Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№ 44 (779), 3 листопада 2011 року


ПОМУДРУЄМО


СОБІ – МАЙБУТНЄ, ДІТЯМ – ЧЕРГИ


На Буковині бракує дитсадків. Востаннє дитсадок, наприклад, у Чернівцях збудували ще 1991 року. Мережа дошкільних навчальних закладів області налічує зо три з половиною сотні одиниць. З усіма негативними наслідками, які з цього прикрого факту випливають. Згідно з даними науковців, кількість дітей у буковинських садочках з розрахунку на сто місць в сільській місцевості становить 106 чоловік, у міській – 133. У більшості садочків наявна кількість дітей перевищує їх проектну можливість. Наприклад, чернівецькі садочки відвідують до 9 тисяч дітей. І це за умови, що проектна кількість місць у садках не перевищує 7 тисяч! Говорити про дотримання норми, за якої у групі має бути не більше 15 – 20 дітей, навіть не випадає. За існуючої переповненості груп, облаштування садочків у пристосованих, а не спеціально збудованих для них приміщеннях, вимога базової програми "Я у світі" щодо створення тут "куточків усамітнення" видається справжнім глузуванням.

Миша не пацюк, але щось пацюкоподібне у ній є


Приклади відкриття додаткових груп і навіть нових дитячих закладів, хоча й позитивні, погоди загалом не роблять. Серед останніх: створення ще трьох додаткових груп, окрім вже чотирьох існуючих, у чернівецькому дитсадку "Берегиня", що у Садгорі. А також три нових групи нового навчально-виховного комплексу "Любисток", відкритого на базі 42-ї школи в районі "Гравітону", який зможуть відвідувати понад півсотні дітей. Загалом упродовж 2010-2011 навчального року, як запевняє влада, порівняно з попереднім періодом мережа дитячих установ збільшилась на 11 одиниць. Сьогодні їх в області 357.
Водночас вітчизняне законодавство наполягає на обов'язковій дошкільній освіті. (Закон України "Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу"). Тобто відвідувати дитячий садок перед школою обов'язково повинні бодай п'ятирічки. Для чого? Відповідь ілюструє ситуація у селі Колінківці Хотинського району. З огляду на те, що влада тут ніяк не завершить реконструкцію приміщення школи-інтернату на вул. Головній, 105-Б під дошкільний навчальний заклад, з 350 місцевих дітей (віком від 0 до 6 років) реальну можливість відвідувати існуючий дитсадок мають лише 100 з них. Решта змушена сидіти вдома на печі. Згодом, вступаючи до першого класу місцевої школи, більшість із них мають суттєві проблеми з розумінням предметів, які викладають українською державною мовою. Адже вдома ці діти розмовляють переважно молдавською.
Яким чином має бути реалізована норма закону про обов'язкове охоплення дошкільними навчальними закладами всіх дітей п'ятирічного віку – клопіт місцевої влади. Формально до показника якось дотягують. Наприклад, як це у нас зазвичай прийнято, маніпулюючи змістом. Це коли повноцінні дошкільні навчальні заклади замінюють усім, що бодай здалеку нагадує якусь форму дошкільної освіти. Пригадуєте, як у повісті-казці відомого естонського письменника Ено Рауда: іграшкова миша на коліщатках, звісно, не живий пацюк, але щось пацюкоподібне у ній є! Реально ж рівень охоплення дітей від трьох до шести(семи) років садками не перевищує 51 (згідно з даними науковців) – 75 (за відомостями профільних чиновників) відсотків. У міських поселеннях цей показник приблизно 73 відсотки, сільській – лише 38. Приклад Колінківців тут більш ніж показовий. У Чернівцях інший клопіт – нестача місць і значна переповненість дитсадків. А вже як наслідок цього – змагання батьків за місце у черзі. З усіма ганебними атрибутами подібної ситуації: травнево-червневою штовханиною рідні у чиновницьких коридорах, прошнурованими книгами обліку з пронумерованими сторінками тощо.
Багато дитсадків, на утримання яких після розвалу колгоспів та збідніння сільських громад просто не було коштів, позакривали у 90-х. Процесу сприяли ніби й демографічні показники. Саме у ці роки спостерігалося значне падіння рівня народжуваності. Пік спаду – 2001 рік. Як і майже вся Україна, Чернівецька область справді переживає депопуляцію. Проте якщо загалом населення краю справді зменшується, то відбувається це вкрай нерівномірно. Є регіони, де природний приріст зберігається. Це, зокрема, стосується Путильського району області. Найвищу народжуваність у 2011 році зафіксовано саме на Путильщині. Але позаяк людності в районі мало, то динаміка не така очевидна, як, скажімо, у більш густозаселених Глибоцькому, Герцаївському чи Сторожинецькому районах. Натомість в етнічно українських східних, північних і придністровських районах населення зменшується. На Кельменеччині, наприклад, депопуляція доходила до 9 – 10 проміле на рік (10 людей на 1000, або 1 людина на 100). Це дуже високий показник! Найменше дітей цьогоріч теж побачили світ саме в Кельменецькому районі.
Але замість покращити життя людей вже сьогодні та запитати у науковців, як їм правильно вчинити, посадовці всіх рівнів заходилися на свій страх і ризик перепрофільовувати приміщення садків під інші потреби. Майже всі відомчі заклади, що входили до статутних фондів акціонерних підприємств, ще у 1996 – 1998 роках були відчужені їх власниками та перепрофільовані. Це тоді, нагадаю, Чернівці втратили приміщення дитячих садків підприємства "Восход", в якому розмістився Буковинський університет, рукавичної фабрики, приміщення якого зайняла "Народна допомога", Львівської залізниці, будівлю якого облюбували прокурори, заводу "Кварц", перепрофільоване під центр реабілітації дітей-інвалідів, взуттєвої фабрики, дитячий садок якої поступився місцем другій лікарні, продала приміщення свого дитсадка й "Арніка". Водночас Чернівці виявилися чи не єдиним містом в Україні, де за роки незалежності не було ліквідовано жодної комунальної дошкільної установи. Тож чи випадає після цього дивуватися, що станом на 1 вересня 2011 року не за призначенням в області використовуються 29 дошкільних навчальних закладів, що становить понад 8 відсотків від їх загальної кількості. Продано – 10 садків, передано – 2, перепрофільовано – 13, ліквідовано – 1, здано в оренду – 1, приміщення не використовується – 1.

Перевага електронної черги – публічність


Нинішня хвиля народжуваності, схоже, справді стала для чиновників громом з ясного неба. А повернути назад втрачене завжди складніше, ніж зберегти набуте. Хоча перший-ліпший кваліфікований демограф їм радо пояснив би, що нинішня хвиля народжуваності – це наслідок батьківства тих, хто побачив цей світ у середині 80-х років, а не тільки матеріальних виплат, як це чомусь часто прийнято вважати. Від початку року до 1 вересня в області народилися 7404 малюки, у Чернівцях – 1736. (Торік відповідно в області – 7307, у Чернівцях – 1678). Ще років п'ять-десять – це покоління (1985-1990 років народження) перейде у старшу вікову групу, тоді народжуваність знову суттєво впаде. Щоправда, років через 20-25 батьками почнуть ставати ті, хто народився нині, і тоді також можна чекати на демографічну хвилю. Така ось цікава управлінська арифметика! Але для чого морочитися з наукою, якщо чиновнику завжди краще спочатку створити проблему на рівному місці, щоб згодом змусити людей її героїчно долати. А як ще інакше довести свою необхідність суспільству?
Умови перебування дітей у садках – тема взагалі окремої розмови. Про використання так званих батьківських та спонсорських коштів годі й казати. У дитсадках одних Чернівців лише цього року їх офіційно назбирали в понад 3 млн грн. Достатньо лише згадати, що відповіді на питання, хто у 2008 році отруїв в дитсадках чернівецьких дітей, не дали ні міліція, ні прокуратура. Хоча подбати про бездоганну репутацію усіх причетних, особливо коли йдеться про харчування дітей, правоохоронці просто зобов'язані. Справжній рівень довіри суспільства до влади засвідчила вимога, що пролунала під час якоїсь з прес-конференцій у мерії, привселюдно пообіцяти: дешеву китайську гречку згодовувати дітям у дитсадках не будуть. Проте посадовців сьогодні, схоже, більше цікавить, як зекономити на лікарняних для батьків по догляду за хворими дітьми, ніж зробити так, щоб умови їх перебування в садках не спряли поширенню захворюваності. У Чернівцях цього року, наприклад, дошкільнята хворіють більше, ніж торік. Однак це чомусь хвилює не педагогів чи лікарів, а Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, де навіть обговорення теми влаштували. Натомість, хто знає, чи так і не виявлені під час розслідування прорахунки в організації харчування дітей не обернуться в майбутньому ще більшою кількістю лікарняних, а то й бідою. А що, як прихована загроза існує досі? Пригадується, сесія Чернівецької облради ледь не одноголосно рекомендувала меру Чернівців Миколі Федоруку звільнити з посади начальника міського управління освіти Валентину Малишевську. Проте вже й мера у Чернівцях давно нема, а Малишевська і нині там. Шкода лише Чернівецький міськмолокозавод, що так і не зміг поновити роботу після того, як у високих кабінетах саме його зробили цапом-відбувайлом.
Тим часом ЗМІ вкотре зарясніли повідомленнями, що дітям у Чернівцях згодовують не те, що якісне, а – дешевше. Наприклад, спред замість масла. Так, ціна, за якою було придбано масло вершкове згідно з тендером, становить 47,4 грн за 1 кг, а середньостатистична ціна складає 67,56 грн за 1 кг, – констатували у Центрі політичних студій та аналітики, фахівці якого провели моніторинг діяльності регіональних освітянських тендерних комітетів (при обласних та міських управліннях освіти). Хоча розроблена у деяких регіонах країни схема, де переможець тендера сам свою продукцію до конкретних дитсадків не постачає, а лише забезпечує необхідними документами, накладними, сертифікатами якості й отриманою від держави готівкою посередника, який потім купує невідомо де неякісну продукцію, прикриваючи її справжніми документами, у Чернівцях нібито не діє. Зрозуміло, що отриману таким чином різницю спритні ділки зазвичай ділять на трьох.
Не знаю, чи змінилося б життя на краще, якби з нього раптом прибрали суб'єктивний вплив чиновників на багато речей, але те, що воно було б зовсім іншим, – стверджувати можна напевно. Наприклад, через запровадження електронної, замість прийнятої нині чиновницької реєстрації дітей у чергах в дитсадки. Бодай до тих пір, поки це ганебне явище не зникне взагалі. Ганебне, бо йдеться вже не тільки про інтереси нових громадян України, а саме існування держави! Діти ж ще наше майбутнє, чи вже ні? Над реалізацією ідеї працюють на Закарпатті, Львівщині, частково її реалізували в дитсадках Вінниччини. Врешті, навіть гіпотетична можливість ухвалення подібного рішення означає не лише зміну мислення самих чиновників, але й визначає суспільний прогрес. Чому б, до слова, так само не запровадити електронну чергу на отримання квартир, земельних ділянок під забудову? Щоправда, великого бажання зробити це не спостерігається. Проте давно відомо: впровадження передових інформаційних технологій не залежить від рівня консерватизму кожної окремої особи. Словом, від прогресу нікуди не дінешся. Головна перевага електронної черги – її публічність, що унеможливлює будь-які маніпуляції.
Як розповів "Добі" ініціатор запровадження єдиного електронного реєстру (черги) у Чернівцях депутат міської ради Мирослав Заячук, розробку відповідного програмного забезпечення, структури сайту наразі завершено. Справа за наповненням ресурсу конкретним змістом. За задумом розробників проекту, відповідну сторінку логічно було б розмістити на офіційному сайті міського управління освіти. На Інтернет-сторінці має бути вказано адресу понад 50 чернівецьких садочків, тип приміщення – спеціалізоване чи пристосоване, кількісна наповненість груп (проектна, максимальна, поточна), рейтинг дитячих установ, відгуки про нього, контактні телефони. Скласти уявлення щодо кожного конкретного садка покликані однотипні для всіх фотографії – ігрових майданчиків та кімнат, спалень, актових залів і навіть туалетів. І, звісно, найголовніше, для чого це все затівається – можливість самостійної (!) електронної реєстрації заявки в черзі до того чи іншого дитсадка. Для перегляду інформації достатньо буде мати статус гостя, а ось для того, щоб зареєструвати у черзі свою дитину – треба буде заповнити спеціальну батьківську анкету. Для цього, зокрема, слід буде відповісти на кілька простих запитань, вказати дату народження і прізвище дитини, підтвердити оригінали документів, вказати дату останнього підтвердження місця у черзі, наявність пільг, місяць та рік бажаного зарахування у дитсадок тощо.
"Наразі виник вакуум. З одного боку, сесія міськради висловилася за те, щоб управління освіти вивчило проблему, а з іншого – рішення виконавчого комітету міськради щодо запровадження електронної черги у дитсадки немає. Управління поки що, схоже, не поспішає виносити це питання на розгляд виконкому. Відкритим залишається питання фінансової підтримки роботи сайту. За умови позитивного рішення допрацювати і наповнити його можна було б вже за кілька тижнів. А саму чергу запровадити з 1 січня 2012 року", – прокоментував нинішній стан справ депутат міської ради Мирослав Заячук.
Що залишається у підсумку? Схожа на існуючу ще за часів Катерини Другої система, коли малолітніх дітей записували на службу ледь не з пелюшок. Звичай, покликаний забезпечити їм високе військове звання при досягненні повноліття, в той самий час наочно засвідчував гнилість всієї системи державного управління Росії. Але ж якщо не вся Україна, то бодай Буковина тоді належала до цивілізованішої Австрії. Власне, хіба це не у колишніх пристосованих австрійський будинках часто туляться нинішні дитсадки? Тоді до яких пір вітчизняні чиновники змушуватимуть українських дітей жити за цими ще феодальними катерининськими зразками?

Юрій ЧОРНЕЙ, "ДОБА"ТЕМА ТИЖНЯ


БРИЗКИ КАБМІНІВСЬКОГО БАТЕРФЛЯЮОчікуваних за підсумками учорашнього засідання уряду кадрових чисток не відбулося. Звільнення двох губернаторів Львівської та Запорізької областей на фоні цьоготижневого штурму парламенту чорнобильцями, які протестували проти врізання пільг, навряд чи можна назвати кадровою бурею. Той же Михайло Цимбалюк, наприклад, писав заяву про відставку ще після пам'ятних усім сутичок у Львові 9 травня, а пішов щойно вчора. Міністри – освіти – Дмитро Табачник, фінансів – Федір Ярошенко, культури – Михайло Кулиняк, оборони – Михайло Єжель, охорони здоров'я – Олександр Аніщенко – свої посади взагалі зберегли. А саме їх прізвища в останні дні називалися оглядачами, як потенційних відставників. Але караван пішов далі.

ГАРЯЧА ДОБА


СМЕРТЬ ШКОЛЯРА У СЕЛІ ХРЯЦЬКА ВЗЯЛА ПІД КОНТРОЛЬ ГЕНПРОКУРАТУРА


Справу про смерть восьмикласника на уроці фізкультури у селі Хряцька Герцаївського району Чернівецької області взяла під контроль Генеральна прокуратура України. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Чернівецької області.

48 ЗРАЗКІВ ІСТОРИЧНОГО І СУЧАСНОГО ТРАДИЦІЙНОГО НАРОДНОГО КОСТЮМА БУКОВИНИ ЕКСПОНУЮТЬ У МУЗЕЇ


На виставці у Чернівецькому художньому музеї презентовано зразки як історичного, так і сучасного традиційного народного костюма Буковини. Експозиція народних костюмів, що поширені у різних регіонів Північної та Південної Буковини, яка, що відомо, складається з української та румунської частин, зачаровує розмаїттям барв, орнаментів, матеріалів і технік виконання.

ЗАКЛАДЕНО НОВІ АЛЕЇ СПІВПРАЦІ ЛІСІВНИКІВ І ПЕДАГОГІВ


Минулого тижня нові алеї доповнили дендропарк на території Чернівецької загальноосвітньої школи №28, який відкрито
цьогоріч у Міжнародний рік лісів. Це продовження багаторічної співпраці педколективу школи з лісівниками області. Зелена оаза на пришкільній території стала справжньою окрасою нового мікрорайону міста.

МИТНИЦЯ ВИЛУЧИЛА ТОВАР З ПІДРОБЛЕНИМИ ДОКУМЕНТАМИ НА 386 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ


Вантажне приміщення автомобіля "Мерседес", що днями в'їхав на територію пункту пропуску "Порубне", та його причепа були опломбовані митними органами Туреччини. Як повідомила Чернівецька обласна митниця, згідно з товаросупровідними документами авто перевозило банні халати, комплекти рушників, постільну білизну, пакувальні пакети загальною вартістю майже 18 тисяч доларів США.

СПОЖИВАЧІ МОЖУТЬ ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА


Як повідомила в.о. начальника управління у справах захисту прав споживачів у Чернівецькій області Надія Кутиніна, краяни найчастіше звертаються до управління за допомогою у зв'язку із придбанням неякісних товарів непродовольчої групи, зокрема мобільних телефонів, взуття, побутової техніки. На другому місці – надання житлово-комунальних послуг, а також неякісні продовольчі товари.

СТИХІЙНІ БРИГАДИ ПЕРЕМАГАЮТЬ ДЕРЖАВНУ ІНСПЕКЦІЮ


Заходи контролю, вжиті Державною екологічною інспекцією, дозволили зменшити незаконну вибірку гравійно-піщаної суміші. Про це заявив перший заступник начальника Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області Сергій Робулець.

ЦІЄЇ СУБОТИ ПРОЙДЕ ВИСТАВА ДВІЙНИКА ЧЕРНІВЕЦЬКОГО ТЕАТРУ


5 листопада у Чернівецькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. Ольги Кобилянської пройде постановка вистави театру німецького міста Фюрта (Німеччина) "Я поїдаю небо".

НА БУКОВИНІ НАЙМЕНШЕ ЗАРОБЛЯЮТЬ У ГОТЕЛЯХ І РЕСТОРАНАХ


Розмір нарахованої заробітної плати в середньому на одного штатного працівника області у вересні 2011 року становив 2076 грн, – повідомляє обласне управління статстики.

ПОДРОБИЦІ


"ПОЛЯКАТИ" КОШТУЄ У ЧЕРНІВЦЯХ 4 ТИСЯЧІ ЄВРО


ЗАТРИМАНО ПІДОЗРЮВАНИХ У СКОЄННІ ЗАМАХУ НА ЖИТТЯ ГОЛОВНОГО ТРЕНЕРА ФСК "БУКОВИНА"


Як відомо, 7 жовтня близько 13-ої години біля власного будинку на вулиці Достоєвського обласного центру було здійснено постріл у головного тренера футбольного клубу "Буковина" Вадима Зайця, який вийшов з будинку, сів за кермо власного авто "БМВ Х-5" та закрив дверцята. Невідомий підійшов до автомобіля і не витягуючи з поліетиленового пакета обріз мисливської рушниці калібру 16 мм, вистрілив у нижню частину дверцят, поранивши тренера. Після пострілу чоловік утік, а тренера з пораненням коліна "швидка" доставила до лікарні, де йому провели операцію.

ГРИМАСИ


"ДЕ ДОРОГА НА "ЧОРНІ ВІВЦІ"?"


ДО "ЄВРО-2012" НА ДОРОГАХ БУКОВИНИ ВСТАНОВЛЯТЬ 35 ЗНАКІВ З НАЗВАМИ ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ КРАЮ


Світ, а в почесному статусі приймаючої сторони, господині – Україна, до якої приїдуть тисячі гостей з усіх континентів, – в очікуванні "Євро-2012", що відбудеться влітку наступного року. Буковина, як прикордонна зона, хоч опосередковано, але також має стосунок до цієї головної у наступному році для держави події. За інформацією заступника начальника управління культури ОДА Оксани Лелюк, торік Буковину відвідало 64 тисячі іноземних туристів (не рахуючи наших сусідів – молдован та румунів, які приїздять у бізнесових справах), у наступному ж, під час проведення "Євро-2012", в області очікують не менше 70 тисяч гостей з-за кордону.

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ


18 ТИСЯЧ ПІДПИСІВ ЗА РОЗПУСК МІСЬКОЇ РАДИ


ЗБЕРУТЬ БЕЗ ПРОВЕДЕННЯ ЗБОРІВ ЧЕРНІВЧАН


"На даному етапі ми вимушені припинити наші прагнення щодо створення ініціативної групи з проведення місцевого референдуму. І поки що ми не будемо з цього питання проводити збори громадян", – повідомив на прес-конференції 1 листопада один з координаторів ініціативної групи "Спільними зусиллями захистимо Чернівці" Юрій Івашин. Підставою для такого рішення стала протидія влади, яка чинить перешкоди для вільного волевиявлення городян.

СВЯТКОВЕ


ХЕЛЛОУЇН ЗІБРАВ "НЕЧИСТЬ"


У ЧЕРНІВЦЯХ – ЗДЕБІЛЬШОГО У НІЧНИХ КЛУБАХЗ 31 жовтня на 1 листопада, за деякими віруваннями, вся можлива й неможлива нечисть влаштовувала шабаш. На Заході це свято називають Хеллоуїном та відзначають масштабно. Зародилося воно на теренах Великої Британії та частині Франції. А на теренах України його святкують відносно недавно, та й то здебільшого молодь. Так, напередодні цьогорічного свята, з 29 на 30 жовтня, у Чернівцях чи не в кожному нічному клубі пройшли тематичні вечірки "Halloween", де святкували по-своєму. Одні просто прикрасили свої зали традиційними для Хеллоуїну гарбузами, другі пускали в клуб тільки тих, хто був вдягнений у хеллоуїнські костюми.

ІМПРЕЗА


"ЗОЛОТІ ОПЛЕСКИ" ПРОЛУНАЛИ


У ЧЕРНІВЦЯХ ЗАВЕРШИВСЯ ТРАДИЦІЙНИЙ ТЕАТРАЛЬНИЙ ФЕСТИВАЛЬСьомий регіональний фестиваль комедій "Золоті оплески Буковини" завершився виставою Київського Національного академічного драматичного театру імені І.Франка "Приборкання норовливої". Стало вже доброю традицією в останній день фестивалю вітати в Чернівцях акторів цього прекрасного театру. Грали вже досить давню виставу за п'єсою У.Шекспіра. Можливо тому, що вона в репертуарі вже понад 15 років, феєричного враження по собі не залишила, хоча варто відзначити професійну гру відомих і талановитих акторів Олексія Богдановича, Володимира Коляди, Остапа Ступки, Василя Мазура, Тетяни Олексенко та інших.

40°


"А ВАША ГОРІЛКА НЕ СКИСЛА?"


АЛКОГОЛЬНІ НАПОЇ, ЯК І ПРОДУКТИ, МАЮТЬ ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. ТА БІЛЬШІСТЬ СПОЖИВАЧІВ ПРО ЦЕ НАВІТЬ НЕ ЧУЛА


Для одного з горілчаних брендів сусідньої держави українське агентство розробило рекламу, у якій використовуються образи Гітлера та Сталіна. На плакатах радянський диктатор поступово (в 6 картинках) перетворюється у Санта-Клауса, фюрер – у кролика. Ідея проста: звернути увагу покупця на головний пріоритет рекламованого градуса – шестикратне очищення. Цей приклад демонструє, що при певних зусиллях навіть з негативного можна зробити позитивне, в даному випадку – якісний спиртний напій.

НАВЧАННЯ – СВІТЛО…


ЗА 84 ГРИВНІ З ВИПУСКНИКА


СТАРТУВАЛО ПРОБНЕ ЗНО


У вівторок, першого листопада, стартувало пробне зовнішнє незалежне оцінювання. Учні матимуть змогу спробувати скласти пробне ЗНО до тридцятого листопада. Головна мета – ознайомити майбутніх абітурієнтів з процедурами складання тестів, надати їм можливості психологічно адаптуватися до умов проведення ЗНО. Таким чином, випускники зможуть побачити в якому предметі вони "крихкі" і де потрібно краще підготуватися.

БОЛИТЬ


НЕБЕЗПЕЧНІ ЧИ НЕЗАХИЩЕНІ?


Скільки б ми не говорили про проблеми бездомних собак, ситуація не змінюється. Останнім часом вирішення проблеми більшість громадян бачить у відкритті притулків для чотирилапих, позаяк на рівні влади далі розмов справа не просувається. Скажімо, мешканці Чернівців, які проживають на вулиці Червоноармійській поблизу дослідної станції, кажуть, що в їхньому районі безпритульних собак дуже багато. "Влітку чотирилапих менше, але щойно настає осінь, вони повертаються до міста – ближче до людей, які їх підгодовують, – каже пенсіонерка Катерина Карпова.

А МИ І НЕ ЗНАЛИ...


ОБЕРЕЖНО, ПІКАП!


Переконаний, що чи не кожен чоловік колись та й задавав собі запитання про те, як познайомитися з представницею прекрасної половини. Відомо також, що не кожен може знайти в собі бодай краплину сміливості, щоб підійти до першої зустрічної дівчини і запросити її, наприклад, на побачення. І тут на допомогу чоловікам прийшла техніка, що називається пікап. Це слово означає швидке знайомство. Та після кількох моїх спроб запросити дівчину на філіжанку кави стало зрозуміло, що не все так легко, як здається. Виявляється, що до дівчини потрібно підібрати "код", який згодом допоможе у спілкуванні та майбутніх стосунках.

РАКУРС


"ОТОРВАЛЬД", ЯКИЙ І В МЕНІ, І В ТОБІ


Столичний гурт "ОТорвальд" відомий передусім завдяки своєму вокалісту – шоумену Жені Галичу —багатосторонньо розвиненому молодому чоловіку, який, здається, віднайшов ключі від українського шоу-бізнесу, відчинив двері і нагло увійшов всередину. Видав перший альбом – сподобалось. Тепер ось видав вже другий. А ще – організував напівсатиричний акустичний дует "Нудли", з яким не без успіху проїхався минулоріч українськими нічними клубами. Але наразі закцентуємо увагу не на ньому, а на новому альбомі успішних українських поп-панків, з яким вони збираються завітати до Чернівців 4 грудня. Наша бесіда – з очільником гурту "ОТорвальд" Євгеном Галичем

МУЗИЧ-НО


"БІОНІК" РОЗПОВІВ ПРО СІМ РОКІВ ЗИМИЧернівецький гурт "БіоНік", що вже віддавна осів у Києві, після кількарічного затишшя дав про себе знати. Наразі хлопці записали новий сингл "7 years of winter" і виклали його у соціальних мережах.

ВІЗАВІ


БОГДАН ІЛЬНИЦЬКИЙ: "ЗРОБИЛИ З МОЄЇ ПІСНІ НАРОДНУ, І НІХТО НЕ ЗГАДАЄ, ЩО ЇЇ АВТОР – ІЛЬНИЦЬКИЙ"Відомий чернівецький поет і бард Богдан Ільницький, автор безсмертного хіта "Але ти не та", нещодавно реінкарнував свій гурт "Тиха течія", і вперше за багато років днями у місцевому арт-кафе презентував новий доробок із 12-ти переграних у нових аранжаціях старих та нових пісень. Окрім Богдана до нового складу "Течії" увійшли гітарист Віталій Сандул та клавішник Тарас Дударський. Оновлену програму, що складається з високо поетичних пісень "Слюда", "Хлопчик божої ласки", "Вигадую", "Віск", "Осторонь", "Але ти не та" та інших, музиканти вперше обкатали у Чернівцях, перед поїздкою на літературно-музичний фестиваль "Покрова", що відбудеться 5 та 6 листопада у Івано-Франківську. Після чернівецького концерту-реюніону про плани та перспективи гурту ми спілкувалися з очільником "Тихої течії" Богданом Ільницьким.

ПОСТФАКТУМ


ШАХІСТИ ВИЗНАЧИЛИ НАЙКРАЩИХ


Завершився традиційний відкритий чемпіонат міста Чернівці з шахів. У ньому з 1 по 9 жовтня 53 шахісти виборювали звання десяти найкращих з класичних шахів (1год. 5 хв. на партію). У напруженій безкомпромісній боротьбі за нагороди боролися також 24 кандидати у майстри спорту з шахів). Серед учасників були й вісім студентів Чернівецького медичного університету та інших чернівецьких навчальних закладів. До речі, найкращий результат серед них показав студент третього курсу медуніверситету О. Бойчук (5 очок). Результату вдалося досягти завдяки цілеспрямованій роботі тренера Людмили Ібрагімової.

СТАРТ


ТЕНІСБОЛ "ЗАСВІТИВСЯ" У ЧЕРНІВЦЯХ


31 жовтня у Чернівцях відбувся перший офіційний турнір з тенісболу. Змагання на тенісних кортах по вул. Південно-Кільцевій організували обласний центр фізичного здоров’я "Спорт для всіх”, міська федерація футболу та СК "Гешко". "Футболтеніс" (як ще називають це заняття) зародився у Празі у далекому 1922 році, коли футболісти місцевої "Славії" почали грати у "футбол через мотузку". Пізніше "мотузку" замінили сіткою. Сучасні правила гри були затверджені у 1936 році, а через чотири роки потому розіграли перший кубок Чехословаччини. Новий вид швидко став популярний.

VICTORIA


"УНІВЕРСИТЕТ" НАЗДОГНАВ ЛІДЕРА


Переконливою домашньою перемогою завершив Чернівецький національний університет перше коло чемпіонату України з футболу серед вищих навчальних закладів. 1 листопада підопічні Миколи Осадця на стадіоні "Мальва" розгромили одеську команду "Юнга-Морська академія" і зрівнялися за набраними очками з лідером підгрупи Захід. Чернівчанам, які вже зазнали декількох "необов'язкових" очкових втрат, перемога необхідна була, як кажуть, мов повітря. І вони її досягли "класично".

VIVAT


"БАНИЛІВ" ВЗЯВ СУПЕРКУБОК


У матчі за Суперкубок області чемпіон Буковини "Банилів" (Вижницький район) 30 жовтня на штучному полі ФОК "Олімпія" переміг команду "Колос-Майя" (Новоселиця), яка цього року виборола Кубок області.
"Банилів" – "Колос-Майя" (Новоселиця) – 6:0 (1:0)

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.