Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№40 (672), 15 жовтня 2009 року


АКВА ВІТЕ


СУХОТА,АБО ЧОМУ З КРИНИЦЬ БУКОВИНЦІВ ЗНИКЛА ВОДА


Поширене недавно офіційне повідомлення про організацію доставки питної води у будь-який район міста, яку чернівчанам пропонує комунальне підприємство "МіськШЕП", щонайменше здивувало. І зовсім не тому, що послуга платна: доставка 6 куб. м. води машиною "МіськШЕПу", як значиться у повідомленні прес-центру Чернівецької міської ради, обійдеться жителям обласного центру в якихось 190 грн. Врешті, продажем бутильованої води зі свердловин, замість водопровідної, шість кубометрів якої, до слова, коштують у Чернівцях лише 36 гривень, вже давно нікого не здивуєш. Чимось зловісним повіяло від самого обґрунтування причин, які покликали до життя цю, погодьтеся, екзотичну ініціативу: "у зв'язку з засухою, малою кількістю опадів у криницях багатьох чернівчан зникла вода". Розмова з директором навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ ім. Ю. Федьковича Андрієм Ніколаєвим тільки посилила апокаліптичні передчуття щодо невтішного майбутнього людства.

Рівень води у річках краю впав до рекордного мінімуму і навіть перевищив його


– Знаєте, у нашому колодязі, яким користуємося, починаючи з 1976 року, води справді поменшало. Це дачний район у кінці вулиці Вижницької. Сам колодязь – неглибокий, якихось шість метрів. Але якщо раніше до води було метрів 2 – 3 – не більше, то цього року для того, щоб набрати її у відро, довжини старого ланцюга вже виявилося замало. І мінералізація води також, схоже, зросла. Достатньо її на кілька годин залишити у відрі, як його стінки вкриває солідний шар осаду, – не лише засвідчив актуальність питання, а й поділився власними побутовими спостереженнями з цього приводу науковець. Повідомлення про тривалу відсутність води у криницях надходили також з вулиць Чорноморської, Степового та Кармелюка, що у Чернівцях.
Зниження загального рівня води у річках басейну Пруту й Сірету на території Чернівецької області зафіксували також у секторі гідрології обласного гідрометцентру. За словами Наталі Іванової, рівень води впав до рекордного мінімуму, який визначено за багато років спостережень, починаючи ледь не з післявоєнного часу, а подекуди й перевищив його. Наприклад, у Чернівцях рівень води у Пруті приблизно на 30 сантиметрів нижчий мінімуму, зафіксованого за багато років. Деякі малі струмки, які згідно з науковою класифікацією відносять до річок четвертого порядку, взагалі пересохли.
Схожі процеси відбуваються й з підземними водами. І це попри те, що глибина залягання цих вод на теренах краю і так є не надто значною: якихось 15-20 метрів від земної поверхні. Хоча все, звісно, пізнається у порівнянні. І "не надто" у даному конкретному випадку означає пори, проміжки, тріщини й пустоти, що утворилися у тілі Землі якихось лише 25 мільйонів років тому. "Адже на Буковині переважають підземні води так званої першої поверхні, які належать до ґрунтових водоносних горизонтів неогенового та четвертинного геологічних періодів. І якщо неогеновий період розпочався приблизно 25 мільйонів, а закінчився лише мільйон років тому, то четвертинний геологічний період взагалі триває досі", – пояснила кухню досліджень геолог Львівської геологорозвідувальної експедиції НАК "Надра України" ДП "ЗахідУкргеологія" Наталя Павлюк. А на Тернопіллі, наприклад, ті таки підземні водоносні комплекси розташовані у горизонтах Силура й Девона – геологічних періодів, хронологічні межі утворення яких взагалі сягають ледь не 450 мільйонів років тому. Навіть нефахівцеві зрозуміло, що чим ближче підземні води лежать до земної поверхні, тим більшому впливу навколишнього середовища вони піддаються. Зокрема, це стосується дощів або їх тривалої відсутності.
Власне останнє засвідчують дані досліджень, отримані з 14 спостережних свердловин. (У радянські часи їх було більше сотні, а тепер залишилися лише справні та справді найнеобхідніші). Здійснювані три рази на місяць упродовж всього 2009 року заміри у різних точках Чернівецької області недвозначно засвідчили падіння рівня підземних вод порівняно з аналогічним періодом минулого року від 35 см до 1,5 метра, або в середньому на 0,5-0,7 м. Максимальне зниження, що активно стартувало приблизно у червні, липні та серпні, зафіксовано у вересні на так званому чернівецькому ствірі – об'єднанні кількох свердловин у районі Чернівців поблизу річки Прут. Режими таких свердловин, зрозуміло, тісно пов'язані з водним режимом річок, тому пониження рівня головної водної артерії Буковини не могло також не позначитися на рівні підземних вод. Хоча тенденція до зниження їх рівня на Буковині простежувалася і раніше, щонайменше, починаючи з 2007 року.

Азорський максимум


"Усе це – наслідок дефіциту опадів упродовж тривалого періоду. Вважайте, що цього року Буковина взагалі пережила засуху, – підкинула жару у вогонь начальник агрометеорологічного відділу Чернівецького гідрометеоцентру Катерина Рихло. Осінні засухи – загалом не дивина. Проте такий тривалий бездощовий період спостерігається на Буковині тільки увосьме, починаючи з 1945 року. Станом на 11 жовтня, в період з червня по першу декаду жовтня, на території Чернівецької області випало лише 175 мм опадів при нормі 320 мм, або тільки 53 відсотки. На той момент запаси вологи у ґрунті становили лише 20 відсотків від найменшої польової вологоємкості. Дощі, які пройшли днями, додали міліметрів 17 до загального показника опадів і запаси вологи у ґрунті трохи поповнили. Попередні ж запаси не здатні були забезпечити не те що нормальний розвиток сільськогосподарських культур, а навіть їх сходи!"
"Причиною посушливої погоди стало переважання потужних антициклонів, які спричинили виникнення спочатку атмосферної, а згодом і ґрунтової засухи. Таке спекотне літо, як цього року, видалося на Буковині лише вчетверте, починаючи ледь не з 70-х років минулого століття", – розповіла "Добі" начальник відділу метеопрогнозів обласної гідрометслужби Євгенія Прохоренко. Схожі метеорологічні умови спостерігалися у 1982 (152 мм опадів), 1987 (145 мм) та 1990 (149 мм) роках. Водночас стверджувати, що область потерпала від аномально високих температур, аж ніяк не випадає. Востаннє аномальна температура до +36 ...+37°C спостерігалася у 2000-му, а цього року таких температур зафіксовано не було. Літній максимум цього року – +33 °C. Основна причина зневоднення – посушливий антициклон! Негоду, у тому числі дощі і зливи, зазвичай забезпечують циклони, натомість надходження до Європи антициклонів навпаки знаменує собою, як правило, гарну погоду. Народжений біля Азорських островів так званий Азорський максимум – найбільш відомий субтропічний північноатлантичний антициклон вкупі зі сформованим над Сибірською низовиною антициклоном просто не пропустили до нас циклони ні з Півночі, які формувалися над Атлантикою, ні з Півдня, які зазвичай народжуються над Італією. Водночас до Болгарії чи Румунії згадані циклони все-таки пробивалися, тому ці території рясно заливало дощами, а ось ціла смуга – від Іспанії, Франції і далі – до нас потрапили у зону дії антициклональної перемички, про яку йшлося вище. З усіма наслідками, звісно, які з цього випливають... Щодо довгострокових прогнозів на майбутнє, то це питання до спеціалізованих інститутів. Та й то вони часто не справджуються. Гідрологічні ж прогнози також залежать винятково від синоптичних.

Лебеді – не винні


А до чого тут криниці, – запитаєте ви? Ото ж бо й воно! Очевидно, що пониження рівня річкових чи підземних вод не може не позначитися на рівні води у криницях. Особливо тих із них, глибина яких значно менша за зафіксований рівень ґрунтових вод – у районі Роші, сіл Остриця й Кам'яна тощо. Ось і доводиться їх тепер через шланг наповнювати набраною з насосної станції, що на Кемпінгу... водопровідною водою. Процедура займає близько десяти хвилин.
Врешті, будь-які перебої із забезпечення людей чистою питною водою завжди оберталися проблемами зі здоров'ям, а подекуди викликали навіть епідемії. Тому питання більш ніж актуальне. На щастя, погіршення якості питної води у 1677 громадських криницях краю, у тому числі 86 чернівецьких, водою яких, зазвичай, користуються мешканці від п'яти і більше дворів, чернівецькі санепідеміологи поки що не зафіксували. Наразі, як запевнив журналіста завідувач відділення комунальної гігієни Чернівецької облСЕС Сергій Торський, за хімічними показниками відхилення якості криничної води від норми становить у середньому 3,9% проти 4,8% у минулому році, за показниками бактеріологічного забруднення – 9,6% проти 10. (Показники БАК забруднення у Герцаївському, Глибоцькому, Заставнівському чи Хотинському районах взагалі нульові або близькі до нуля. І це при нормі дев'ять одиниць бактерій групи кишкової палички на кожний літр води). Тому стверджувати, що посуха суттєво вплинула на якість криничної води, поки що передчасно. До того ж незалежно від рівня води у громадських криницях воду у них щонайменше двічі на рік – навесні та восени – обов'язково знезаражують. Щоправда, це зовсім не означає, що перед вживанням її не потрібно кип'ятити. Особливо у Чернівцях, де максимальна глибина громадських криниць не перевищує 10 метрів. Достатньо доброго дощику, щоб відходи бездумної життєдіяльності опинилися прямо у грунтових водах, а звідти їм пряма дорога у криниці та організми людей. Щоправда, вже у вигляді бактерій групи кишкової палички.
Наскільки якісною є питна вода у так званих приватних криницях, яких на теренах краю налічується понад 125 тисяч (!), фахівці санепідемстанції стверджувати напевно не беруться. Адже для з'ясування цього вода з кожного такого об'єкта потребує окремого аналізу. Коштує таке дослідження якості криничної води, як на нинішні кризові часи, недешево – 400 гривень за комплекс лабораторних досліджень плюс 100 гривень за знезараження. (Постанова Кабінету Міністрів України від 11 травня 2006 р. N 662 "Про затвердження переліку робіт і послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, які виконуються і надаються за плату"). Зрештою, все більше чернівчан замість криничної чи водопровідної переходять на вживання купованих підземних вод. Проте чи надовго їх на всіх вистачить?
У давні часи будь-яке незвичне природне явище люди сприймали як небезпечне попередження. Посуха чи, не приведи Господи, зникнення води у криницях розцінювалися як розплата за людські гріхи. Є такі знаки й в наш час. Чого лише варте у цьому сенсі цьогорічне пересихання відомого Чорторийського озера, що на Кіцманщині, де вже кілька років поспіль зимують красені лебеді-шипуни. Або приклад Житомира, де через тривалу відсутність дощів серйозно міркують про обмеження водопостачання обласного центру та подачу води в оселі його мешканців винятково за графіком. У Чернівцях до цього справа ще, дякувати Богові, не дійшла. Словом, скільки ще катаклізмів, врешті, має пережити людство, щоб перестати нищити середовище власного існування? Чи правда все-таки буде на боці тих, які вже зараз стверджують: третьою світовою буде війна за... воду.

Юрій ЧОРНЕЙ, "ДОБА", фото з архіву "ДОБИ"ТЕМА ТИЖНЯ


ПАРТІЯ СКАЗАЛА “ЛЮМІНІЙ”З тих пір, як крайову "Нашу Україну" очолили кримські "ефективні менеджери", місцева організація допрацювалася до того, що на останніх виборах зазнала (як правляча партія) відчутних поразок, втративши чимало своїх прихильників. "Ми мусимо врахувати і проаналізувати помилки всіх попередніх виборів", – сказав відтак недопущеним на партконференцію журналістам у коридорах "Академічного" 12 червня ц.р. після повторного обрання на посаду голови крайової НУ Володимир Куліш.

СТИХІЯ


У ПУТИЛІ НА ПОКРОВУ СНІГ ВКРИВ ЗЕМЛЮ МАЙЖЕ НА 20 САНТИМЕТРІВ


УНАСЛІДОК НЕГОДИ З 13 НА 14 ЖОВТНЯ В 12 ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ ЗНЕСТРУМЛЕНО 1152 НАСЕЛЕНИХ ПУНКТИ. СЕРЕД НИХ 6 – У ЧЕРНІВЦЯХ


Ще декілька днів тому стовпчик термометра за вікном сягав +20 і більше, а на вулицях Чернівців можна було зустріти людей у футболках та туфлях на босу ногу. Та позавчора, 13 жовтня, погода різко змінилась, вітер дув зі швидкістю 15-20 м/сек, сильні опади нагадували справжній армагеддон по-буковинськи, а під вечір почало кидати навіть снігом.

СЕ ЛЯ ВІ


РОБОТА, ДЕ ХВОРІ, ЯК ДІТИ


У давнину психічно хворих називали душевно хворими, тобто людьми, у яких болить душа. Лікарі-психіатри сприймають таких хворих, як дітей. Іноді безпомічні, вони приходять і кажуть: "Лікарю, будь ласка, допоможіть".
Тож хто вони такі – цілителі людських душ? На це запитання погодилась відповісти завідувачка 14 відділенням Чернівецької обласної психіатричної лікарні Надія Коваленко.

А МИ І НЕ ЗНАЛИ...


ЕКСТРИМ-ПОДАРУНОК ДЛЯ УЛЮБЛЕНОЇ ТЕЩІ


Кажуть, справжнє між двома людьми тоді, коли у стосунках превалює "бери", а не "дай!". Бо не те що неба над головою дорогої тобі людини хочеться прихилити, коли любиш, а зібрати для неї докупи Всесвіт. До яких лише засобів не вдаються шанувальники чи кохані, щоб сюрприз був цікавий і пам'ятний.

А У НАС...


У СЕЛІ НЕ ЗНАЮТЬ, ЩО ТАКЕ ОСІННЯ ДЕПРЕСІЯ...Нинішня золота осінь у селах позвисала з тинів достиглими гарбузами, запалала червоним вогнем на кетягах горобини й калини. У повітрі всюди пахне сушеними сливами, зіпрілим горіховим листям, духмяними яблуками і грушами. Куди не глянь – на городах, у полі працюють люди. Погода (за винятком останніх трьох днів) в усьому посприяла, щоб вчасно зібрати врожаї пізніх культур.

СВОЄ МІСЦЕ


МАМИНІ КИЛИМИ


Килим в оселі – не тільки тепло і затишок. Це ніби веселка, що розсипала свої барви. Немов літо, що всміхається сонцем. Може, тому моя мама Анісія Василівна Чорна завжди ткала вдома великі розкішні килими. Майструвала також і різні верети, накидки, пілки. Вони лежали в хаті стосами (деякі з них ще й тепер тісняться на старій шафі), ними було оббито стіни і застелено лави та софу.

ГАРЯЧА ДОБА


59 малих буковинців не дожили до року


На 1 вересня 2009 р. в області, за оцінкою, проживало 903,7 тис. осіб, з них 377,5 тис. осіб мешкало в міських поселеннях, а 526,2 тис. осіб – у сільській місцевості. На 1 вересня 2009 р. чисельність населення м. Чернівці становила 249,9 тис. осіб. Упродовж січня-серпня п. р. кількість населення в обласному центрі збільшилася на 326 осіб.

Трохи більше 10 тисяч краян офіційно шукають роботу


Офіційний статус безробітних на 1 жовтня п.р. отримали 10,5 тис. незайнятих громадян, з них 7,0 тис. – сільські жителі. Більше третини громадян, які шукали роботу, становила молодь віком до 35 років, кожен другий раніше робітник, кожен четвертий – службовець.

Чернівчанам дарували золоті злитки


Розіграш призів акції "Підтримай рідне місто! Сплати за спожиті житлово-комунальні послуги" провело у Чернівцях обласне управління Ощадбанку спільно із комунальниками.

Українська мова та література залишаються обов'язковими


Кожен учасник цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання матиме змогу пройти не більше п'яти тестувань. Українська мова та література залишається обов'язковим тестом, – повідомила заступник начальника управління освіти і науки ОДА Валентина Жукотинська. Також обов'язковим предметом є математика або історія України, на вибір учасника тестування.

У магазинах подорожчала варена ковбаса, а на ринках - овочі та молочна продукція


За даними моніторингу цін, проведеного Держінспекцією з контролю за цінами в Чернівецькій області, на торговельних підприємствах краю зріс середній рівень роздрібних цін на: ковбасу варену першого сорту з 25,41 грн/кг до 26,80 грн/кг, молоко з 4,11 грн/л до 4,15 грн/л та масло вершкове з 35,29 грн/кг до 35,80 грн/кг. Ціни на ринках Буковини теж зазнали змін.

Не проґавити ще раз повінь допоможе ЄС?


Новоселицький район Чернівецької області та Фалєштський район Молдови уклали проект угоди транскордонного співробітництва, який передбачає створення системи оповіщення у понадпрутських населених пунктах, навчання їх мешканців на випадок надзвичайних ситуацій. У реалізації цього проекту візьмуть участь і румунські Ботошани, – повідомили у прес-службі ОДА.

Понад 200 дітей-сиріт чекають на усиновлення


Станом на 1 вересня цього року, в області діють 10 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховуються 64 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 51 прийомна сім'я, в якій виховуються 113 дітей. Окрім того, за 8 місяців поточного року усиновлено 33 дитини-сироти.

В області перебувала прем'єр-міністр України


На Буковині з робочою поїздкою перебувала прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. У ході робочої поїздки глава уряду ознайомилася з ходом будівництва 61 пікету другої черги об'їзної дороги навколо м. Чернівці у с. Коровія Глибоцького району Чернівецької області.

ПОДРОБИЦІ


"БУКОВИНА" – НА ПЕРШОМУ МІСЦІ


Поєдинок нашої команди з рівненським "Вересом" минулої суботи у Чернівцях був надважливим для обох суперників. Адже перед гостями, які підсилилися гравцями київського ЦСКА, стоїть завдання підвищення у класі. До такої ж мети, і поки що успішно, крокує і чернівецька "Буковина".

НАПЕРЕДОДНІ


МЕРКУРІЙ ГОТУЄТЬСЯ!


Футзальна команда "Меркурій" (Чернівці) в рамках підготовки до виступів у першій лізі першості України зіграла на виїзді контрольний поєдинок з МФК "Рівне".

СІМ ФУТІВ


ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ З ВЕЛОСПОРТУ ПРОЙШОВ В ОБЛАСТІ


Чернівецька область приймала чемпіонат України з велоспорту. У цих змаганнях взяли участь представники України та Молдови. Серед чоловіків у трійку кращих потрапили буковинці Денис Осадців, Володимир Бойчук, Андрій Ротар.

СТАРТ


БУКОВИНКИ ГРАТИМУТЬ У БАСКЕТБОЛ


Буковинська команда дівчат БК "Чернівці – ДЮСШ №1" незабаром розпочне виступи у Всеукраїнській юнацькій баскетбольній лізі. Наші дівчата змагатимуться серед баскетболісток 1994 – 1995 років народження.

VIVAT


НОВОСЕЛИЦЬКА КОМАНДА СЕЛА СЛОБОДА ВИЙШЛА У ФІНАЛ ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ЗМАГАНЬ З ФУТБОЛУ СЕРЕД ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ8-9 жовтня у місті Хмельницький відбувся 4 етап всеукраїнських зональних змагань з футболу серед дітей та підлітків "Футбольні зірочки", які проводяться під егідою Міністерства внутрішніх справ України. На них представники Рівненської, Хмельницької, Житомирської, Вінницької та Чернівецької областей визначали єдиного фіналіста, який виступатиме у фіналі всеукраїнських змагань у місті Києві.

СВІТИМОСЯ!


ЧЕРНІВЕЦЬКІ ПІДЛІТКИ-КАРАТИСТИ ЗМАГАЛИСЯ У БЕРЛІНІ ЗА КУБОК СВІТУ


Цими днями у Берліні традиційно проходили змагання за Кубок світу з карате серед підлітків, кадетів та юніорів (BANZAI WORLD CUP OPEN) за найпрестижнішою версією WKF. У поєдинках взяли участь понад 1500 спортсменів з 26 країн. Україну представляли клуби "Лідер" (Чернівці, тренери Олександр Пікулін і Андрій Лазоренко) та "Юніон" (Львів).

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.