Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№44 (727), 4 листопада 2010 року


ТЕМА ТИЖНЯ


КАРАУЛ ВТОМИВСЯ


ПІСЛЯ ВИБОРІВ БУКОВИНУ ЧЕКАЄ ЗМІНА ПОЛІТИЧНОГО ЛАНДШАФТУ


Станом на учора, третій день після голосування 31 жовтня, на Буковині так і не було доконечних даних, а відтак, і ясності у тому, хто ж таки переміг чи перемагає за підсумками виборів у неділю. Утім навіть фрагментарна інформація попередніх результатів підрахунку частини голосів та соціологічних опитувань у день голосування свідчить про докорінну зміну за результатами місцевих виборів буковинського політичного ландшафту.

АКТУАЛЬНО!


КУПІТЬ, ПАНЕ, ЩУКУ! НЕДОРОГО


У БРАКОНЬЄРСЬКІ СІТІ НА ДНІСТРІ ПОТРАПЛЯЄ РИБА, ЯКУ ЗАНЕСЕНО ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИНещодавно у під'їзді багатоповерхівки мікрорайону "Гравітон" продавали живу рибу. Дужі хлопці в плямистому одязі наполегливо дзвонили в квартири і пропонували щуку, ляща, товстолоба, коропа. У задушливому мішку судорожно хапали повітря і бились в агонії чималі рибини, за якими, зважаючи на доволі доступну ціну, миттю вистроїлась черга.
На перший погляд в тому немає нічого дивного, у під'їздах селяни постійно торгують молоком, сметаною, сиром. Але риба з мішка та нижча за базарну ціна не залишали сумнівів: її продають браконьєри. Утім, хлопці особливо й не приховували, що їхня риба – дністровська, себто, екологічно чиста, а тому смачна і корисна.

ПРИЇХАЛИ


ДОРОЖНЯ ІСТОРІЯ


ЗА ОСТАННІ 5 РОКІВ У ЧЕРНІВЕЦЬКІ ДОРОГИ "ЗАКАТАЛИ" ЧВЕРТЬ МІЛЬЯРДА ГРИВЕНЬПро вітчизняні дороги насправді треба говорити лише добре або нічого. Так, як це переважно роблять тоді, коли згадують тих, хто давно вже не з нами. Окремі позитивні винятки радше підкреслюють залізобетонне правило, ніж свідчать про певну позитивну тенденцію. А якщо вже сказати щось добре язик не повертається, тоді бодай обійтися без філософії, обмежившись сухими фактами.

ФЕСТИВАЛІ


"ЗОЛОТІ ОПЛЕСКИ" РОЗЧАРУВАНЬ, ЗАХОПЛЕНЬ І НАДІЙ


У неділю, 31 жовтня, закінчився 6-й регіональний фестиваль "Золоті оплески Буковини", що став одним з найулюбленіших мистецьких дійств чернівчан.
Афіша цьогорічного фестивалю обіцяла цікаві й оригінальні постановки, тому прекрасна зала Чернівецького театру щовечора, протягом минулого тижня, була переповненою.

ГАРЯЧА ДОБА


На Буковині вчені рятують зубрів, які звикли до господарського шуму людей


На Буковині тривають наукові дослідження одного з найрідкісніших видів наземних тварин – зубрів, розпочаті у 2008 році в рамках виконання наказу Держкомлісгоспу та Мінприроди "Про затвердження Плану дій щодо збереження зубра в фауні України". Вчені Чернівецького національного університету запрошені до участі в розробці і проведенні паспортизації популяцій тварин, що знаходяться в межах Чернівецької області. Також триває розробка конкретних заходів з їх збереження. Співвиконавцем дослідження є інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України.

Систему інфраструктури українсько-румунського кордону приведуть у відповідність до Шенгенських вимог


Після вступу Румунії до Європейського союзу, українсько-румунська ділянка стала найдовшою частиною кордонів України з державами ЄС. На Чернівецьку область припало більше третини нового кордону з Євросоюзом.

Через пожежі рятувальники пішли в народ


З настанням осінньо-зимового пожежонебезпечного періоду побільшало клопоту у працівників пожежно-рятувальної служби МНС. Як повідомляють з центру пропаганди ГУ МНС в Чернівецькій області, щоденно за номером народної служби порятунку "101" надходять тривожні повідомлення про пожежі, а з настанням холодів та початком опалювального сезону їх кількість стрімко зростає.

Найвищі в області зарплати у фінансистів


Розмір нарахованої заробітної плати в середньому на одного штатного працівника у вересні 2010 року становив в області 1854 грн, що на 2,5% більше, ніж у серпні. За видами економічної діяльності найвищий рівень заробітної плати був у працівників фінансової сфери (2886 грн), найнижчий – у готелях та ресторанах (1049 грн).

Колишнім чиновникам Чернівецької ОДА "світить" 12 років тюрми


Двом екс-чиновникам Чернівецької ОДА та приватному підприємцю за зловживання при виконанні протизсувних робіт загрожує позбавлення волі на термін від 7 до 12 років. Про це повідомили у прес-службі обласної прокуратури.

Буковинцям винні 4,5 мільйона заборгованої зарплати


Станом на 1 жовтня 2010 року сума заборгованості із виплати заробітної плати працівникам економічно активних, неактивних та підприємств банкрутів області становила 4,5 млн грн, що на 23,4% менше, ніж місяць тому.

Майже 1200 чернівчан відмовилися від ідентифікаційних номерів


Майже 294 тисячі чернівчан отримали ідентифікаційні номери. Через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття податкового номера 1193 жителі нашого міста, а це 0,4%. Для них передбачена альтернативна форма обліку за серією та номером паспорта.

Буковинці махнули рукою на владу


Станом на 1 жовтня цього року, до обласної державної адміністрації надійшло 2 тис. 366 письмових звернень, що на 427 менше, ніж за аналогічний період минулого року. На особистому прийомі прийнято 756 осіб, що на 163 менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

На Буковині СБУ припинила оборудку з землею вартістю 200 тисяч гривень


Співробітники СБ України в Чернівецькій області припинили функціонування протиправної схеми відчуження на території області земельної ділянки комунальної власності. Встановлено, що службові особи однієї із сільських рад сфальсифікували рішення сесії сільради про передачу фізичній особі у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

В області подешевшали яйця, цукор та овочі


За останню декаду жовтня на Буковині спостерігалася зміна середніх рівнів цін на підприємствах торгівлі на яйця курячі на 0,7% – з 7,05 до 7,00 грн/дес. та цукор на 0,2% – з 8,82 до 8,80 грн/кг. На інші продовольчі товари, по яких проводиться моніторинг цін, зміни їх середнього рівня не спостерігалися.

ЗАХІД НАМ ДОПОМОЖЕ?


ЗАМОК НАД ДНІСТРОМ,


У ЯКОМУ СТРІЛЯЮТЬ З АРБАЛЕТІВ, ПРОВОДЯТЬ "БОЇ НАЦІЙ", А В КІМНАТІ ТОРТУР ДЕМОНСТРУЮТЬ ПРИСТРОЇ ДЛЯ КАТУВАННЯ ВІДЬОМКімната тортур, що відкрилась недавно у Державному історико-архітектурному заповіднику "Хотинська фортеця", а надто її експонати, – явище, як кажуть, не для слабких нервів. Найстрашніший із них, на думку члена військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації з Кам'янця-Подільського П. Андрія, який, власне, й виготовляв муляжі знарядь страти та катувань епохи середньовіччя, – прес для черепа. Функція пристрою проста: підборіддя жертви поміщали на дерев'яну або залізну окову, а кришку нагвинчували на голову. Спочатку у людини розчавлювались щелепи та зуби, а відтак з черепа починав витікати мозок...
Ще один засіб для катування – колінодробилка. За допомогою спеціального пристрою коліна стискали так, що дробились кістки, а за рахунок безлічі шипів загоювання ран було неможливим.

ОТАКОЇ


ВИЛІКУЙТЕ МЕНЕ ХТО-НЕБУДЬ!


Осінь – традиційна пора загострення хвороб. Міняється погода й не всі люди здатні без наслідків для здоров'я перейти від сонця та спеки до дощів та мряки. Саме восени в лікарнях більшає пацієнтів. І це навіть зважаючи на те, що чи не кожен другий житель України вважає, що він сам собі лікар. "Навіщо йти до лікаря, якщо в мене простий нежить чи трохи болить горло, – каже пенсіонерка Наталя Колотун. – Йти в поліклініку й відстоювати довгу чергу на прийомі у лікаря тільки для того, щоб він прописав мені ліки від нежиті – даремна трата часу. Та й пацієнтів з більш серйозними проблемами там не бракує, тож нащо забирати в лікарів час на якісь дрібниці.

АП-Ч-ХИ!


ІМУНОЛОГИ ПРОГНОЗУЮТЬ ГРИП


Цього року імунологи прогнозують три види грипу – два типи грипу "А", H1N1, H3N2 та BRISBANE. Заступник головного державного санітарного лікаря Чернівецької області з епідеміологічних питань Наталія Гопко каже, що грип – це інфекційне захворювання, що виражається загальною слабкістю, нездужанням, ломотою в тілі.

ГОРІЛА СОСНА


ПАЛИТИ ЛИСТЯ ДОРОГО ДЛЯ ГАМАНЦЯ І ЗДОРОВ'Я


Осінь – це окрім усього якраз той час, коли ґазди та ґаздині збирають листя на своїх обійстях. Хто що робить з ним далі – це ніби справа індивідуальна. Якщо в місті листя здебільшого вивозять на сміттєзвалища, то в селах воліють його спалювати. Тим часом, за словами завідувача сектору екологічного контролю за використанням та охороною атмосферного повітря Дмитра Забудька, при згоранні однієї тонни рослинних залишків в атмосферу викидається дев'ять кілограмів мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окис азоту, чадний газ, важкі метали та кілька канцерогенних сполук.

ПАМ'ЯТЬ


НА МІСЦІ РОЗСТРІЛЯНИХ У ВОРКУТІ БУКОВИНЦІВ ПОСТАВ МЕМОРІАЛНа свято Покрови, 14 жовтня, в місті Воркуті (Росія) урочисто відкрито та освячено меморіал жертв комуністичного режиму. Тут, в урочищі Юр-Шор, на місці розстрілу 1 серпня 1953 року 52 (за офіційними даними, а за неофіційними – 2 тисячі) політичних в'язнів різних національностей, серед яких і уродженці Буковини, відбувся траурний мітинг. У ньому взяла участь і поклала квіти до пам'ятника делегація Чернівецької області у складі депутатів Глибоцької районної ради – головного лікаря району Івана Шкробанця (якому надали слово і для виступу), директора Глибоцького центру туризму і краєзнавства Анатолія Дудки, благочинного Заставнівського району отця Михаїла та автора цих рядків.

ПОСТАТІ


"НА ЛАСКУ ЗДАТИСЬ – НЕ ЛЮБЛЮ"


У жовтні минає 30 років з дня смерті політичного і громадського діяча, талановитого письменника, незламного духом українського патріота Ореста Масикевича.
Народився Орест Масикевич 9 серпня 1911 року в селі Неполоківці Кіцманського району в родині церковного дяка-співака. Та наприкінці Першої світової війни батьки разом із п'ятьма дітьми переїхали до Шипинців – ближче до Чернівців, де Орест закінчив українську класичну гімназію, а згодом – філософський факультет університету. З дитинства захоплювався музикою, малярством, літературою. Якось мама сказала йому: "В твою хресну купіль повитуха кинула клаптик паперу і олівець". Саме їй син показав свою першу поезію, написану в 11 років.
А в шістнадцять хлопець уже диригував церковним хором, який перебрав від батька. З концертами об'їхали всі навколишні села, виступали в Чернівцях в Народному домі. Лише через брак коштів Орест не зміг піти вчитися на вищі музичні студії.
Склавши іспит зрілості (матуру), одразу вступив в "Українське академічне козацтво Запороже", пізніше – в інші культурно-просвітянські товариства Північної Буковини: "Укр. школа", "Руська бесіда", "Буковинський Кобзар", "Українська книгозбірня". Читав там доповіді про трагедію українських письменників, про героїчну смерть студентів під Крутами.
Ще в студентські роки Орест Масикевич співпрацював в різних часописах і журналах, що на той час виходили в Чернівцях. Приміром, у тижневику "Самостійність", місячнику "Самостійна думка", щоденнику "Час", листку сатири "Чортополох".
Восени 1935 року, після закінчення військової служби, Орест одружується зі студенткою правничого факультету Орисею Киселицею. Походила вона з інтелігентної, знаної на Буковині родини. Її сестра Одарка – видатна українська художниця, а батько Лесь – культурний і громадський діяч, видавець.
На початку війни подружжя було змушене залишити рідну землю і виїхати в Румунію. Та через рік Орест повернувся у місто Миколаїв, де його призначили бургомістром. Він був наймолодшим та найздібнішим головою міста на Україні. І вважав своїм обов'язком відкрити очі людям на ворожу політику німецької влади. Якось, виступаючи в театрі перед міською інтелігенцією, сказав:"Німці не прийшли визволяти Україну, вони прийшли завоювати Україну для себе і зробити з неї німецьку колонію". А потім додав: "Їм це не вдасться! Вони програють цю війну". Незабаром його ув'язнила німецька військова розвідка. Арештували українського патріота і румунські жандарми – вже на Буковині. А в 1945 році Масикевич був репресований органами Радянської влади. Тривалий час перебував у страшній в'язниці "Лефортово" в Москві. Майже десять років поневірявся по тюрмах та сибірських таборах. І лише після смерті Сталіна та перенесеного інфаркту інвалідом першої групи Орест Масикевич повертається в Румунію до дружини. Було це в червні 1955 року. Але і тут він не має спокою – його переслідують румунські власті. Тяжкі життєві переживання спричинили ще два інфаркти. І восени 1980-го Ореста Масикевича не стало. (Після смерті чоловіка пані Орися залишила про нього книгу спогадів "Начерки до біографії Ореста Масикевича"). Реабілітований посмертно у 1989 році. Залишив після себе кілька збірок віршів – "На місячних перехрестях", "Буреквіти", "Ключ-зілля" та ін. Блискуче переклав румунською мовою твори Павла Тичини, Івана Франка, Олеся Гончара. Першим серед україномовних поетів Румунії удостоєний премії Спілки письменників цієї країни.
А на батьківщині про Ореста Масикевича, на жаль, знають дуже мало.

У лихоліття бур і грому
На ласку здатись – не люблю,
Ні крихточки свого жалю
Не відпущу, не дам нікому.

Наталя ПОНЮК, співробітник відділу діаспори Чернівецького краєзнавчого музеюЗУСТРІЧІ


НЕСКАНДАЛЬНИЙ СОРОКІН РОЗПОВІВ У ЧЕРНІВЦЯХ ПРО СВІЙ "МАРШ НЕЗГІДНИХ"Відомий російський письменник Володимир Сорокін представив у Чернівцях два своїх романи "День опричника" та "Цукровий Кремль" в перекладі українською мовою. У поїздці містами України культового письменника супроводжував його не менш відомий український колега Андрій Курков. "Дія романів переносить читача у Росію 2028 року, коли Путіна вже вважають прозахідним політиком, нова влада збудувала Велику російську стіну, а мовою аристократії, замість французької стала китайська", – коротко переповів зміст книжок Андрій Курков.

ЕКСЛЮЗИВ


ВОЛОДИМИР ВОРОБЙОВ ПРО "ГОРОБЧИКОВЕ ЩАСТЯ РЕЖИСЕРА ВОРОБЙОВА"Шостий фестиваль комедії "Золоті оплески Буковини" розпочався 2010 року показом прем'єрного спектаклю Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені О. Кобилянської "Мандрівні зорі, або Життя — театр" у постановці знаного режисера, актора та драматурга Володимира Воробйова (Ізраїль) за однойменним твором Шолом-Алейхема. Уродженець Чернівців Володимир Воробйов, закінчивши акторське відділення Ленінградського інституту театру, музики і кінематографії, працював актором у театрах Північної Пальміри.

ОТАКОЇ!


"БУКОВИНА" ПОСТУПИЛАСЬ


Невдало склався 18 тур першолігової першості України з футболу для чернівецької "Буковини", що поступилася в Овідіополі місцевому "Дністру".
Господарі поля, які до цього туру посідали скромне 15 місце, відкрили рахунок на 26 хв. ударом з 11-метрової позначки. Пенальті призначили за порушення Владислава Рудченка, а реалізував "футбольний вирок" Валентин Полтавець, для якого, до речі, це третій м'яч у ворота "Буковини" у цьому сезоні.

VICTORIA


ЗОЛОТИЙ ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ПАНКРАТІОН


13 нагород, з них 9 золотих, здобули представники Чернівецької обласної федерації панкратіону на чемпіонаті Європи з карате (фул-контакт) за версією WKGF 2010 р. в Одесі.
У цих змаганнях, які відбулися 26-28 жовтня в одеському Палаці спорту, взяли участь 20 буковинських панкратіоністів з обласного ФСТ "Україна", обласної ДЮСШ та ФСТ "Динамо".

VIVAT


ПЕРША ПЕРЕМОГА "СТРІБИ" У ВИЩІЙ ЛІЗІ


У другому матчі 4 туру чемпіонату України з баскетболу серед чоловічих команд вищої ліги чернівецька "Стріба" виграла з різницею у 6 очок на виїзді у "СпортЛіцею" (Біла Церква), що до
цього туру посідав 2 місце у турнірній таблиці.
"СпортЛіцей" – "Стріба" – 71:77 (19:25, 24:17, 12:15, 16:20)
"СпортЛіцей": Цьопич – 28 очок (+ 6 передач, 5 підбирань), Телегін – 14 очок (+ 10 підбирань), Горобець – 11 очок (+ 7 підбирань).

ПОДРОБИЦІ


БУКОВИНСЬКІ БОРЦІ – НА ЧЕМПІОНАТІ УКРАЇНИ


Дві нагороди вибороли представники Буковини на чемпіонаті України з вільної боротьби серед юнаків та дівчат 1995-1996 р.н., що пройшов 26-29 жовтня у Хмельницькому. Як повідомив тренер наших земляків Сергій Одинак, Денис Пенюк з обласної ДЮСШ у ваговій категорії до 53 кг став чемпіоном, а Ізабела Гогоман з Новоселицького району у вазі 57 кг – бронзовою призеркою.

АТАС!


РЕКОРД "ДИНАМО" І МІЛЕВСЬКОГО


Нападаючий "Динамо" цікаво провів вечір 31 жовтня, відзначивши в нічному клубі "Хеловін" свої перші в кар'єрі чотири м'ячі в одній грі. Після гри, яка пройшла 31 жовтня, увечері напередодні хеловіна, Артем відправився відзначати перемогу в один з найбільш популярних столичних клубів.

FATA MORGANA


В МОСКВІ МРІЮТЬ ПРО СУПЕРКУБОК


Президент російської футбольної Прем'єр-ліги Сергій Прядкін розповів про обговорення питання об'єднання Кубків України та Росії вищим спортивним керівництвом у Москві.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.