляна паніка й Буковину. У деяких закладах торгівлі сіль щезла з прилавків уже давно. Продавець крамниці "Марина плюс" Сніжана, що на вулиці С.Наливайка у Чернівцях, на запитання "чи є сіль?" розводить руками і каже, що солі у них немає вже місяць. І на складі також.

НАВЧАННЯ – СВІТЛО...


МІНОСВІТИ ПЕРЕВІРИТЬ, ЧИ ВУЗИ ПРАВИЛЬНО ВИБРАЛИ ПЕРШОКУРСНИКІВ


Понад 92 відсотки, а точніше – 1366 з 1493 цьогорічних випускників чернівецьких шкіл зареєструвалися для проходження у поточному році зовнішнього незалежного оцінювання. Воно проводитиметься в травні-червні цього року на базі 10 тестових пунктів. За повідомленням прес-служби Чернівецької міськради, окрім школярів, учасниками незалежного тестування в місті у поточному році стануть 1520 випускників профтехосвіти, вузів І-ІІ рівнів акредитації та випускників минулих років.

ВИСОТА


В ІТАЛІЇ ЮНІ ТАНЦІВНИЦІ З БУКОВИНИ НЕ ТІЛЬКИ ТАНЦЮВАЛИ ТРИ РАЗИ НА ДЕНЬ,АЛЕ Й ПІДКОРИЛИ НАЙВИЩИЙ ВУЛКАН СВІТУ ЕТНУ


Окрім київського танцювального колективу "Радість", Україну на цьогорічному Міжнародному фестивалі "Діти світу" також представляв чернівецький зразковий ансамбль народного танцю "Веселка" (керівники Неоніла та Ольга Галак) . Виступаючи по три рази на день, учасниці колективу (див. фото) встигли побувати в містах Агріженто (о. Сицилія), Венеції, Римі.

ГОЛОВНА STREET


ЧЕРНІВЕЦЬКА ЯЙЦЕВИДНА КАНАЛІЗАЦІЯ СТАРІША ЗА ПЕТЕРБУРЗЬКУ!


Коли італієць Леонардо да Вінчі 1516 року прибув до двору французького короля Франциска І, він настільки був вражений паризьким смородом, що спеціально для монарха спроектував туалет зі змивом. Креслення геніального чоловіка епохи Ренесансу містили і труби, якими підводилася вода, і водовідвідні труби, і вентиляційні шахти. А через майже 380 років з тих самих причин, які вразили ніс да Вінчі, каналізаційну систему почали споруджувати і в маленькому Парижі. Водогін та каналізаційні розробки у Чернівцях проводив відомий на той час інженер Ісидор Вайс.

ГАРЯЧА ДОБА


Дев'ятеро з десяти маленьких буковинців виховуються українською мовою


На кінець 2008 р. в області нараховувалось 337 дошкільних навчальних закладів освіти на 21,4 тис. місць. З них 48 дошкільних закладів працювали в режимі короткотривалого перебування дітей, 16 – не працювали з різних причин. Дошкільні заклади відвідувало 24,9 тис. дітей, що на 4,8% більше, ніж на кінець 2007р.

Виклик швидкої медичної допомоги у Чернівцях коштує 182 грн.


Фінансування станції швидкої медичної допомоги у 2008 році в порівнянні із попереднім роком зросло на 28 % та становило 11,5 млн. грн. або 12,4% від обсягу галузі.

Смертність буковинців на дорогах знизилася на 50%


З початку цього року у Чернівецькій області у ДТП загинуло 10 учасників дорожнього руху та 46 отримали травми різного ступеню важкості. За аналогічний період 2008-го року в ДТП 20 людей загинули і 88 травмовано. Кількість загиблих у ДТП зменшилася на 50%, а травмованих – на 47,7%, – повідомили у прес-службі УДАІ УМВС України в Чернівецькій області.

Населення Чернівців старіє


Дві негативні демографічні тенденції спостерігаються у Чернівцях впродовж останніх років: зменшення частки дітей з 22,6% в 2000 р. до 17,8% у 2008 р. та зростання питомої ваги населення старших вікових груп – відповідно з 77,4% до 82,2%. Про це повідомила начальник управління охорони здоров'я міської ради Валентина Тарасюк. Водночас статева структура населення міста впродовж останніх років залишається сталою: чоловіків – 45,8%, жінок – 54,2%.

У лютому трагічно загинуло 10 буковинців


Остання резонансна трагедія трапилася у понеділок, 9 березня. О 7 годині ранку двоє молодих хлопців вкоротили собі віку. Перший трагічний випадок стався у с. Ропча Сторожинецького району. На горищі сараю повісився 16-річний хлопець. А вже о 7.20 того ж дня з 5-го поверху власної квартири, що на вул. Університетській у Чернівцях, викинувся 20-річний юнак, який перебував на обліку в психіатричній лікарні.

У людей виявлено ниткоподібних паразитів довжиною 10-15 см


З початку 2009 року на території Чернівецької області вперше за останні десять років, зареєстровано два випадки дірофіляріозу. Дірофіляріоз (від латинського "diro, filum" – зла нитка) – тканинний зоонозний гельмінтоз. Дірофіляріозом хворіють собаки, коти, дикі м'ясоїдні тварини.

Влада дозволила людям вільно думати


В області діє 1064 релігійних організацій, триває процес активного формування управлінських структур: функціонують 3 єпархіальні управління православної церкви та 5 об'єднань і управлінь протестантських церков. На ниві доброчинності та милосердя працюють 3 місії та братства.

Пошкоджений під час минулорічної повені дюкерний перехід газопроводу через прут відновлено


Дві нитки нового переходу газопроводу через річку Прут діаметром 325 мм, будівництво яких було розпочато 3 лютого цього року, вже випробувано. Роботи розпочаті у лютому цього року, коли рівень води у річці став оптимальним для їх проведення. Об'єкт є складним, оскільки його будівництво доводиться вести в умовах низьких температур на гірській річці зі швидкою течією та різкими змінами рівня води.

У Чернівцях впевнені, що жінки в Україні почуваються мов коняки в Німеччині


На Соборному майдані Чернівців відбулася акція "8 Березня – День рівних прав і можливостей", або "Свято конячки Марти". Ідея проведення свята виникла після знайомства з історією кохання молодого буковинського хлопця та німкені, які поселилися на Заставнівщині.

63 буковинських ринки забезпечують роботою 22 тисячі людей


Ринки традиційно забезпечують населення області відносно дешевими товарами та сприяють створенню нових робочих місць. Так, у 2008 р. ринки забезпечили робочими місцями більше 22 тисяч людей. На початок 2009 р. в області налічувалось 63 ринки, торговою площею 534,2 тис. кв.м, на яких знаходилося 12,6 тис. стаціонарних та напівстаціонарних об'єктів торгівлі (магазинів, павільйонів, кіосків, контейнерів), 1,2 тис. нестаціонарних об'єктів торгівлі (палаток, лотків), 5,9 тис. місць на критих та відкритих столах, та 85 об'єктів ресторанного господарства. На розвиток матеріально-технічної бази ринків, поточний і капітальний ремонт, технічне переоснащення, реконструкцію, модернізацію було використано 6,8 млн грн, у тому числі на капітальний ремонт – більше 1 млн грн, а на поточний – 1,3 млн грн. На нове будівництво, придбання основних засобів використано 3,5 млн грн, – повідомила перший заступник начальника Головного управління статистики Т.Г. Сарчинська.

На 41-й пожежі врятували 7 чоловік


Упродовж минулого місяця на території Чернівецької області зареєстровано 41 пожежу, за аналогічний період минулого року – 58. Зменшення становить 29,3%. У лютому цього року на пожежах загинуло 4 особи, за аналогічний період минулого року – 9 осіб. Зменшення становить 55,6%.

"Спрут" повертається


З 10 березня цього року у Чернівцях знову працюватимуть фахівці з Полтави, які за допомогою спеціальних пристроїв "Спрут" та "Зигзаг" здійснюватимуть індивідуальне відключення квартир мешканців від мереж водопостачання та водовідведення. Відключатимуть в першу чергу тих боржників, які не сплачували за воду понад два і більше місяці, – повідомили в прес-центрі міської ради.

А МИ І НЕ ЗНАЛИ


НЕПОВНОЛІТНІХ ЗЛОЧИНЦІВ ДОПИТУЮТЬ ЩЕ Й ПЕДАГОГИ


Правоохоронні органи, ведучи допит дитини, нерідко звертаються до викладачів навчальних закладів.
Випадки, коли діти стають учасниками або жертвами позазаконних вчинків, вже не рідкість. Хоча, незважаючи на те, що форма допиту таких зловмисників або жертв є ідентичною допиту дорослих, певні особливі правила роботи з неповнолітніми все ж існують. Серед них – використання педагогів у такому процесі.

ДОБА ІСТОРИЧНА


ЧЕРНІВЦІ – КОНСУЛЬСЬКА СТОЛИЦЯУ 20-30-х РОКАХ МИНУЛОГО СТОЛІТТЯ ТУТ ДІЯЛО ВІСІМ КОНСУЛЬСТВ


Зміни, що відбулися у світі внаслідок Першої світової війни у Європі, не тільки призвели до відродження Польщі, але й створили якісно нову ситуацію, коли Румунія й Польща перетворилися на сусідів. Відтепер обом країнам доводилося вирішувати ряд проблем, пов'язаних зі співіснуванням.

ЗНАЙ НАШИХ!


БУКОВИНКА СТАЛА БРОНЗОВОЮ ПРИЗЕРКОЮ ЧЕМПІОНАТУ СВІТУЧернівчанка Лідія Січенікова (див. фото) (ШВСМ, "Спартак"/освіта, тренер – Олег Осипенко) відзначилася на чемпіонаті світу зі стрільби з лука в приміщенні, що відбувся у польському Жешуві. Наша землячка здобула бронзову нагороду у командних змаганнях серед юніорок. Буковинка виступала разом із Юлією Захарченко (Харків) та Іриною Дубас (Львів).

VICTORIA


МЕРКУРІЙ" ПЕРЕМАГАЄ І ЧЕКАЄ В ГОСТІ ЗБІРНУ


У матчі 13 туру футзальної першості України (перша ліга) чернівецький "Меркурій" грав на виїзді з колективом "Київ-Уніспорт". Наші земляки здобули перемогу з рахунком 7:2. У лавах "Меркурія" тричі відзначився Олександр Дележа. Два результативні удари на свій рахунок записав Віталій Гончар. По м'ячу забили Сергій Рибак і Віталій Ткачук.

ДОБА І МИ


"ОЧІ" НАШИХ ЧЕРНІВЦІВ,ЯКІ СТЕЖАТЬ ЗА ГРОМАДСЬКИМ ПОРЯДКОМ


У травні минулого року УМВС України в Чернівецької області презентувало камери відеоспостереження, мета яких – слідкування за громадським порядком. Встановлені тоді ж 10 камер працюють у Чернівцях на всіх чотирьох головних площах міста в он-лайн режимі та мають можливість нічної зйомки й функцію збільшення, що, за словами ЦГЗ УМВС, дає можливість бачити обличчя та номери автомобілів.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.