Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№31 (714), 5 серпня 2010 року


РОЗСЛАБТЕСЯ!


ЛІТО? СПЕКА? ЧИ КАРА БОЖА?


Від спеки, яка нинішнього літа допекла до живого, рятуються хто як може. Марія Василівна, сусідка по під'їзду, каже, що на ніч обгортається змоченим у холодній воді простирадлом і лише після цього засинає. Інша пенсіонерка з двору розповіла, що до голови прикладає шматок льоду чи жменю снігу з морозильної камери, що її теж заледве рятує.

ТЕМА ТИЖНЯ


ВІВЦІ, МОЇ ВІВЦІ,


АБО ЧИ Є НА БУКОВИНІ ЕЛЕКТОРАЛЬНА АМНЕЗІЯ?У вівторок рідний Кабмін пожартував – закликав обговорювати опублікований в "Урядовому кур'єрі" підготовлений Міністерством фінансів і Державною податковою адміністрацією проект податкового кодексу. Народу на це дали акурат місяць – себто, термін для внесення зауважень до документа. Жарт вдався. Обговорення такого важливого документа в сезон відпусток – це, сказали б завсідники англійського монаршого двору, щось нове в історії Букінгемського палацу.

ПОМУДРУЄМО?


ОПЕРАЦІЯ "КООПЕРАЦІЯ",


АБО ЧИ МОЖНА ЗБУДУВАТИ КОМУНІЗМ В ОКРЕМО ВЗЯТОМУ БУДИНКУ


Утворення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) призначено наразі панацеєю для лікування задавнених хвороб вітчизняного житлового фонду. В одному лише Шевченківському районі Чернівців, незважаючи на літню спеку, за неповних три місяці влада запланувала проведення 326-ти загальних зборів мешканців багатоповерхівок. Обговорити перспективи спільного управління ними за один лише день мають встигнути щонайменше у чотирьох будинках. Крейсерська швидкість, з якою чиновники заметушилися біля вирішення проблеми, якій не могли дати раду добрих п'ятнадцять років, вказує наразі на швидке настання "часу ікс". Воно й не дивно: завершення терміну експлуатації "хрущовок", у перспективі – "панельок", врешті активне руйнування старого житлового фонду ще австрійського та румунського періодів, як показує приклад вул.Кобилянської, 19, де кілька років тому завалився будинок, змушує поспішати. Треба ж встигнути скинути з себе відповідальність за невтішний стан справ у галузі. Тим часом, щонайменше 26 великих і ще більших проблем, з якими ледь не щодня стикаються мешканці 189 чернівецьких і ще сорока ОСББ в районах області, не дозволяють їхнім представникам з чистим сумлінням радити решті жителів області й собі скуштувати цього хліба.

Риторична арифметика


Те, що організація життя у кожному окремому житловому будинку за зразком колгоспу, даруйте, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків вигідна у першу чергу не так його мешканцям, як владі, чиновники навіть не приховують. "Для виконавців житлово-комунальних послуг і для влади – вона ідеальна. Виконавцям дуже зручно мати справу з одним представником цілого будинку, ніж з десятком або сотнею власників квартир. Міська влада дуже зацікавлена у створенні ОСББ. Ми день від дня ходимо попід будинки, кидаємо інформацію до кожної поштової скриньки, запрошуємо на збори, а на них ніхто не приходить. Я впрошую мешканців взяти на баланс свої будинки. Обстежую їх разом з ними, сам роблю за них акти...", – щиро зізнається начальник відділу реформування ЖКГ управління комунального господарства департаменту ЖКГ Петро Чоп'юк. Щоправда, майже одразу додає: "Ніхто не хоче скинути на людей... З примусового колгоспу нічого доброго ще не вийшло... Це повинно бути тільки добровільно. Але ми дискутуємо, виробляємо положення..."
Пряником (точніше – дармовим сиром, який відомо лише де буває безплатним) тут слугує обіцянка чиновників виділяти державні кошти на капітальний ремонт та вирішення потреб будинків, де створено ОСББ, а батогом – погрози міністра з питань ЖКГ вже років за три-чотири зробити ОСББ не добровільним – щонайменше на два роки, як це є зараз, а обов'язковим утворенням. (Загальнодержавною програмою реформування ЖКГ до кінця 2014 року наразі передбачено передати в управління до 80 відсотків всього житла). Питання, де поділася квартплата за багато-багато років, яку мешканці кожного будинку платили ЖРЕПам і могли би використати на ремонт, одразу віднесемо до розряду риторичних. Так само як і те, чому влада не виконує норму закону "Про ОСББ", яка передбачає обов'язкову участь бюджету в капітальному ремонті будинків ще на етапі їхньої передачі на баланс об'єднань.
Загалом на фінансування заходів програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки у бюджеті на 2010 рік передбачено 1,1 млрд. Конкретно для підтримки ОСББ з початку цього року уряд виділив 110 млн грн. Крім того, щоб замінити і відремонтувати ліфти у таких будинках, ОСББ виділено ще 45 млн грн. Чернівцям та області з усіх цих сум, поки що на папері, перепало лише 10,5 мільйона гривень. Частину цих коштів, як запевнив перший заступник директора департаменту ЖКГ міської ради Василь Манчуленко, використають на капітальний ремонт покрівлі кількох чернівецьких будинків, де вже створено ОСББ. Зокрема, розташованих за адресами Червоноармійська, 65а та Комарова, 40б. Дещиця перепаде також на технічне переоснащення та капітальний ремонт п'яти ліфтів. Для мешканців таких будинків передбачено обов'язкове співфінансування означених робіт. У Законі України "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки", як запевняє пан Петро Чоп'юк, чітко розписано скільки дають на капітальний ремонт державний і місцевий бюджети, а скільки самі члени ОСББ: у 2009 – 2010 роках люди платитимуть 10 відсотків, у 2011-2014 – 20.
Проте сумніватися у щирості намірів чиновників змушують звичайні арифметичні розрахунки. Модернізація середньостатистичного будинку, згідно з зізнаннями міністра з питань ЖКГ столичним ЗМІ, коштує 3-5 млн гривень. Оприлюднений у Чернівцях інноваційний пілотний проект комплексної модернізації одного будинку загальну кошторисну вартість робіт взагалі оцінює у 8,5 млн грн. Йдеться про конкретну дев'ятиповерхову "панельку" на три під'їзди, що на Головній, 208. За умови створення мешканцями 108 квартир ОСББ, влада має намір здійснити комплексну термічну модернізацію цього будинку – із заміною покрівлі, вікон і дверей, утепленням стін і підвалів, облаштуванням приладів обліку у кожній квартирі тощо. (Останнє – вперше в Україні). Хто б сумнівався: справа – хороша. Якби не кляті розрахунки! Дольова участь мешканців таких будинків у фінансуванні означених робіт погоди також не зробить. Щобільше, хто візьметься гарантувати, що жителі кожної квартири зможуть ось так взяти і вкинути до спільного казана по 12-13 тисяч гривень (для декого – річний доход). Власники помешкань, для яких це не гроші, напевно, давно не живуть у "панельках" чи тим більше "хрущовках". Але саме стільки, в середньому, мали би сплатити мешканці кожної зі 108 квартир будинку, що на Головній, 208. А як вибиватимуть кошти із тих, хто взагалі не захоче чи не зможе заплатити?
У будь-якому разі, скільки подібних до цього будинків по всій Україні можна модернізувати на 110 мільйонів, виділених у бюджеті для підтримки ОСББ? Десять – п'ятнадцять – двадцять? Нехай навіть на кожний з них витрачають не 8, а тільки 5 чи навіть 3 мільйони гривень. Полічили? Тим часом у одних лише Чернівцях 3 тисячі 400 багатоквартирних будинків. А там, куди державні гроші все-таки виділять, мешканці мають бути готовими до аудиту, візитів ревізорів КРУ, прокуратури, міліції. Останнє вже як наслідок нестримної тяги багатьох причетних до освоєння бюджетних коштів збагатитися на проведенні тендерів, визначенні підрядників, банальному завищенні обсягів виконаних робіт тощо. Те, як якісно у нас працюють обрані владою підрядники, засвідчує досвід підготовки міста до 600-річного ювілею. Свято щойно минуло, а деякі об'єкти вже знову потребують ремонту. Врешті, проконтролювати цільове використання зібраних з мешканців багатоповерхівки десятків, а то й сотень тисяч гривень без спеціальних знань так само непросто. У Чернівцях відомі випадки, коли зібрані людьми на ремонт кошти безслідно зникали.
Тому, агітуючи мешканців записуватися в ОСББ, влада повинна для початку не брехати: вділити грошей на капітальний ремонт усіх без винятку будинків вона насправді не в змозі. Поки ОСББ необхідна реклама, їх справді, можливо, фінансуватимуть. Що змусить державу виконувати обіцянки після того, як справу буде зроблено, можна лише здогадуватися. Для бюджетних коштів, особливо при бажанні, завжди можна відшукати більш перспективне застосування. Звісно, з точки зору чиновників. Розповісти чимало історій про те, як насправді складно випросити у чиновників нове житло, могли би мешканці постраждалих від зсувів квартир. І це з будинків, які ще перебувають у комунальній власності. Переклавши цей тягар з власної шиї на баланс ОСББ, влада вже на законних підставах виступатиме у ролі благодійника: захоче – допоможе з утриманням житла та вирішенням комунальних проблем, а не захоче – даруйте. "...це не є обов'язок держави компенсувати втрати людей, – більш ніж категорично висловився при нагоді голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв. – Взагалі-то у всіх європейських країнах – це обов'язок страхових компаній... Жодного закону немає в Україні, який би зобов'язав державу відшкодовувати втрати громадян в особистому майні. Це вже добра воля нашої держави і уряду України..." Заваляться, не приведи Господи, міжповерхові дерев'яні перекриття десь у румунському "люксі" чи сходовий майданчик у "хрущовці", з кого тоді питати?

Раді би у комунальний колгосп, та гріхи не пускають


Тож поки влада мудрує, представники навіть успішних ОСББ (є в Чернівцях і такі) окреслюють коло проблем, без вирішення яких поспішати у комунальний рай немає жодного сенсу. У переліку – цілий букет: організаційні і майнові питання, проблемні стосунки з виконавцями житлово-комунальних послуг тощо. "Коли ми окреслювали проблеми у роботі об'єднань, то нарахували аж 26. Головні з них – це не налагоджені стосунки між ОСББ, житлово-будівельними кооперативами (ЖБК) та комунальними службами, органами місцевого самоврядування, які безпосередньо впливають на ці служби, – ділиться досвідом виживання голова правління ЖБК-11 (вул. Салтикова-Щедріна, 38) Галина Ліщук. – У будинках, що знаходяться у комунальній власності, виконавця житлово-комунальних послуг чітко визначено, а у будинках, де створено ЖБК чи ОСББ, цього немає. Не визначено межу відповідальності між об'єднанням співвласників і тепломережею, водоканалом, енергетиками... Ану спробуйте укласти договір з РЕМом. Раніше для нас межею відповідальності був загальнобудинковий лічильник. Тепер у РЕМі нам кажуть: межа відповідальності – це трансформатор. Даруйте, повітряна лінія, яка йде від трансформатора до будинку – це моя межа відповідальності?!? Щойно власники квартир створюють об'єднання, влада одразу закриває їх особові абонентські рахунки. Люди втрачають свою незалежність. На відміну від тієї ж Прибалтики, яку нам часто ставлять за приклад, де мешканці на загальних зборах самостійно вирішують зберігати для кожної квартири особові рахунки чи розраховуватися з комунальниками централізовано. У нас ЖБК чи ОСББ укладає з теплокомуненерго, водоканалом або РЕМом єдиний договір – це, кажуть, гарна схема. Так, це дуже гарна схема, але для місцевого самоврядування, для комунальних підприємств, бо замість 40 чи 270 абонентів у них залишається один, з якого завжди легше вибити кошти". Як це відбувається на практиці, пояснює секретар громадської ради правлінь ОСББ, ЖБК та ЖБТ Шевченківського району, голова правління ОСББ (вул.Івасюка, 13) Володимир Вороний: "З жовтня минулого року по червень нинішнього за деяких мешканців нашого будинку держава мала відшкодувати РЕМу, водоканалу, ЖРЕПу на 12 тисяч 800 гривень різноманітних пільг та субсидій. Держава цього не зробила. Питається, хто у цій ситуації мав заплатити РЕМу? Якби ми самі цього не зробили, то світло без попередження відключили б усьому дому. (Кругова порука – не гірше, ніж у середньовічному Китаї – авт.) Бо у нас прямий договір, як того вимагає закон, і якого немає у мешканців комунальних будинків, де кожний мешканець платить і відповідає сам за себе. Ми ж змушені перекривати борг держави за рахунок інших своїх видатків. Виходить це ОСББ субсидує державу, а не навпаки".
Тим часом впливати на виконавців послуг члени об'єднання жодним чином не в змозі. І річ навіть не в тому, що на відміну від працівників ЖРЕПів, які опікуються комунальними будинками, потрапити на прийом до профільного чиновника міськради чи виконавців житлово-комунальних послуг представники ОСББ можуть лише за записом або у порядку живої черги. У держави чи органів місцевого самоврядування завжди більше важелів впливу на комунального монополіста, який заривається, ніж у звичайних громадян. З ними можна не рахуватися. Ну, скільки вже написано і сказано, у тому числі "Добою", про нерівні умови, в яких перебувають мешканці комунальних будинків і тих, які знаходяться на балансі ОСББ, коли централізовано отримують тепло. Для того, щоб не напалювати астрономічні суми, в ОСББ, більшість яких обладнано побудинковими лічильниками обліку тепла, зменшують його подачу, тим часом у комунальних будинках, де таких лічильників просто немає, – рай і благоденство. (Згідно з офіційною статистикою станом на 1 січня цього року, в області встановлено 168 побудинкових лічильників теплової енергії з 679 необхідних). Проте влада вдає, ніби проблеми не існує. Анонсована керівником КП "Чернівцітеплокомуненерго" Олександром Меленчуком кілька місяців тому зміна формули розрахунку двоставкового тарифу досі не діє. А після підвищення урядом цін на газ для населення проблема постане ще гостріше.
Заступник голови Шевченківської райради Дмитро Баланюк додає до переліку наявних проблем ще одну. Зокрема, нерівні умови, в яких перебувають мешканці ОСББ та звичайних комунальних будинків щодо співфінансування ремонтних робіт: "Правильно, є білі і чорні люди. Ті, що живуть у будинках міської ради, – спробуй їм тільки заїкнись про співфінансування. Назавтра він у прокуратурі – з мене щось вимагають... А в ОСББ щось сталося – зібрали збори і кажуть: треба здати стільки-то грошей". Після публічних обіцянок головного архітектора Чернівців пана Гомоновича сприяти безплатній передачі прибудинкових територій на баланс ОСББ, так само як і міністра з питань ЖКГ врегулювати проблему власності на землю, підвали, горища та допоміжні приміщення будинків на законодавчому рівні, говорити про її існування вже ніби не доводиться. (Якби усім цим майном справді розпоряджалося ОСББ, то кошти від його використання йшли би на ремонт всього будинку). Хоча з реальної практики добре відомо, чого насправді варті обіцянки чиновників.
Тож дивуватися пораді, що її голова ГО "Буковинські співвласники будинків" Галина Ліщук часто дає мешканцям комунальних будинків, які ще не записалися в ОСББ, погодьтеся, справді не випадає: "Навіть не думайте йти в ЖБК чи ОСББ. Чому? Бо ви залишитеся напризволяще. Міська рада раз допоможе вам зробити дах, а потім мастіть собі голову".

То все-таки управитель чи "смотрящий"?


Існуючі проблеми, за задумом департаменту ЖКГ міської ради, вочевидь мали би вирішити професійні управителі. І нехай на законодавчому рівні їхній статус досі не врегульовано, у Чернівцях вже навіть розробили відповідні положення: про управителя і про надання послуг управління житловим фондом. Зміст оприлюднених лише минулого тижня проектів можна передати кількома словами: будь-який каприз за ваші кошти. Обов'язкова вимога до претендентів на посаду управителя, з-поміж іншого, стаж роботи у галузі ЖКГ не менше двох років. Ви знаєте когось, окрім працівників ЖРЕПів, хто відповідав би їй? Я – ні! (До будинку, де ще не створено ОСББ, управителя на конкурсних засадах призначатиме виконком відповідної районної ради). Проте залишимо докладний аналіз документів на майбутнє. Натомість тут лише зауважимо: яким чином управитель вирішуватиме проблеми, що з ними щодня стикаються голови правлінь ОСББ (чим вам не управителі?), у проекті – ні слова. Управитель, як і голова правління ОСББ, основні комунальні послуги не вироблятиме, а отримуватиме від тих таки комунальних монстрів-монополістів. Впливати на їх якість він, звісно, не зможе. Чому для управителя ці підприємства мали би більше старатись, ніж для першого-ліпшого споживача – загадка. Питання найму на постійну чи погодинну роботу двірників, слюсарів чи електриків управитель, вочевидь, вирішуватиме на власний розсуд.
Ось що у документі докладно прописано, так це механізм відкриття поточного та депозитного рахунків, на які управитель має збирати з мешканців кошти за житлово-комунальні послуги та для здійснення поточного і капітального ремонтів. Не забули чиновники також про обов'язок управителя своєчасно розраховуватися з виробниками (надавачами послуг). Так само як і забезпечувати своєчасну оплату споживачами рахунків. І навіть стягувати з них заборгованість. Якщо влада не на словах, а на ділі дбає про появу професійного менеджера у кожному будинку, навіщо нав'язувати йому функцію по збору коштів для монополістів? Нехай вони самі працюють зі споживачами, тим часом управитель зосередився би на вирішенні нагальних проблем людей. А так левову частку часу він буде витрачати саме на задоволення їхніх потреб. То ж чи варто було для того, щоб нав'язати кожному дому "смотрящого" з правом вільного доступу в усі "приміщення об'єкта управління", весь тин городити? Та ще й за кошти самих власників квартир.
Як не крути, але багатоквартирним будинкам справді потрібні ефективні власники. Хто краще за власника подбає про своє майно? Проте чи можуть ними стати нинішні мешканці багатоповерхівок, середня зарплата яких не перевищує 1,5 – 2 тисячі гривень? Більш ніж сумнівно. На будівництво кооперативного житла з таким рівнем доходів не скинешся і нову квартиру не купиш. Так само не може бути ефективним власником влада. Особливо вітчизняна. У силу добре відомих причин. Тому її завдання не заохочувати людей, особливо обманом, брати на себе непосильний тягар, а розвивати ринок житла, створити такі умови, щоб інвестору вигідно було не тільки чимшвидше спорудити коробку доходного дому, але й утримувати його в належному стані у майбутньому. Маючи достатній рівень доходів, мешканці обов'язково куплять собі або дітям кращу за свою нинішню квартиру у такому новому будинку. А вже в ньому можна створювати ОСББ, запроваджувати інститут управителя, та що завгодно. Дехто взагалі переселиться до заміських особняків. Така собі природна селекція. Поки ціна житлової площі у країні не відповідатиме середньому рівню зарплати більшості її мешканців, сподіватися на якісь позитивні зміни не випадає. Не може "хрущовка" у Чернівцях коштувати так само, як нова квартира в Афінах. Натомість старі багатоквартирні будинки, термін експлуатації яких давно минув, треба не модернізувати, вкладаючи у них величезні кошти, а просто зносити. Звісно, за винятком історичної забудови, в яку треба вкладати кошти. А на їх місці будувати нові. Словом, влада має робити все те, що роблять для своїх громадян уряди більшості цивілізованих країн. І відверта розмова з громадянами – лише перший крок на цьому довгому шляху. Бо обманом розпочате – обманом закінчиться.

Юрій ЧОРНЕЙ, "ДОБА"ЦЕ ВАМ НЕ ТУТ


ТУМАН КАЛЬЯНОВОГО ДИМУ


Повертаючись з відпочинку з модних тепер Єгипту чи Туреччини, майже кожен турист везе у подарунок друзям та родичам кальян. Модно. Отож потягнути тепер із трубочки запашний солодкий димок дозволяють собі не лише дорослі, але й у їхній присутності діти, позаяк побутує думка, що кальян – це один з варіантів безалкогольного відпочинку, а його дим не шкідливий для здоров'я.

ПАМ'ЯТЬ


"ЗНОВ Я У ГОРИ ІДУ"Звістка про смерть відомого співака і композитора Миколи Мозгового, без перебільшення, приголомшила нас усіх. У першу чергу тих, хто його добре знав, хто любив його пісні – такі мелодійні, гарні, ліричні. Адже на тлі сучасної естради – бездуховної і порожньої, з примітивними текстами і такою ж музикою, справжній талант композитора і співака здавався ще вагомішим.

КУПИЛА МАМА КОНИКА...


СПОЖИВЧЕ ПРАВО ТРЕБА ВМІТИ ЗАХИСТИТИ


Людина завжди щось купує. Відтак якість товару та гарантія на нього покупців цікавила завжди. Коли виникають проблеми з товаром, важливо, щоб покупець знав свої права. Згідно зі ст. 678 ЦКУ, у випадку, коли покупцю до рук потрапляє неякісний товар, він має право вимагати у продавця пропорційне зменшення ціни, безоплатне усунення недоліків товару, відшкодування витрат на усунення недоліків товару, відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми, вимагати заміни товару.

А У НАС...


ЧОРТОРИЙСЬКІ ДИВА


Їх два. Перше – стародавній парк, що оточує понад 300-річний будинок оригінальної архітектури, розташований на околиці мальовничого села Чортория Кіцманського району, в якому сьогодні розміщується психоневрологічний інтернат. У парку росте понад 15 видів дерев і чагарників, серед яких такі рідкісні для України, як модрина, оцтове дерево, сосна веймутова.

АКТУАЛЬНО!


МОЛОДЬ ШУКАЄ РОБОТУ. ЗНАХОДИТЬ?


Влаштуватися на роботу студенту, випускнику чи просто молодій людині, яка прагне фінансової незалежності, сьогодні нелегко. Більшість користується оголошеннями в газетах чи заглядає на сайти в інтернеті. Та все ж найчастіше молодь звертається у служби зайнятості.

Ж-Ж-ЖАХ!


ВПРАВЛЯЮЧИ ДИСКИ, ЛІКАР ЗЛАМАВ 73-РІЧНІЙ ЖІНЦІ ХРЕБЕТ, ЧЕРЕЗ ЩО НЕЩАСНА ПОМЕРЛА


Трагедія трапилася декілька днів тому у Чернівцях. 73-річну маму, яка мала проблеми з хребтом, до приватного лікаря, що проживає на вул. Червоноармійській обласного центру, за порадою знайомих привезли з Кіцманя сини. Чоловік, який цією практикою займався давно і мав репутацію нібито доброго вправника, приймав на дому.

ГАРЯЧА ДОБА


Кіцманський район попросив у Кабміну гроші на дороги


Звернення до Кабінету Міністрів України та Чернівецької обласної державної адміністрації ухвалила остання сесія Кіцманської районної ради. Кіцманські депутати просять уряд допомогти відремонтувати їм дороги. "Ми, депутати Кіцманської районної ради, висловлюємо серйозну стурбованість за стан асфальтового покриття доріг територіального та обласного значення в нашому районі, що знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг в Чернівецькій області та обслуговуються ДП "Чернівецький облавтодор".

Субсидії на житлово-комунальні послуги у Чернівцях нині отримують лише 550 родин


У Чернівцях станом на 1 серпня цього року із 90 тисяч сімей субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримують лише 550 родин. У 2007-2008 роках таких родин було 7-8 тисяч і для оформлення їм субсидій в обласному центрі при ЖРЕПах діяли спеціальні пункти.

У Чернівцях мешкає понад 55 тисяч пенсіонерів


Станом на 1 липня 2010 року на обліку в органах Пенсійного фонду обласного центру перебувало 55,5 тис. пенсіонерів, з яких 29,2% – працюючі пенсіонери. Пенсії за віком одержували 79,9% від загальної кількості пенсіонерів, за інвалідністю – 13,2%, у разі втрати годувальника – 4,4%, за вислугу років – 1,4%, соціальні пенсії – 1,1%.

Буковинці сумують у зв'язку зі смертю Миколи Мозгового


Голова Чернівецької облдержадміністрації Михайло Папієв надіслав телеграму-співчуття рідним та близьким Миколи Мозгового у зв'язку з його смертю. "30 липня, надійшла сумна звістка: на 63-у році життя відійшов у вічність співак, композитор-пісняр, справжній патріот і Великий артист – Микола Мозговий.

Буковина отримала понад 7 тонн гуманітарної допомоги від НАТО


У зв'язку з надзвичайною ситуацією, що сталася у Чернівецькій області внаслідок червневої повені, українська сторона офіційно звернулася по допомогу до Центру моніторингу та інформації Механізму цивільного захисту Європейського союзу та Євроатлантичного центру координації реагування на катастрофи (EADRCC) у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі з проханням розповсюдити запит про допомогу серед країн Ради євроатлантичного партнерства.

МНС каже, що для великої біди багато не потрібно


У Чернівецькій області триває збирання врожаю. Головним завданням для всіх є не допустити втрати зерна. Працівники ж державного пожежного нагляду ГУ МНС в цей період найбільшу увагу приділяють проведенню заходів задля запобігання пожеж в місцях збирання та зберігання врожаю. Зокрема, проводяться перевірки протипожежного стану об'єктів, готовності зернозбиральної техніки до проведення жнивних робіт.

Для захисту Чернівців від паводків потрібно понад 0,5 млрд грн


На протизсувні заходи Чернівцям потрібно понад 250 млн грн, а на протиповеневий інженерний захист обласного центру – 259,2 млн грн. Про це повідомили у прес-центрі міської ради. Пропозиції до Комплексної програми протизсувних заходів на період 2010-2015 років передбачають розробку проектно-вишукувальної документації та проведення першочергових будівельно-монтажних робіт на найбільш зсувонебезпечних ділянках Чернівців.

На всіх централізованих водопроводах посилено режим знезараження води


Про це повідомив головний державний санітарний лікар області Олександр Світличний. Дезінфекційні заходи станом на 29 липня в зоні надзвичайної ситуації здійснювали 15 бригад санепідслужби та підрозділів профілактичної дезінфекції. Продезінфіковано
13 тис. 40 криниць, в тому числі 485 громадських, 2 тис. 526 підвалів, 32 об'єкти соціальної сфери, 1 тис. 646 житлових будинків, 2 тис. 492 вбиральні.

Житлово-комунальні послуги чернівчани проплатили на 103%


За перше півріччя цього року населенню Чернівців було нараховано до сплати за житло та комунальні послуги 112,8 млн грн. Фактично сплачено, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 116,5 млн грн. Рівень оплати становив 103,3%, – інформує заступник начальника управління статистики у Чернівецькій області І.Шильніковська.

ДОБА ІСТОРИЧНА


ГРЮНВАЛЬДСЬКА БИТВА: УКРАЇНСЬКИЙ ВИМІР15 липня виповнилося 600 років з того дня, коли поблизу с. Грюнвальд (Грюнфельд) у Східній Пруссії відбулася одна з найбільших битв середньовіччя. У ній зійшлися об'єднані війська Польського королівства і Великого князівства Литовського та армія Тевтонського ордену. Союзники вщент розгромили німецьких рицарів і поклали край їхній агресії у Центрально-Східній Європі. Визначну роль у цій перемозі відіграли й українські рицарі

ПОДРОБИЦІ


ГРАЛИ, ГРАЛИ — ПРОГРАЛИ


Першої поразки цього року зазнала "Буковина", яка у 3 турі першолігової першості України з футболу у неділю, 1 серпня, програла 0:2 в рідних стінах харківського "Геліоса". Обидва пропущені м'ячі – наслідок грубих помилок чернівецької оборони…

HАПЕРЕДОДНІ


“БУКОВИНА” – В 1/32 ФІНАЛУ КУБКА УКРАЇНИ


У другому раунді Кубка України чернівецька "Буковина" 18 серпня зустрінеться в гостях з командою "Гірник-Спорт" (Комсомольськ). Головною несподіванкою попереднього етапу Кубка України можна назвати перемогу аматорського колективу "Карпати" (Яремче) над друголіговим "Вересом" (Рівне).

ШУРХОТІННЯ


ЛЮБИЙ ДОЇХАВ НА 23 МІСЦІ


Краще чернівчанина Антона Любого на етапі Кубка світу з маунтенбайку в Італії виступила лише Яна Біломойна з Волині, яка стала другою серед юніорок. Студент географічного факультету ЧНУ Антон Любий на етапі Кубка світу в італійському місті Вал ді Соле 31 липня посів серед юніорів 23 місце, поступившись 5 хв. 21 сек. переможцю Йєнсу Шуєрмансу з Бельгії (1:15.56). Полтавчанин Євген Ливадний фінішував 50-м з відставанням від лідера 10 хв. 31 сек.

Ш-Ш-ША...


ТАРІЛКУ З ТУРЕЦЬКИМИ НЕДОЇДКАМИ,


ЯКИМ ПОНАД 300 РОКІВ, ВИЯВИЛИ У ХОТИНІ СТУДЕНТИ-АРХЕОЛОГИТе, що буковинська археологічна школа належить до найкращих в Україні, – доконаний факт. Окрім професійних археологів, дослідження яких високо котуються у науковому середовищі, перші кроки на цій ниві традиційно також роблять студенти-першокурсники факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ ім. Ю. Федьковича.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.