Головна Архів Про нас Гостьова книга Пошук

Чернівці
№ 24 (811), 14 червня 2012 року


ЕВРИКА


БУВ МІСЯЦЬ ГРИБЕНЬ...


СТОРОЖИНЧАНИН ОЛЕКСАНДР МАКАРЧУК ВИНАЙШОВ І ЗАПАТЕНТУВАВ НОВИЙ ВІЧНИЙ КАЛЕНДАРЗв'язок між звичним календарем у нас на столі, стіні, в кишені чи мобільному телефоні та фантастичним летом Землі у безмежних просторах Всесвіту добре відомий навіть школярам. Щоправда, більшість пасажирів планети настільки звиклися з цим дивовижним винаходом людського генія, що найчастіше про цей безпосередній зв'язок вже навіть не згадують. Хоча, як не крути, але якесь відчуття таємниці, причетності до чогось невідомого тут навіть підсвідомо присутнє. Водночас зовсім обійтися без календаря вони також не можуть. Навіть у нинішній вік високих технологій. І так, радше за все, буде завжди. Принаймні, допоки людство не переселиться кудись за межі Землі. Врешті хіба навіть саме людське життя це не лише дві дати з того ж таки календаря? Можливо, саме тому люди завжди прагнули якомога точніше вести лік прожитим дням, зробивши безліч спроб створити точний календар. Свідчення про ці потуги їхнього розуму зберігають, наприклад, нинішні англійські чи російські назви деяких місяців. Бо з якого б це іншого дива дев'ятий місяць року вересень англійською чи російською чомусь досі називався "сьомим", десятий жовтень – "восьмим", одинадцятий листопад – "дев'ятим", а дванадцятий грудень – тільки "десятим"? Має свою версію вічного календаря також наш краянин, вчитель фізики та астрономії Сторожинецького ліцею Олександр Макарчук.

Земля – не годинник на людській руці


Проблема, що не дозволяє раз і назавжди вирішити це, на перший погляд, нескладне завдання, – якихось 11 хвилин 14 секунд. Про те, що справжній (тропічний) рік – це природна одиниця виміру часу, більшість мала би пам'ятати ще зі шкільного курсу якщо не астрономії, то бодай історії точно. Це той час, за який Земля, як планета Сонячної системи, здійснює один повний оберт навколо Сонця. І триває цей оберт не ціле число днів, а 365 сонячних діб 5 годин 48 хвилин 46 секунд. На щастя, ні прискорити, ні уповільнити період обертання Землі навколо Сонця людині поки що не під силу. (На те, що Земля поступово сама уповільнює свій лет, а відтак порядок наведених цифр колись може змінитися, тут не зважатимемо). Адже Земля – не годинник на людській руці, який можна підігнати у разі потреби. На відміну від року – стрілки годинника повертаються в ту саму позицію через кожні 12 годин. У цьому якраз й полягає його простота. Бо 12 – ціле число. Натомість календарний рік, який складається з діб, не може містити їх незавершену кількість.
"І в чому ж проблема?", – заперечить хтось нетерплячий. – Яке людям діло до зайвих годин, хвилин чи секунд? Звісно, якщо ви живете на безлюдному острові, то рахувати дні року можна і так, як це робив Робінзон. Сім перекреслених паличок – тиждень, чотири по сім з хвостиком – місяць. На одне людське життя такого календаря вистачить. Для людства ж, яке існує вже десятки тисяч років й, очевидно, розраховує на стільки ж у майбутньому – ні. Вже за кілька століть такий календар почне "відставати". Новий рік, весна чи 1 вересня вже давно будуть надворі, а ви тільки через три, шість, а то й дев'ять днів сядете за стіл їх зустрічати. І далі розходження буде тільки зростати. Бо якщо прийняти, що один календарний рік має рівно 365 днів, то виходить, що кожний Новий рік в такому році ми зустрічатимемо раніше, ніж Земля завершить свій повний оберт навколо Сонця. Запровадження у 46 році до н.е. так званих високосних 366-денних років, покликаних раз на чотири роки увібрати у себе зайві 5 годин 48 хвилин 46 секунд обертання Землі навколо Сонця, кардинально виправити ситуацію не в змозі. У цьому, власне, й полягала календарна реформа Юлія Цезаря (звідси – назва календаря), який взяв за основу розрахунки александрійського астронома Созігена. Як не крути, але чотири рази по 5 годин 48 хвилин 46 секунд – це менше доби. До того ж в такому високосному році Новий рік ми вже зустрічаємо пізніше, ніж потрібно згідно з дійсною його тривалістю. Так і виходить, що за кожні чотири роки середня тривалість року згідно з юліанським календарем на 11 хвилин 14 секунд більша за справжню. Звідси і відставання: Земля вже зайшла на нове коло, а ми ще живемо в році старому.
Ігнорування упродовж століть надлишку нехай навіть у незначну кількість хвилин, які за століття складаються у години і навіть дні, здатен суттєво відкоригувати будь-який календар. За 400 років – це майже 3 доби, 800 років – 6, а за 1200 – цілих 9! У ХVІ столітті папські науковці швидко підрахували, що юліанська дата весняного рівнодення не встигала за істинною приблизно на один день у 128 років. Нічогеньке собі відставання, яке до того ж тільки зростатиме. Наприклад, у рік, коли це остаточно з'ясувалося, надворі вже цілих десять днів був рік новий, а у Римі його ще тільки збиралися зустрічати. Виправити календар й була покликана реформа 1582 року. Першим її етапом стало вилучення з календаря зайвих 10 днів, коли згідно з буллою Папи Григорія XIII (звідси – назва календаря) після 4 жовтня одразу мало настати 15-те. (Нині тих, хто залишився вірним юліанському календарю, від тих, хто живе за новим стилем, відділяє вже не 10, а 13 діб. Приблизно через 100 років відставання становитиме 14...) Проте набагато важливіше було не допустити нового псування календаря. Для цього потрібно було вирішити, як запобігти новому накопиченню в календарі зайвих хвилин й секунд. Зайві дні вирішили викидати наприкінці століть, для чого ухвалили, що високосними роками будуть лише ті з них, перші дві цифри яких без остачі діляться на 4. Таким чином 1600-й рік ще мав бути високосним, а ось 1700, 1800 та 1900 – ні. Тобто усі вони мали тривати не 366, а тільки 365 днів. Натомість 2000-й, перші дві цифри якого без остачі діляться на 4, мав усі шанси знову бути високосним. Далі 2100-й, 2200-й, 2300-й високосними не будуть, натомість 2400-й – так. Вилучення таким чином з календаря лише трьох днів, які увібрали у себе необраховані хвилини й секунди, а також відвернення загрози їх швидкого накопичення у подальшому, призвело до виникнення якісно нової ситуації. Якщо у юліанському календарі зайва доба набігала у середньому за 128 років, то у григоріанському – лише за 3323 роки. Але й це вдосконалення, як з'ясувалося, не межа.

День народження в один день тижня усе життя


Головною перевагою винайденого ним у 2000 році вічного календаря вчитель фізики та астрономії Сторожинецького ліцею Олександр Макарчук вважає навіть не його більшу точність за нині прийнятий у світі григоріанський, а зручність у користуванні. (Свій винахід чоловік запатентував у 2004 році). Рятуйтеся виробники настільних, настінних та відривних календарів! Розміщення днів, чисел, тижнів і місяців у календарі буковинця передбачено так, що кожний день тижня навічно пов'язаний тільки з певними числами місяця. Числа та дні залишаються незмінними для кожного місяця й кожного наступного року. А це значить, що таким календарем можна користуватися вічно. Для цього у кінці року досить перегорнути його на початок. Адже від року до року він абсолютно не змінюється.
Кожен місяць складається рівно з чотирьох семиденних тижнів. Тижні як були, так і залишаються семиденними. (Порушення семиденного тижневого циклу для багатьох є неприйнятним, оскільки суперечить Четвертій заповіді "Пам'ятай день суботній"). Тільки у високосному році, який за задумом винахідника, буде вже не кожним четвертим, як нині, а шостим, останній місяць року грудень матиме додатковий п'ятий тиждень. Очевидно, що триватиме він вже не 28 днів, як решта місяців, а цілих 35 (28+7). Відтак кожен місяць і кожен рік у календарі Олександра Макарчука завжди починаються першим числом в понеділок, а закінчуються 28 або 35-м (раз на 6 років) у неділю. Саме через це кожне число місяця навічно пов'язане тільки з одним днем тижня. Якщо ви народилися, приміром, у п'ятницю, то так і святкуватимете день народження саме у цей день тижня все своє життя.
"Стоп!, – заперечить уважний читач. – Але ж 12 місяців лише по 28 днів, нехай навіть з додатковим тижнем кожного шостого року, це аж ніяк не 365 з хвостиком сонячних діб, за які Земля завершує свій оберт навколо Сонця". Усе вірно! Вирівняти рахунок покликаний додатковий 13-й місяць. А втиснути його Олександр Макарчук пропонує між серпнем і вереснем. Відтак не високосний рік триватиме 364 доби (рівно 52 повних тижні), а високосний – 371 (53 повних тижні). "Яких тільки назв для нового місяця мені не пропонували учні та знайомі: загалом понад 1000 варіантів, – ділиться спогадами пан Олександр. – Були серед них і сніжень, і вербень, але я зупився на грибні".
З астрономічної точки зору, що видно неозброєним оком, вічний календар уродженця Полісся, який багато років тому навічно пов'язав своє життя з Буковиною, звісно спочатку трохи поспішатиме, відтак – відставатиме. "Через кожні 90 років використання, календар потребує введення додаткового високосного року. Це моя кнопка – регулятор календаря, щось на кшталт тієї, якою забезпечено кожний наручний годинник, – пояснює винахідник. – Але кожні 3150 років цей додатковий рік не вводиться. І нехай календар справді спочатку поспішає, а відтак відстає, головне, що через 315 тисяч років вічного використання він ідеально співпадає з істинним роком: 365 сонячних діб 5 годин 48 хвилин 46 секунд – часом оберту Землі навколо Сонця. В цьому і полягає секрет його вічності. Таким чином він сам себе регулює, без втручання з боку людини. Наступних 315 тисяч років його використання астрономічно все знову повторюється. І так – допоки існуватиме Земля". Схожі на календар буковинця у світі, звісно, відомі. Проте перевагою власного, окрім зручності у користуванні, Олександр Макарчук вважає відсутність безіменних днів. На відміну від інших пропонованих варіантів, усіх їх акумулює додатковий тиждень у грудні високосного року.
Про переваги від повсюдного застосування цього календаря треба писати окремо. Якщо ж коротко, то це зручність у користуванні, раціональне планування щорічних заходів – від шкільних занять до вихідних та святкових днів, раз і назавжди усталені графіки роботи кожної організації, установи чи закладу, авіаційного, залізничного чи автобусного сполучення, врешті спрощення фінансових підрахунків тощо. Очевидно, що рано чи пізно людство до цього дозріє. Хоча без консенсусу в питанні про перехід на новий календар йому не обійтися. Водночас, коли б людство його не досягло, головне, що оминути це рішення не вдасться. Образно кажучи, календарні дата і рік наших народження чи смерті – це лише ярличок, що точно вказує, у який саме день чергового, з вже мільйонів накручених Землею кіл навколо Сонця, ми під ним з'явилися чи зникнемо. А відраховувати ці кола можна по-різному: від реальної події чи вигаданої, починати лічити ці оберти з самого початку чи повертатися до якоїсь старої точки відліку. Землі, повірте, до цього байдуже! Точність у цих питаннях потрібна тільки людям. Нинішнє наше літочислення від Різдва Христового (нова ера), наприклад, засвідчує тільки одне: з того моменту Земля облетіла навколо Сонця 2011 разів, а 2012 оберт саме у розпалі.

Юрій ЧОРНЕЙ, "ДОБА", фото автораТЕМА ТИЖНЯ


ШЕВА ВЕЛИКИЙЙого списали. Він не ображався. У нього робота така – поставати з попелу і воскрешати нас і всю Україну. Бодай на мить, на вечір… Тепер ми це знаємо після його фантастичного бенефісу в понеділок на "Олімпійському", коли він забивав шведам два голи. Власне шведи, як виглядає, не ображаються. Радше навпаки – вдячні. "Якби Шевченко був молодшим років на три, забив би ще у першому таймі", – напише наступного дня їх столична "Svenska Dagbladet". Голову попелом посипають англійці. "The Guardian" напише, що "обидва голи були блискучими і вже не здається смішним той факт, що Роман Абрамович шість років тому вимушений був потратити 30 мільйонів фунтів на трансфер Шевченка. На "Стемфорд Брідж" Шевченко ніколи не був близький до своїх кращих якостей, але побачене у понеділок заставило вболівальників "Челсі" кивати головами, коли вони дивилися, як жорстоко він завершує атаки української збірної".
Наступного дня, у вівторок, світова преса назве його "іконою", "національним героєм", "царем Києва", "героїчним українським ветераном", "легендарним", "великим Андрієм", "блискучим", "безсмертним", "вічним", "всюдисущим"… Спортивні сайти, виставляючи оцінки гравцям футбольної феєрії на "Олімпійському" і нещадно аналізуючи їх роботу на полі, поставлять Шеві найвищий бал і напишуть просто: "Король. No comment". Ну, і ще вболівальники "Daily Mаil" питатимуть одне одного у коментарях "Як він забив другий гол? Я досі не розумію! Геній!.." І ще великий Марадона (так-так, той самий) скаже про нього: "Він був неперевершеним".

ГАРЯЧА ДОБА


МИХАЙЛО ПАПІЄВ: "НЕ ЗАВЖДИ ПОГОДЖУЄМОСЬ З ПУБЛІКАЦІЯМИ, АЛЕ ВРАХОВУЄМО ЇХ У СВОЇЙ РОБОТІ ЗАВЖДИ"


Голова Чернівецької облдержадміністрації Михайло Папієв та голова обласної ради Михайло Гайничеру привітали представників засобів масової інформації регіону з професійним святом – Днем журналіста. Звертаючись до них, Михайло Папієв, зокрема, відзначив, що журналісти на Буковині справді є "четвертою" владою і всі інші владні органи рахуються з ними, а їхнє Слово спонукає до критичного аналізу роботи, дозволяє бачити і чути точку зору опонентів і, найважливіше, тих, заради кого приймаються владні рішення – пересічних буковинців.

ПРОТИПОВЕНЕВИЙ ЗАХИСТ Є, АЛЕ ОРЕНДАРІВ СТАВКІВ ПОПЕРЕДИЛИ


Для попередження негативних наслідків дії паводкових вод на річках області побудовано систему протиповеневого захисту. За словами начальника Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів Яна Дзюби, система складається з 130 гідротехнічних об'єктів, які захищають від затоплення і руйнування майже 11,6 тис. садиб у 60 населених пунктах регіону, більше 20 тис. га сільгоспземель, 13,5 км інженерних споруд державного кордону з Румунією.

"БРУСНИЦЮ" ХОЧУТЬ РЕОРГАНІЗУВАТИ


У селі Брусниця Кіцманського району відбулися перші слухання щодо реорганізації обласної лікарні відновного лікування, розташованої у цьому населеному пункті, в Чернівецьке обласне комунальне підприємство "Бальнеологічний санаторій "Брусниця". Як повідомляє прес-служба облдержадміністрації, рішення про це було прийнято на сесії Чернівецької обласної ради 20 березня ц.р. Реорганізація Брусницької водолікарні має за мету забезпечити комплексний підхід до реабілітації хворих. Створення на її базі санаторію дасть можливість ширше залучати позабюджетні та інвестиційні асигнування для покращення матеріально-технічної бази цієї медичної установи, дозволить впровадити новітні технології.

У НОВОСЕЛИЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІД БЛИСКАВКИ ЗАГИНУЛА ЛЮДИНА


10 червня у селі Ванчиківці Новоселицького району на полі виявлено тіло чоловіка 1955 року народження. В чоловіка, який повертався з риболовлі додому, влучила блискавка, від чого він помер на місці.

В ОБЛАСТІ ЗБІЛЬШИВСЯ ЯРИЙ КЛИН


Станом на 1 червня п.р. в області посіяно ярі культури на площі 214,0 тис.га. У порівнянні з аналогічною датою 2011 р. площа посіву ярого клину збільшилась на 7,1%. Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) посіяні на площі 20,8 тис.га, що на 234 га (на 1,1%) більше, ніж на 1 червня минулого року.

РУМУНІЯ РОЗДАЄ СВОЇ ПАСПОРТИ МЕШКАНЦЯМ БУКОВИНИ


Уже з півроку в молдовських селах регіону колотнеча: заїжджі емісари закликають місцевих мешканців під час усеукраїнського перепису визнати себе румунами. Зміну національного самовизначення підкріплюють пільговою видачею румунських паспортів, які відкривають можливості безвізового пересування країнами ЄС, ідеться в сюжеті ТСН-Тиждень.
Прості селяни, не обтяжені надмірним патріотизмом, у власній румунізації бачать лише вигоду. "Без усіляких 5 тисяч євро їхати в Італію будемо", – кажуть окремі люди, що звикли мандрувати Європою в пошуках заробітку. Вони визнають: заради паспортів країни ЄС готові записатися румунами під час наступного перепису населення України.

ЗА ЗАМАХ НА ВБИВСТВО КОХАНЦЯМ ДАЛИ 10 РОКІВ ТЮРМИ


Герцаївський районний суд Чернівецької області підтримав позицію державного обвинувача і засудив до 10-ти років позбавлення волі чернівчан: 23-річну Наталію С. та 25-річного Андрія Ш. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Чернівецької області. Як встановлено досудовим слідством, Наталія С. перебувала в шлюбі і мала спільну дитину з чоловіком, стосунки з яким у неї не складалися.

РЕОРГАНІЗАЦІЯ ЧЕРНІВЕЦЬКИХ КНИГАРЕНЬ УЖЕ ПОЧАЛАСЯ


Розпочала роботу комісія з реорганізації комунальних підприємств книготоргівлі. Про це 11 червня під час апаратної наради повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Георгій Галиць. Як інформує управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ОДА, він зазначив, що, згідно з рішенням сесії обласної ради від 31 травня про реорганізацію обласних комунальних підприємств книжкової торгівлі, утворено комісію з припинення діяльності комунальних книгарень шляхом їх реорганізації і створення обласного комунального підприємства "Буковинська книга". Очолив комісію директор книжкового магазину "Каменяр" Едуард Добжанський.

ПРИСТРАСТІ ПО СТРІЛЯНИНІ


Як уже повідомлялося, у ніч на неділю, 3 червня, у Чернівцях стріляли у партійний офіс облорганізації партії "Фронт змін". У розповсюдженому цього тижня коментарі обласного УМВС про цю подію зазначається, що "пошкодження було здійснено звичайними металевими кульками (шариками), які вільно продаються в магазинах в комплекті із рогаткою. І саме ці кульки ідентифіковані до тих, які виявлені біля вікна офісу. Вони не являються складовою будь-якого боєприпасу (патрона)". "Оглядом вказаного приміщення виявлено пошкоджене зовнішнє скло офісу, а внутрішнє скло склопакета залишилося неушкодженим.

СІМ ФУТІВ


ВІРА В УКРАЇНУ, ПЕРЕМОГА І ФУТБОЛ


ЖУРНАЛІСТ "ДОБИ" ПОБУВАВ У ЛІЦЕНЗОВАНІЙ УЄФА ФАН-ЗОНІ "ЄВРО" У ЧЕРНІВЦЯХ ПІД ЧАС МАТЧУ ЗБІРНИХ УКРАЇНИ І ШВЕЦІЇСталося! Українсько-польське "Євро-2012" стартувало минулого тижня. Відтак відкрилася чернівецька фан-зона футбольних уболівальників, про необхідність якої так довго говорили і самі прихильники футболу, і влада (як обласна, так і міська).
Сталося то, до речі, всупереч діям молодого керівництва з обленерго, яке під шумок "Євро" вирішило повирішувати свої господарські питання. Але завдяки твердій позиції керівництва облдержадміністрації все обійшлося (губернатор Михайло Папієв телефоном займався цим питанням особисто навіть під час відзначення місцевих журналістів з нагоди їх професійного свята).
Чернівецька фан-зона, як і належить, відкрилася минулої п'ятниці. І є гарантія, що вона працюватиме безперервно. Цього понеділка, 11 червня, перший заступник голови ОДА Георгій Галиць під час апаратної наради ще раз нагадав електропостачальникам: фан-зона повинна функціонувати. "Господарські питання зі споживачем будете вирішувати іншими методами і в інший час. Для цього не треба використовувати престижний футбольний турнір", – цитує керівника прес-служба облдержадміністрації.

ГОРДІЇВ ВУЗОЛ


"ЄВРО" – САБОТАЖ?


АБО ЧОМУ "ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО" ПОЗА ЗОНОЮ ДОСЯЖНОСТІ


11 червня, у понеділок, в "будинку з левами" відбулася традиційна селекторна нарада за участю першого заступника голови ОДА Георгія Галиця. Несподівано зайшлося про функціонування чернівецької фан-зони, що на площі Філармонії. Нагадаємо, минулої п'ятниці, восьмого червня, у Чернівцях відкрили фан-зону, де городяни та гості зможуть переглядати матчі "Євро-2012". Екран, на котрому транслюють футбольні матчі, повинен був засвітитися того дня об одинадцятій годині ранку. Але цього не сталося. Чернівчани уже було подумали, що в місті щось трапилось надзвичайне або ж столиця Буковини банально бойкотувала "Євро". Та все ж екран монітора загорівся… аж о 17.30.

ОНУКИ ЛЕЙТЕНАНТА ШМІДТА


"БАТЮШКА" З РУМУНІЇ НАМАГАВСЯ НЕЛЕГАЛЬНО ПЕРЕВЕЗТИ ЧЕРЕЗ МИТНИЦЮ 4 ТИСЯЧІ ПАЧОК ЦИГАРОКСонце, спека, черга машин на міжнародному автомобільному пункті пропуску "Порубне", втомлені і водночас щасливі пасажири – звична картина о цій порі. Час відпусток настав і народ пустився в дорогу. До численних відпочивальників нині додалися футбольні фани, які їдуть до нас на матчі з багатьох країн світу. Для учасників єврочемпіонату створено розмітки для оперативного пропуску, час перетину кордону – не більше 6 хвилин. Інспектор з "контролю зеленого коридору" митниці Тетяна Андрієску каже, що зранку на "Євро-2012" митний контроль перетнули дві машини з румунської сторони. Власники однієї з них – подружжя румунів Яурум та Добінка повідомили, що їдуть на матч "Данія – Португалія" до Львова, обслуговуванням на обох пунктах пропуску задоволені.

АКТУАЛЬНО!


ТИХЕ ПОЛЮВАННЯ РОЗПОЧАТО. Є ПЕРШІ ЖЕРТВИ


З ПОЧАТКУ ГРИБНОГО СЕЗОНУ ГРИБАМИ НА БУКОВИНІ ОТРУЇЛОСЯ ДВОЄ ОСІБ, З НИХ ОДНА ДИТИНА


Минулого тижня буковинки Олена Радчук та Ірина Ткач поїхали збирати гриби у вижницькі ліси. Радість була чималою, коли додому привезли майже цілий міх білих грибів. По дорозі додому жінки вирішили зварити з них смачну підливу до теплої картоплі, зробити закрутки та засушити. Знали б жінки, що таке тихе полювання могло обернутися для них та їх рідних іншою стороною медалі, то, мабуть, і ногою в ліс не ступили. Пані Олена, щоб відсвяткувати вдале "полювання", запросила до себе у гості синів з невістками і приготувала багато грибних страв, та тільки скуштувати їх не вдалося… "Мій син – досвідчений грибник. Він помітив, що гриби отруйні. Тож попросив викинути назбиране і в ліс по гриби більше не ходити. Я попередила і свою сусідку Ірину, з якою ходила до лісу. Тепер будемо обережними", – говорить пані Олена.

З ПЕРШИХ ВУСТ


ЕМОЦІЇ Й РАДІСТЬ ВІД ЗАБИТИХ ГОЛІВ ТАКОЖ ПОТРІБНО ОХОРОНЯТИПро найголовнішу світового рівня подію – "Євро-2012" нині балакають навіть бабці, торгуючи на базарах молоком, полуницею та грибами. Вся країна перетворилась на великі й малі фан-зони, а ледь не кожен її житель – на вболівальників. Навіть у селах облаштували місця, де народ збирається на матчі. У Вижницькому районі молодий підприємець встановив неподалік власного будинку екран, для старших людей позбивав лавиці, на горіх повісив жовто-синій прапор... У фан-зону імені пана Василя подивитись безплатно футбол щовечора збирається чимала команда місцевих вболівальників. У селі Клішківці на Хотинщині фан-зону на період "Євро-2012" облаштували у самому центрі села поруч із магазином з символічною назвою "Добре". Місцевий сільський голова Василь Ченківський каже, що після роботи на городах та полях до місця трансляції матчів збирається ледь не півсела. Чоловіки беруть з собою жінок, дітей – футбол об'єднує сім"ї, друзів, кумів, сватів. Біля магазину "Яна", розташованого в мікрорайоні "Гравітон" обласного центру, на літньому майданчику у ці дні з'явився телевізійний екран, де транслюють футбольні матчі. Підприємливі люди зорієнтувались і міні-фан-зони влаштували у барах, кафе, ресторанах. Придбані в екстреному порядку телеекрани за 2-3 дні повністю окуповуються, адже бажаючих компанією подивитись трансляцію матчів – хоч відбавляй.

АКТУАЛЬНО!


СЕЗОН КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ


Епідемічна ситуація на гострі кишкові інфекції в м. Чернівці залишається несприятливою. Із року в рік відмічається підйом захворюваності на гострі кишкові інфекції. На 55% захворюваність формується за рахунок дитячого населення до 18 років, найбільший відсоток припадає на дітей віком від 1 – 4 років, що говорить про низьку санітарну культуру молодих мам, які доглядають за своїми немовлятами.
Основними факторами передачі гострих кишкових інфекцій за даними збору епіданамнезу є: вживання м'ясних продуктів – 23,8%, молочних продуктів – 21,7%, не дотримання правил особистої гігієни та порушення правил приготування їжі – 19,7%, овочів та фруктів – 17,7%, кондитерських виробів – 6,8%, рибних продуктів – 4,1%, яєць – 5,4%, грибів – 0,7%.

А МИ І НЕ ЗНАЛИ…


ІНТИМНЕ ЗДОРОВ'Я: ЧАС ПОКАЗАТИСЬ ЛІКАРЕВІ


Проблеми жіночого здоров'я інтимного характеру чомусь не прийнято обговорювати, хоча вони є одними з найбільш поширених. У кращому випадку пацієнтки радяться з лікарями, а в гіршому – так і продовжують мучитися від неприємних відчуттів статевої сфери. Однак у даній ситуації необхідно звернутися за допомогою саме до лікаря, щоб з'ясувати, чи є хвороба та підібрати правильне лікування. Архіважливими постають захворювання шийки матки, з огляду на їхню здатність переростати у онкологічні (ракові) хвороби. На жаль, немає єдиного підходу до класифікації захворювань шийки матки, що найчастіше призводить до труднощів діагностики та лікування. Методи лікування ерозії і псевдоерозії шийки матки різні, тому ефективність лікування залежить від правильної постановки діагнозу.

SOS ВІД СЕС


КОМАРІ ВИХОДЯТЬ НА ПОЛЮВАННЯ


Сусідство з комарами ніколи не було приємним. Скільки чудових прогулянок зіпсовано через їх укуси, скільком людям настирливе комарине пищання не дає виспатися вночі. Але річ не тільки в тому, що ці комахи заважають спати і сусідства з ними люди мріють позбавитися раз і назавжди. Їх укуси здатні викликати важкі алергічні реакції.
Комарі розповсюджені по всій земній кулі, включаючи області посушливих пустель. Налічується понад 300 видів комарів, серед яких найбільш небезпечний – малярійний. Ці мікроскопічні комахи пищать крилами, здійснюючи до 1000 помахів в секунду. Самиці пищать тонше, ніж самці. Саме вони найбільше дошкуляють нам своїм пищанням вечорами та ночами.

СВІТИМОСЯ!


2012 СЕКУНД ФУТБОЛЬНОГО ФРИСТАЙЛУ КІЦМАНЧАНИНА НА ЧЕСТЬ ЄВРО-2012


Олександр Козак з Кіцманщини увійшов до Книги рекордів Буковини, прожонглювавши м'ячем з виконанням різних трюків (футбольний фристайл) 8 червня безперервно 2012 секунд – на честь відкриття фінальної частини з футболу Євро-2012.
Рекордне дійство відбулося перед інсталяцією Євро-2012 на Центральній площі у Чернівцях. Майстер футбольного фристайлу ініціював цей рекорд разом з батьком Олександром, який є відомим художником.

ДИСТАНЦІЯ


"ГЛИБОКА" ЛІДИРУЄ В ЧЕМПІОНАТІ ОБЛАСТІ


Центральним у 9 турі чемпіонату області з футболу 9 червня був матч у Глибокій, де "Маяк" у напруженій боротьбі поступився "Глибокій".
Глибочани першими відкрили рахунок. Гостям поля вдалося відновити рівновагу. Але під завісу зустрічі, коли здавалося, що буде зафіксована нічия, Іван Павлик забив свій другий м'яч, який приніс "Глибокій" перемогу та одноосібне лідерство. Щоправда, на турнірному екваторі "Глибоку" може наздогнати "Банилів", який ще має гру в запасі (з "Підгір'ям" 16 червня). На медалі реально поки що претендують 5 команд.

© 1998-2014. Усі права застережено. Інформація є інтелектуальною власністю редакції газети "Доба". Передрук чи будь-яке інше поширення інформації — лише з посиланням на першоджерело.